Üniversite tercihlerinde yol gösterecek kriterler

Yoğun ve stresli bir dönem olan tercih sürecinde üniversite adayı öğrenciler nasıl bir yol haritası izlemeli? Doğru tercih nasıl yapılır? Tercih yaparken nelere dikkat edilmeli?

universite_tercihlerinde_nelere_dikkat_etmeli

2015 ÖSYS üniversite tercihleri 6 Temmuz’da başladı. Tercihler 14 Temmuz’a kadar sürecek. Bu yoğun tercih sürecinde öğrencilerinin belki de en zor tercihi; meslek seçimi olacak. Öğrenciler üniversite tercih dönemiyle sadece bir üniversiteye değil aynı zamanda kariyer hayatlarını da başlayacak. Peki, Doğru tercih nasıl yapılır? Sağlıklı ve bilinçli tercih yapmanın püf noktaları neler? Doğru meslek nasıl seçilir?

Öncelikle meslek ve iş kavramlarını ayrı kavramlar olduğunu, farklı iki şeye işaret ettiğini görmemiz lazım. Örneğin, Ziraat Fakültesi’ni tercih eden ve bitiren bir birey de, Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Hukuk Fakültesi’ni bitiren bir genç de ileride master ve doktora yaparak akademisyen olabilir. Bu örnekte ziraat, hukuk veya elektrik-elektronik mesleği; akademisyenlik ise işi ifade eder.

Yine örneğin bir mühendis de, bir maliye bölümü mezunu (maliyeci) da çalıştığı kurumda şube müdürlüğüne yükselebilir. Yapılan iş müdürlük, ancak meslek maliye ve mühendislik.

Bu örnekler üzerinden giderek meslek kavramını iyi anlamanın önemini vurgulayalım.

Mesleğiniz ileride sizi siz yapacak olan şeydir. Bu bağlamda ziraat fakültesi mezunu bir ziraatçiyi düşünelim. İleride Tarım Bakanlığına bağlı herhangi bir tarım il müdürlüğünde İl Tarım Müdürü de olsanız siz bir ziraatçi olarak kalırsınız.

Bu ayrım bu kadar mutlak mıdır? Neredeyse …

Bu nedenle üniversite tercihlerinizin aslında aynı zamanda bir meslek tercihi olduğunu unutmamak önemli.

Bu ayrımdan hareketle tercihlerinizi yaparken üniversite mi önemli, bölüm mü önemli sorusuna cevap verirken bunu göz önünde bulundurmanız önemli.

Ankara Üniversitesi’nde Ziraat Fakültesi mi okuyacaksınız? Hacettepe de Maden Mühendisliği mi? Yoksa Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Otomotiv Mühendisliği mi?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Hukuk mu, yoksa ODTÜ’de İktisat mı?

İşte bu türden ikilemler karşısında karar verirken meslek kavramını unutmamanız önemli.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.