Açık Lise öğrenci paneline vesikalık resim yükleme, şart mıdır, kim yapabilir?

Açık Lise öğrenci paneline fotoğraf yükleme

Sınavın yaklaştığı bugünlerde en çok merak edilen sorulardan birisi de “fotoğrafsız sınav giriş belgesi ile sınava girilir mi?” sorusu.  Açık Liseliler fotoğrafsız sınav giriş belgesi, sisteme fotoğrafın yüklenmemiş olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle sisteme fotoğraf nasıl yüklenir sorusu da en çok cevap aranan sorulardan birisidir.Arama motorlarına açık lise paneline resim yükleme veya açık lise sisteme fotoğraf yükleme diye yazdığınızda karşınıza bu dosya çıkıyor. Bu dosyayı da gören arkadaşlar hemen kendileri resim yükleyebileceğini zannederek dosyayı okuduklarında sisteme resim yüklemenin aslında sadece Halk Eğitim Merkezlerindeki yetkili memurların yapabildiğini sonunda görüyorlar.

AÖL Sisteme Resim Yükleme Sadece ….

Açık Lise sisteme resim yükleme sadece Halk Eğitim Merkezlerindeki memurlar tarafından yapılabilir. Öğrenci kendisi sisteme resim yükleyemez.

Sınav giriş belgemde resim yok, sınava giremeyecek miyim?

Arkadaşlar resimsiz sınav giriş belgesi ile sınava girilebilir (hatta sınav giriş belgeniz olmasa da – yırtılmış, unutulmuş, ıslanmış v.s. olsa da sınava girebilirsiniz; yeter ki yanınızda nüfus cüzdanınız olsun!). Açık Lise sınavlarında bir fotoğraf şartı olan bir belge var, o da: Nüfus cüzdanı veya pasaport gibi kimliğinizi gösterir belgeler. Konuyu doğrudan kaynağından alıntı ile sonuçlandıralım:

Sınav günü yanıma hangi belgeleri almalıyım?Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı, Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi (burada fotoğraflı demiyor), Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da eşdeğer bir kimlik kartı) sınava giren öğrencilerin yanında olmalıdır. Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı ve Sınava Giriş Belgesi yanında bulunmayan öğrencilerimiz geçerli bir kimlik kartıyla (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) salon yoklama listelerinde isimleri olmaları halinde sınava alınacaklardır. Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.

NOT: Size verilen cevap kâğıdının adınıza düzenlenmiş olmasına dikkat ediniz.Dikkat:

  1. Adayların sınava girerken; geçerli kimlik belgelerinden herhangi birini  [Nüfus Cüzdanı (15 yaşından büyükler için mutlaka fotoğraf bulunmalıdır), Geçici Kimlik Belgesi, Süresi Geçerli Pasaport veya Sürücü Belgesi] yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Adayların Öğrenci Kimlik Kartı ve Sınav Giriş Belgesini de yanlarında bulundurmaları yararlarına olacaktır.
  2. MEB Merkezi Sistem Sınav Yönergesinin Merkezi Sistem Sınavlarının Esasları başlıklı 6 ıncı maddesinin ikinci fıkrası (ç) bendi, Bina güvenlik görevlisi başlıklı 28 inci maddesinin birinci fıkrası ile Sınavın Geçersiz Sayıldığı Durumlar başlıklı 33 üncü maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendinde geçen “Sınav protokolü veya kılavuzunda aksine bir hüküm belirtilmedikçe veya kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar hariç, Silah, Kesici Alet, Çanta, Cep Telefonu, Saat, Telsiz, Kablosuz İletişim Sağlayan Cihazlar, Kulaklık, Kolye, Küpe, Bilezik, Yüzük (Alyans hariç), Broş ve Benzeri Eşyalar, Her Türlü Bilgisayar Özelliği Bulunan Cihazlar, Her Türlü Elektronik ve/veya Mekanik Cihaz, Kitap, Defter, Sözlük, Hesap Cetveli veya Makinesi vb” hükmü gereği öğrenciler ve sınav görevlileri sınav yapılan bina ve salonlara bahsi geçen yasaklı maddelerle giremezler.
  3. Sınav protokolü veya kılavuzunda aksine bir hüküm olmadıkça geç gelen aday, sınavın başlamasından itibaren ilk 15 dakika içerisinde sınava alınır, ancak ek süre verilmez. Adaylar, sınavın ilk 30 dakikası tamamlanmadan ve sınav bitimine 15 dakika kala sınav salonundan çıkamazlar.
  4. Adaylar sınavlarda yumuşak uçlu kurşun kalem ve silgi bulundurmalıdır.
  5. Sınav Yürütme Kurulu tarafından yedek salonda sınava alınması uygun görülen adaylar, her ne sebeple olursa olsun Sınav Giriş Belgesinde belirtilen bina ve salon dışında başka bir merkezde sınava giremezler.
  6. Yedek salonda sınava girecek adayların, sınavına girecekleri dersin adı (İngilizce 5 gibi) ile birlikte dersin kodunu da cevap kağıdına mutlaka kodlamaları gerekmektedir.
  7. Bireysel veya toplu olarak kopya çeken veya kopya çektirilmesine imkan sağlayan kişiler, hapis cezası ile cezalandırılır. Detaylar aol.meb.gov.trmaol.meb.gov.tr ve aoihl.meb.gov.tr  adreslerinde yayınlanmıştır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İndirin, Açık Lise Sınavları Sorun Olmaktan Çıksın!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın