YGS iptal edilen sorular var, YGS’de hangi sorular iptal edildi?

İçindekiler

13 Mart 2016 tarihinde yapılan YGS sınavının ardından hatalı soru olduğu iddiaları gündemden düşmemişti. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, yaptığı açıklamada YGS sorularından 2 tanesinin iptal edildiğini bildirdi. Peki YGS’de iptal edilen sorular hangileri?

ÖSYM 2016 YGS sınavında 2 soruyu iptal edildiğini açıkladı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, 2016 YGS sınavı hakkında açıklama yaptı.

2016 YGS 2 SORU İPTAL EDİLDİ

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir: “13 Mart 2016’da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2016-YGS) ait madde analizleri incelendi, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlandı, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirildi ve ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından temel soru kitapçığında yer alan temel matematik testindeki 15. soru ile fen bilimleri testindeki 9. sorunun iptal edilmesine, fen bilimleri testindeki 7. sorunun “A” olarak girilmiş cevabının “D” olarak değiştirilmesine karar verildi.

YGS’DEKİ HATALI SORULAR NELERDİR?

MATEMATİK

1) 2016 YGS basın kitapçığı 15. Matematik sorusu fonksiyonlardaki bileşke kuralına aykırı hazırlandığından bilimsel hata içermektedir ve bu hata, öğrencilerin vakit kaybı yaşamasına sebep olmuştur.

I. fofof

II. fogof

III. gofog öncüllerinde verilen bileşke fonksiyonları tanımsızdır.

f(n) = n + 31 fonksiyonu için f(Z) ? Z = Ø dir. (Z tam sayılar kümesini göstermektedir.)

g(n) = n + 61 fonksiyonu için de g(Z) ? Z = Ø dir.

Dolayısıyla fof/ gof / fog bileşke fonksiyonları tanımsızdır. Bilimsel olarak hatalı olan bu sorunun iptal edilmesi gerekir.

FEN BİLİMLERİ

İki Fizik sorusu (7inci ve 9uncu sorular) kesinlikle hatalıdır.

2016 YGS basın kitapçığı 7. Fizik sorusunda çocukların kütleleri verilmiş olmasına karşın boyutları hakkında bilgi verilmediğinden, sorunun çözümü imkansız hale gelmektedir. Bundan dolayı sorunun iptal edilmesi gerektiği çok açık ve nettir.

2016 YGS basın kitapçığı 9. Fizik sorusunda kütleleri, ilk sıcaklıkları ve yapıldıkları maddelerin birbirinden farklı olduğu soru kökünde belirtilmiştir. Bu maddeler arasındaki ısı alışverişinde denge sıcaklığı, ısı sığası büyük olan maddeye daha yakın olacaktır. Ancak soruda hangi maddenin ısı sığasının daha büyük olduğu belirtilmemiştir. Bundan dolayı soru kökünde “kesinlik” ifadesi kullanılması gerekmektedir. “Kesinlik” ifadesi kullanılmadığından soru çözümsüz hale gelmektedir.

2016 YGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM, sınav sonuçlarını 25 Mart’ta açıklayacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden, SMS ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.