E-Demokrasi Kavramı

E-DEMOKRASİ KAVRAMI

E-demokrasi en basit tanımıyla demokrasinin bilgi teknolojileri ile bütünleşmiş biçimde kullanılarak demokrasinin daha şeffaf bir şekilde uygulanmasıdır. Buradan yola çıkarak her vatandaşın devlet yönetimine katkı sağlaması ve yönetimde daha etkin olması amaçlanmaktadır. Devletin sağlamış olduğu e-devlet uygulamaları, elektronik oylama, e-imza gibi kolaylıklarla birlikte demokrasinin insanların her bir hücresine nüfuz etmesi demokrasinin gereklerini yerine getirecektir. E-demokrasi ile birlikte insanlar araya aracı kurumları sokmadan demokrasiyi daha fazla içselleştirecektir.

Uygulamada pek çok sorunu olan demokrasi kavramı ile ilişkili olan e-demokrasi kamu kurum ve kuruluşları, seçilmişler ve seçmenler arasındaki tüm elektronik biçimlerde etkileşim şekillerini kapsayan süreç ve yapılardan oluşmaktadır.

İnternet, bu noktada en önemli altyapıyı oluşturmaktadır. İnternet aracılığı ile siyasi süreç ve kamu hizmetleri hakkındaki bilgilere vatandaşların erişiminin sağlanması ve bilgilere kolayca erişimin sağlanmasının sonucu olarak bireylerin siyasi süreçlere etkin katılımı varsayılmaktadır.

E-demokrasi kavramı demokrasinin işlememesinin temelinde iletişim sorununun yer aldığı varsayımına dayanmaktadır. İletişim sorunu derken aslında iki boyuta vurgu yapılmaktadır. Hem devletin farklı birimleri arasındaki iletişimde bir sorun olduğu, hem de devlet ile vatandaşlar arasındaki iletişimde bir sorun olduğu varsayılmaktadır.

Vatandaşların siyasi süreçlere katılımının sınırlılığı, oy kullanma oranlarının giderek düşmesi gibi olgular bilgi eksikliği ve bu bilgiye ulaşma mekanizmalarının yokluğu ile ilişkilendirilmektedir. Diğer taraftan devletin farklı birimleri arasındaki iletişim sorunu ise bürokratikleşme ve merkezileşmede somutlaşmaktadır. İnternet ise, yarattığı yatay iletişim ortamı ve etkileşimi olanaklı kılması sayesinde, bilgiye erişimi kolaylaştıracak, devleti demokratikleştirecek, yerinden yönetimi olanaklı kılacak, daha saydam ve açık hale getirecek, bürokrasiyi zayıflatacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.