Öğrenciler gezerek öğrenecek, Yabancı dil, ilkokul seviyesine inecek

İçindekiler

Eğitimimizin milliliği ve yerliliği, dil eğitiminin 10-12 yıl sonunda “This is a pencil” seviyesinde kalması ile eleştirileri hepimiz sıkça duyuyoruz. Yine Turgut Özal’in Başbakanlığı döneminde yaşanmış bir olay diye sıkça aktarılan “Sizin Çanakkaleniz 10 Hiroşima eder” başlıklı hikayeyi de okumuşsunuzdur. İşte bu sorunlar çerçevesinde 3. Turizm Şurası’nda yapılan eğitim vurgusu bir ışık olabilir mi?Sorunların çözümünde Turizm ve Eğitimin (Bakanlıkları-Kurumları) çözüm yolu açacak bir işbirliği imkanını gösterdiği için haberi önemli gördük.

Okullarda ve fakültelerde turizm eğitimi ve turist rehberliği alanında yeni stratejiler belirlenmesi için Hukümet önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin uluslararası rekabet ortamında imaj ve marka değerini yükseltmek için gerçekleştirilen 3. Turizm Şurasında en çok eğitim vurgusu yapıldı. Alınan kararlarda özellikle belirli bir döneme sıkışan iç turizmdeki mevsimselliğin kaldırılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütülmesi istendi. Alınan kararlardan bazıları şöyle:

AİDİYET DUYGUSU AŞILANMALI

Okullarda tarihsel önem arz eden değerlerimizi (Çanakkale, gibi) barındıran yerlere geziler zorunlu olmalı.

Okullar, öğrencilere şehirlerin kültürel, tarihi ve turistik değerlerini yerinde tanıtmalı. Kardeş şehir ve okul gibi projeler hayata geçirilmeli.

İlk ve orta dereceli okulların turizm dersi konulmalı. Öğrencilerin yaşadıkları kentin tarihi ve turistik değerlerine karşı aidiyet duygusu kazanmaları sağlanmalı.

YABANCI DİL ÇOK ÖNEMLİ

Yabancı dil eğitimi ilkokul, ortaokul ve lise yıllarında da verilmeli.

Çin’in büyüyen ekonomisi ve İpek Yolu projesinde Türkiye’nin önemli rolü düşünülerek Çince’ye, müfredatta yer verilmeli. Yurt dışında dil öğrenim planlamalarına Çince dahil edilmeli.

Teknoloji ve dijitalleşme geleceği tasarladığı için “robot otel” konsepti geliştirilmeli.

TATİLİN SÜRESİ OLMAZ

Yerli turistin erken rezervasyon imkanlarından faydalanabilmesi için tatil planı yılbaşında yapılmalı.

Öğrenciler ile gençlerin ucuz tatil yapabilmesine imkan sağlayan tesisler ve kamp merkezleri hayata geçirilmeli. Belirli dönemlere bağlı kalmayan sürekli turizm hareketliliği sağlanmalı.

Orta öğretimde mutfak alanı “Tehlikeli Meslekler Sınıfı”na alınmalı. Burada çalışacakların eğitimleri sertifikalı eğitimciler ve belge vermeye yetkili kurumlarca yapılmalı.

Turist Rehberliği bölümlerine ülkenin turizm stratejileri ile uyumlu olacak biçimde Çince, Hintçe, Rusça, Farsça gibi dillerde seçmeli ders konulmalı.

DAMLA PEKER

Türkiye

Sizin Çanakkale’niz On Hiroşima Eder!

Dönemin Başbakanı  Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır:

Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Özal’ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi:

“Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!”

Turgut Özal’ın “Nasıl?” sorusu üzerine şunu anlatmışlardı:

“Biz Japonya’da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi’ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki:

Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.”

Bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim Hiroşima’mız yok ki!”

Japon uzmanın cevabı tokat gibidir:

“Sizin Çanakkale’niz on Hiroşima eder!”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!Eklenme Tarihi: 13 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.