Günde kaç test çözmek gerekir

İçindekiler

Açık Lise 7-8 Aralık 1. Dönem Sınavı için günde kaç test çözmek gerekir?

Arkadaşlar bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Mesela ders seçimi yapar yapmaz test çözmeye başlayan kişi günde bir iki test çözmeye devam ettiğinde 7-8 Aralık’ta sınava gireceği derslerin hepsinden en az 5 testi sınav gününden önce tamamlayabilir.Biz yukarıdaki soruyu bugüne kadar çok az çalışan veya hiç çalışmayan arkadaşlar için cevaplayacağız.

Şimdi 7-8 Aralık 2019 1. dönem sınavında 10 dersten sınava girecekseniz bugünden itibaren en az 50 test çözmeniz gerekiyor demektir. Bu da yaklaşık günlük iki test demektir.

Yani bugünden itibaren günde iki test çözen arkadaşım sınava hazır bir şekilde girebilir.

Ancak zaman geçiyor, günler su gibi akıyor. Eğer çalışmadan geçiriyorsanız günlerinizi o zaman günlük çözmeniz gereken test sayısı durmadan artacaktır. Diyelim ki, bu dönem sınavında 12 dersiniz var. Şimdi aşağıdaki tabloya bakın:

Ders sayısıTest sayısıToplam tes
12560
Kalan günGünlük test
601
302
154
106
512

Gördüğünüz gibi günlük test sayısı durmadan artacaktır. Eğer baştan itibaren çalışarak geliyorsanız günlük 1-2 test yeterli olacak ve sınavdan önceki hafta hatırlatma mahiyetinde her dersten birer ikişer test daha tekrar için çözmeniz yeterli olacaktır.

Baştan itibaren çalşmamışsanız son hafta günde 10 – 12 test çözerek durumunuzu toparlamanız mümkün ancak zor ve verimsiz olacaktır.

Tabii burada işin bir püf noktası var:

Testleri nasıl çözersek etkili olur, işe yarar, dersi kesin geçeriz?

Püf noktası işte bu nasıl çözeceğimiz sorusunun cevabında.

Bunu da genişçe anlatacağım. Beni okumaya devam edin.

Aralıklı tekrar ve çalışma öğrenme ve akılda tutma (unutmama) için en etkili yoldur:

Bu nedenle öncelikle çalışmanızı zamana yaymanız, bunun için de ders seçimini yapar yapmaz o derslerin testlerini çözmeye başlamanız gerekir.

Tekrar en etkili yoldur.

Aynı testi en az iki kere çözün.

Hata yapma öğrenmede en etkili yollardan birisidir.

Yanlış yaptığınız sorulara mutlaka dönüp bakın ve doğrusunu anlayarak öğrenmeye çalışın.

Son günlere bırakmayın, ancak son günlerde tempoyu artırın.

Son günlere bırakınca stres artar, yapacak iş çoğalır, baş edemesiniz. Bu nedenle 2 ay varken çalışmaya başlamak en etkilisidir.

Ancak en baştan çalışıyor olsanız bile son günlerde tempoyu artırın. Çünkü çalışmanın başlangıcı ve son kısmı en çok akılda kalandır, öğrenmenin en yoğun olduğu dönemdir.

Açık Liseye özel bir durum:

Dersler, kitaplar ve sorular 2018 itibariyle büyük ölçüde değişti: Bu nedenle eski yılların testlerini değil, mutlaka güncel (son bir iki yılın) sorularını çözün, eskiler size zaman kaybettirir. Keçiboynuzu misali, bir ton odun yersiniz, bir damla bal ya çıkar, ya çıkmaz. Ancak yeni testler ya aynısı, ya çok benzeri mutlaka çıkacak olan sorulardan oluşuyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.