YÖK’ten üniversite sınavı açıklaması: üniversiteye girişte sınavsız bir model söz konusu değil!

İçindekiler

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye girişte sınavsız bir modelin söz konusu olmadığını, sosyal adaleti sağlayan merkezi sınavın bu yıl yine gerçekleştirileceğini belirtti.

Saraç, “Yükseköğretimde üzerinde iyi çalışılmayan büyük radikal  değişikliklerin bazen yıkıcı tesirleri olabilir. Bundan dolayı giriş sistemini  daha yalınlaştıran, daha sade bir sınav sistemine yönelik bir hazırlığımız var.”  dedi.

Üniversiteye giriş sistemindeki merkezi sınavların fırsat eşitliğini  ve adaleti temin ettiğine yönelik daha önceki açıklamalarını hatırlatan Saraç,  “Anadolu’nun herhangi bir yerinden gelen imkanları sınırlı bir çocuk, bu merkezi  sistemle Türkiye’nin en başarılı üniversitelerine girebiliyor. Demek ki adil bir  düzenek.” dedi.

Yükseköğretim sisteminin bütünüyle çok dinamik bir sürece sahip  olduğunu, bu nedenle üniversite giriş sisteminde de aksayan ya da iyileştirmeye  ihtiyaç duyulan taraflar için YÖK’te bir yıl önce bir çalışma başlattıklarını ve  zaman zaman Cumhurbaşkanına arz ettiklerini belirten Saraç, şöyle devam etti:

“Üniversiteye girişte sınavsız bir model bugünkü şartlarda söz konusu  olamaz. Sosyal adaleti sağlayan merkezi sınav bu yıl yine gerçekleştirilecek.  YÖK’teki çalışmamız, sınavsız geçişe yönelik değil, mevcut merkezi yerleştirme ve  merkezi sınavın aksayan taraflarını gidermeye, iyileştirmeye dönük ama özellikle  yalınlaştırma ve bu sınavların yönetimini daha kolaylaştırmaya yönelik. Sayın  Cumhurbaşkanımızın çok haklı olarak dile getirdiği gibi öğrencilerin üzerindeki  sınav baskısını azaltmamız gerek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamalarına katıldığını  vurgulayan Saraç, şunları söyledi:

“Sınav stresi, eğitim öğretimin her kademesinde öğrenci üzerinde bir  baskı oluşturuyor. Bu, eğitim öğretime de olumsuz etki ediyor ama bu durum bize  şöyle bir görev yüklüyor: Stresi azaltan daha yalın bir sistemle öğrencilerimizin  muhatap olmasını sağlayacak bir düzenlemenin Türkiye’ye kazandırılması.”

”AİLELER TEDİRGİN OLMASIN”

Yükseköğretimde üzerinde iyi çalışılmayan büyük radikal  değişikliklerin bazen yıkıcı tesirleri olabileceğine dikkati çeken Saraç, şöyle  konuştu:

“Bundan dolayı giriş sistemini daha yalınlaştıran, daha sade bir  sisteme yönelik bir hazırlığımız var. Fakat öğrencilerimiz ve ailelerimiz  kesinlikle tedirgin olmasınlar. Çalışma şekillerini etkileyecek bir değişiklik  söz konusu olmayacak. Bunu YÖK Başkanı olarak sarahatle ifade ediyorum.  Ailelerimiz ve öğrencilerimiz, asla tedirgin olmasınlar. Öğrencilerimiz, çalışma  şekillerini değiştirmesinler. Lise, ortaokul müfredatına sıkı sıkı sarılsınlar.  Derslerine iyi çalışsınlar, iyileştireceğimiz ve yalınlaştıracağımız sistem  öğrencilerimizin çalışma stillerini değiştirici nitelikte asla olmayacak. Çünkü  bu hususta bir istikrarın söz konusu olması icap ettiğini düşünüyoruz. Bu konuda  Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatı, öncelikleri ve kazandırmak istedikleri  yetkinlikler her zaman için dikkate almamız gereken hususlardır, tabii ki dikkate  alacağız.”

Bu yıl uygulanabilir mi? ”EN YAKIN ZAMANDA UYGULANABİLİR”

Sınavlardaki yalınlaştırma ve sadeleştirmenin bu yılki üniversite  sınavlarında uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soruya karşılık Saraç, “Bu  sistem, bizim planladığımız şekilde gerçekleşirse bu değişiklik mevcut giriş  sisteminin daha yalın hale getirilmesi olduğundan dolayı en yakın zamanda da  uygulamaya konulabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplum için doğru olanı tespit etmenin gerekliliğine işaret eden  Saraç, “Daha yalın, karmaşık olmayan ve daha kolay yönetilebilir bir model  getireceğiz.” dedi.

Yekta Saraç, gelecek hafta bu konuya ilişkin genel çerçeveyi kamuoyu  ile paylaşacaklarını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.