2016 ÖSYM Tercihleri Nasıl Yapılır?

İçindekiler

2016 ÖSYM Tercihleri Nasıl Yapılır? 2016 ösys internetten üniversite Tercihi Nasıl Yapılır, 2016 internetten LYS ve YGS Tercihleri Nasıl Yapılır, internetten YGS LYS Tercihleri Nasıl Yapılır, internetten LYS Tercih Nasıl Yapılır, internetten LYS Tercihi Nasıl Yapılır, internetten LYS Tercihleri Nasıl Yapılıyor, internetten ÖSYM Tercih işlemleri Nasıl Yapılır.

2016-osys-tercihleri-nasil-yapilacak

2016 İnternetten LYS ve YGS Tercihlerinizi Gerçekleştirmek için Buraya Tıklayınız

2016 LYS Tercih Robotu İndirmek için Buraya Tıklayınız

2016-ÖSYS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

MERKEZİ YERLEŞTİRME YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KONTENJAN VE KOŞULLARI NELERDİR?

Sınavsız geçiş ve 2015 yerleştirme puanlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları bu kılavuzda Tablo 3 ve Tablo 4’te verilmiştir. Tablo 3’de meslek yüksekokulu programları (açık öğretim ön lisans ve örgün ön lisans programları dahil), Tablo 4’te ise dört veya daha fazla yıllık lisans programları gösterilmiştir. Tablo 4’te yer alan lisans programlarının öğretim türlerine göre Açıköğretim, Normal Öğretim, İkinci Öğretim (İ.Ö.) ve Uzaktan Öğretim şeklinde dörde ayrıldığı görülür. Açık Tercih.com tercih robotunda siz de ister lisans/önlisans/sınavsız geçiş, ister açıköğretim/normal öğretim/ikinci öğretim/uzaktan öğretim kriterlerine göre isterseniz programların ve üniversitelerin diğer özelliklerine göre tercih kriterlerinizi işaretleyerek pratik bir şekilde tercih edeceğiniz bölümleri belirleyebilirsiniz.

Tercih süresi, …-… Temmuz 2016 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra”Tercih Süresi” içerisinde (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar 2016- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

TERCİHLER İLE İLGİLİ KOŞULLAR NELERDİR?

Adayların bu kılavuzun hangi tablolarından tercih yapabileceklerine ilişkin bilgiler aşağıdaki şekilde gösterilmiştir. Şekil’de adaylar önce iki gruba ayrılmaktadır.

Genel Lise grubu;

Lise, Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Özel Lise, Anadolu Lisesi, Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise, Fen Lisesi, Özel Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Spor Lisesi, Askerî Lise, Polis Koleji, Akşam Lisesi, Özel Akşam Lisesi, Açıköğretim Lisesi (lise programı), Çok Programlı Lise (lise programı, lise programı-Yabancı Dil Ağırlıklı), Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Özel Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Özel Anadolu Öğretmen Lisesi, Öğretmen Lisesi, Öğretmen Okulu ve Köy Enstitüsünü kapsamaktadır.

Meslek Lisesi grubu;

Ticaret Meslek Liseleri, Teknik Liseler, Endüstri Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri, Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, Sekreterlik Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Açıköğretim Lisesi (Meslek Lisesi programları), İşitme Engelliler Meslek Lisesi, Çok Programlı Liseler (Meslek Lisesi programları), Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ve diğer meslek liseleri ile Astsubay Hazırlama Okullarını kapsamaktadır. Astsubay Hazırlama Okulları meslek lisesi grubunda olmasına karşın meslek liselerinin herhangi bir alanı ile ilişkilendirilmemiştir. Bu nedenle Astsubay Hazırlama Okullarından mezun olanların/mezun olacakların sınavsız geçiş hakkı yoktur (Yükseköğretim Kurulunca Sağlık Astsubay Hazırlama Okulu mezunlarına sınavsız geçiş hakkı tanınmıştır. Yükseköğretim Kurulunca Teknik Astsubay Hazırlama Okulu mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunu olarak değerlendirilmiştir.). (Meslek Lisesi Mezunlarını EK-Puanlı olarak tercih edebilecekleri programlar için tıklayın!)

Tablo 3A’da Merkezî Yerleştirme ile öğrenci alan ön lisans programları yer almaktadır. Bu programların tümü sınavsız geçiş ile öğrenci alan programlar olmasına rağmen, Tablo 3A’daki programları hem genel lise hem meslek lisesi mezunları tercihleri arasında gösterebileceklerdir (öncelik kendi alanlarında sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylarda olmak üzere). Tablo 3B’de sadece Y-YGS puanı ile öğrenci alan ön lisans programları, Tablo 4’te ise lisans programları yer almaktadır.

Hangi tablodan (3A, 3B veya 4) ve hangi program türünden tercih yapabilceğinizi aşağıdaki şekilde görüyorsunuz.

Tablo 3A’da yer alan ve mezun olduğunuz ortaöğretim alan/dal/bölümüne göre sınavsız geçiş yapılabileceğiniz 2 yıllık meslek yüksek okullarını ve önlisans bölümlerini görmek için tıklayın!

Tablo 3B’de yer alan ve Tablo 3A’daki sınavsız geçiş hakkından sonra kalan kontenjanlara yerleşebileceğiniz 2 yıllık önlisans programları için tıklayın!

AÖF Açıköğretim lisans ve önlisans programlarını görmek için tıklayın!

Tablo 4’te yer alan tüm lisans programlarını puan türlerine göre görmek için:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.