E-Devlet Şifremi Unuttum, E-Devlet Şifresi Nasıl Çıkartılır?

İçindekiler

E-Devlet Şifremi Unuttum, E-Devlet Şifresi Nasıl Çıkartılır?

E-Devlet şifresini nasıl ve nereden alabilirim?

e-Devlet şifresini yurt dışında, Elçilik ve Konsolosluklarına şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

e-devlet-sifresi-nasil-alinir-nasil-giris-yapilir-kullanilir-neler-yapilir

Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir. Pilot il olan Bolu’da kullanılan elektronik kimlik kartı ile de Türkiye.gov.tr adresine giriş yapılabilir ve şifre oluşturulabilir.

e-Devlet şifremi nasıl değiştirebilirim?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

Ancak PTT şubelerinden tekrar şifre alma, her defasında 10 Lirayı bulan bir masraf demektir. Bu nedenle ilk girişte kendi sayfanıza (profil bilgilerine) giderek şifre güvenliği ve gerektiğinde şifrenizi yeniden sistem üzerinden hatırlatma mesajı almak ve değiştirmek için gerekli cep telefon numarası ve e-mail (e-posta) adreslerinin girilmesi şarttır.

Şifre ve güvenlik ayarları sol menüde görünür. Sayfanın alt tarafından “Şifre Yenileme Metodu”nu belirlemeniz gerekiyor.

e-devlet-sifremi-unuttum-sifre-hatirlatma

 

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yapmış iseniz e-Devlet Kapısı Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bölümünden:

  • Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak
  • Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek
  • Cep telefonuma gelecek kodu girerek

Seçeneklerinden birini işaretleyip şifre yenileme yöntemlerinden birini belirleyebilirsiniz. Giriş alanındaki şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi yenileyebilir, yeni şifre belirleyebilirsiniz. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre yenileme hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

Şifre yenileme hizmetini kullanmak için tıklayınız.

e-devlet-sifremi-unuttum-sifre-hatirlatma-22

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

E-Devlet Şifremi Unuttum, E-Devlet Şifresi Nasıl Çıkartılır? (1 Yorum)