E-devlet nedir, nasıl kullanılıyor, E-devlet şifresi nasıl alınır?

E-devlet, vatandaşın online olarak işlemlerini yürütebildiği resmi internet ağ hizmetidir. E-devlet sayesinde dakikalar içinde kişiler işlemlerini yapabilir. E-devlet hizmetinden yararlanabilmek için bir kaç işlemi yerine getirmeniz gerekmektedir…

Teknoloji çağında yaşadığımız bir zaman dilimindeyiz. Etrafımızdaki neredeyse her şey elektronik bir cihazla daha kolay bir hale gelmiş durumdadır. Günümüzdeki bu yaygın teknolojisi sayesinde artık yapmak istediğimiz her şeye daha kolay ve daha kısa bir sürede ulaşabiliyoruz. Teknolojinin getirmiş olduğu en büyük kolaylık ve yenilik şüphesiz internet ağıdır. İnternet üzerinden birçok işlem yapabiliyoruz ve bu işlemler için herhangi bir yere gitmemiz gerekmiyor. Ya da herhangi bir yere telefon etmeden de yapabiliyoruz. İnternet üzerinden yapılabilen işlemleri saymakla bitiremeyiz ancak sizler için en önemli olan bir internet sisteminden bahsedebiliriz. Bu sistem internet üzerinden devlet dairesi işlemlerini yapabildiğimiz e-devlet resmi internet sitesidir.

E-DEVLET İLK GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ! .

E-Devlet internet sistemi vatandaşların internet üzerinden devlet dairesi işlemlerini yapabilmeleri için oluşturulmuş bir sistemdir ve oldukça güvenlidir. Sistem üzerinden kimlik bilgileriniz ile işlem yapılacağı için E-Devlet internet sistemi şifre ile korumalıdır. Şifreniz olmadan sistem üzerinden işlem yapabilmeniz mümkün değildir. Yazımızın devamını okuyarak sistem üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifrenizi nereden ve nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden birçok resmi kurumun birçok işlemi yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden herhangi bir sorgulama işlemi yapabilmek için şifrenizi bir postane şubesinden almanız gerekmektedir. Şifrenizi alabilmek için postaneye nüfus cüzdanınız ile birlikte gidip şifre alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Daha sonra başvurunuz ile birlikte kimlik bilgileriniz kullanılarak sizin adınıza bir şifre oluşturulacaktır. Oluşturulan bu şifreyi 2 TL işlem ücretinizi ödedikten sonra teslim alabilirsiniz. Şifreniz belirtmiş olduğumuz gibi kimlik bilgileriniz kullanılarak oluşturulmuştur. Bu nedenle başka biri adına işlem yapabilmeniz olası bir seçenek değildir. Ayrıca almış olduğunuz bu şifre sizin geçici şifreniz olacaktır. Bu şifre ile sisteme giriş yaptığınız zaman sistem sizden otomatik olarak şifrenizi değiştirmenizi talep edecektir. Kendinize ait şifrenizi oluşturduğunuz zaman bu şifre kalıcı şifreniz olacaktır ve bu şifreyi unutup kaybetme gibi durumlarınız için bir yere yazmanızı tavsiye ediyoruz. E-Devlet şifrenizi unuttuğunuz zaman internet sistemi üzerinden şifre bilgisine ulaşabilmeniz mümkün değildir. İlk şifre alma işleminde yapmış olduğunuz gibi herhangi bir postane şubesine gidip almanız gerekecektir. Bu uygulama ile sizin adınıza başka bir kişinin şifre alıp, adınıza işlem yapmasının önüne geçmek amaçlanmıştır. Yazımızda bahsetmiş olduğumuz gibi sistem için kimlik bilgileri gerekmektedir. Bu nedenle de oldukça korumalı bir sistemdir. E-Devlet sistemi üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiği için oluşturulan şifreler başvuru yapan kişi için özel olarak oluşturulmaktadır. Yalnızca kendi nüfus cüzdanınız ve kimlik bilgileriniz ile şifre alabilirsiniz. Bu şifre alma işlemi tek bir şifre ile sınırlı olacaktır. E-Devlet şifresi ilk alındığında 2 TL işlem ücreti ödenmektedir. Ancak E-Devlet şifrenizi unuttuğunuz durumda şifrenizi öğrenebilmek için 10 TL işlem ücretini ödemeniz gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.