YGS’nin Yerleştirme Puanlarına Etkisi

İçindekiler

YGS’nin Yerleştirme Puanlarına Etkisi

2015 YGS’nin LYS’ye etkisi yüzde kaçtır? Yerleştirmeye esas Y-YGS puanlarında YGS-LYS oranından söz etmenin anlamı yok. Ancak Haziran ayında yapılacak olan 2015 LYS’ye girecek olan üniversite adayları için YGS’nin LYS’ye daha doğrusu yerleştirmeye esas Y-MF 1-2-3-4, Y-TM 1-2-3, Y-TS 1-2, Y-DİL 1-2-3 puanlarına etkisinin yüzde kaç olduğu sorusu önemlidir.

ygs_nin_lys_ye_etkisi

YGS’nin LYS sonrasında yapılacak yerleştirmeye esas puanlara etkisini görmek için LYS puan hesaplamada ve YGS ve LYS testlerinde yer alan testlerinin ağırlık yüzdeliklerini bilmek gerekir. Bu çerçecede YGS’nin LYS’ye etkisini aşağıda açıkladık.

Her ÖSYS öncesinde olduğu gibi 2015 ÖSYS başvuruları öncesinde YGS’nin yerleştirmelere etkisi düzenlendi ve açıklandı. Buna göre YGS, sadece YGS puanıyla girilecek bölümlerde tek belirleyici sınavdır. Ancak LYS’ler sonucunda ortaya çıkan MF, TM, TS ve DİL puanlı bölümlerde hem bir baraj sınavı olarak, hem de yerleştirme puanları hesaplanırken %40 oranında etkili olacağı açıklandı. Bu durumda resmi olarak bu oranın değiştirilmesi söz konusu olmayacaktır, zaten YÖK veya ÖSYM’nin böyle bir oran değiştirmesiyle ilgili herhangi bir açıklaması da olmamıştır.

Ancak, geçerlikte olan durum zaten YGS’nin (YGS’de çıkartılan her bir netin) puan türlerine değişen oranlarda etkisinin olacağı şeklindedir. Ancak burada dikkat! Etki oranı yıldan yıla değişebilir ve değişecek şey YGS’nin toplam etkisi değil, YGS’de testlerin zorluk derecelerine göre Türkiye ortalaması ve standart sapmalarına göre farklı puan türlerine (MF, TM, TS ve Dil Puanları) farklı oranlarda etkisinin olması anlamındadır.

Ancak sonuçta yine YGS’nin etkisi resmi ve oransal olarak aynı kalacak. Sadece zorluk derecesine ve iptal edilen soru olursa buna bağlı olarak örneğin, geçen yıllarda Türkçe de olduğu gibi, YGS netlerinin, TM, TS, MF ve DİL puanları hesaplanırken çarpılacağı katsayılar artabilecektir.

Peki bu durum öğrenciler açısından neyi gerektiriyor?

Öncelikle, YGS’den umduğu netleri çıkartamayan adayların umutsuzluğa kapılamamaları gerektiğini, çünkü umdukları neti çıkartamasalar da, LYS aşamasında bunun telafisinin mümkün olduğunu belirtelim.

İkinci olarak, üniversiteli olma yolundaki mücadelenin (Puan hesaplamada her öğrenciye peşin olarak verilen yaklaşık 100 puanlık Taban Puanı ve 4 yıllık okul performanslarına bağlı olan AOBP’yi hariç tutarak ve tabi, amacı YGS puanıyla girilen bir bölüm değil de, LYS puanlarından biriyle girilecek bir bölüme yerleşmek olan adaylar için), aslında % 25’lik bölümü geride kaldı. Ama önlerinde daha % 58’lik kısım duruyor. Yani LYS’ler önlerinde duruyor.

Ve şimdi, önümüze bakmak zamanıdır.

Söylediklerimizin daha iyi anlaşılması açısından bu linkteki tabloyu incelemenizi tavsiye ederiz: Tabloda Testlerin Puan Türlerine göre etki oranı (% yüzdesi) verilmiştir. Tablodaki oranlar 500 tam puanın yüzde kaçının hangi testten elde edildiğini göstermektedir.

YGS sınav soruları ve cevapları açıklandı.

 LYS Puan Hesaplama, YGS Puan Hesaplama, ygs’nin lys’ye etkisi yüzde kaçtır

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.