DGS tercihleri ne zaman başlayacak? 2018 DGS tercih kılavuzu yayımlandı mı?

İçindekiler

DGS tercihleri ne zaman başlayacak? 2018 DGS tercih kılavuzu yayımlandı mı? Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2018 sonuçları ÖSYM tarafından 16 Ağustos Perşembe günü erişime açıldı. Sınav stresini geride bırakan adayların gözü kulağı şimdi DGS tercih tarihlerinde. ÖSYM aday işlemleri sayfası üzerinden yürütülecek başvuru süreci öncesinde tercih kılavuzu paylaşılacak.

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapmalarına imkan sağlayan DGS’nin sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte gözler bu kez DGS tercih işlemlerine çevrildi. ÖSYM‘den sonuç duyurusu geldiği anda adaylar, 2018 DGS yerleştirme sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr adresinden ulaşabilecekler. Sonuçlar sadece 2018-2019 öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak.

2018 DGS Tercih Robotu (2017 Taban Puanları)
2018 DGS Tercih işlemleri ne zaman yapılacaktır? ve Diğer sıkça sorulan sorular

2017 – DGS Sınav ve Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

DGS Puan Hesaplama Motoru

2018-DGS Cevap Kâğıtları, Soruları ve Aday Cevapları Erişime Açıldı

2018 DGS Sonuçları Açıklandı

Kurban Bayramı nedeniyle pek çok resmi kurum gibi ÖSYM de tatil sürecine girmişti. 9 gün süren tatilin bitmesi ardından DGS tercihlerine ilişkin sorgulamalar hız kazandı ancak henüz bir duyuru yapılmadı.

2018 DGS Tercih Robotu (2017 Taban Puanları)

TABLO 2 VE ÖZEL KOŞULLAR UYARILARI

ÖSYM DGS üzerinden başvurular adaylar tarafından yapılırken, sınav merkezi gerek Tablo 2 gerek özel koşullara dair resmi uyarılarda bulundu. Kurum tarafından yapılan o açıklama:

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

DGS Puanınızla Tercih Edebileceğiniz Lisans Programları için tıklayın!

KOŞUL VE AÇIKLAMALARA DİKKAT!

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve saklanmalıdır.

DGS ‘de en küçük ve en büyük puan belirtilmemiş neye göre tercih yapacağız?

İstediğiniz yerlere göre yapıyorsunuz, belirtilen bir puan yoktur.

DGS ek tercih tarihleri ne zaman? Ek tercih işlemleri kesin yapılır mı?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılır.

DGS tercihlerinde bir yükseköğretim programlarına yerleştirildim. DGS ek tercihlerinde tercih yapabilir miyim?

DGS Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, DGS’ye girmiş ve DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.