2. dönem sınav tarihi, sınav soruları ve sınavda sorumlu olunan konular değişti mi?

Açık Lise 2. dönem sınav tarihi, sınav şekli, soruları ve sınavda sorumlu olunan konular değişti mi?

Açık Liseli arkadaşlarımızdan en sık gelen sorular “2. dönem sınav tarihi, sınav soruları ve sınavda sorumlu olunan konular değişti mi?” soruları. Aşağıda bu sorulara cevap verdik: Daha önce aol.meb.gov.tr adresinden AÖL Müdürlüğünün yaptığı duyuru ile Açık öğretim 2. dönem sınavlarının 25-26 Temmuz 2020’de yapılacağı açıklanmıştı. Sınav tarihi ile ilgili yeni bir değişiklik yok. Yani Açık Lise 2. dönem sınavları iki kere erteleme ve değiştirme duyurusundan sonra 25-26 Temmuz 2020 olarak kesinleşti (bir daha değişmemesi umuduyla).Sınavın şekli ve kapsamı ile ilgili şimdilik bir değişiklik yok. Yani sınav açıklanan tarihte daha önce seçtiğiniz derslerden geçen yıllardaki gibi, geçen son dört dönemin sınav sorularını benzerleri ile ve aynı kapsamda yapılacak.

Sınavın şekli ile ilgili bir değişiklik ihtimalini akla getiren tek gelişme ise Açıköğretim Orta Okul ve Liselerinin Yurt Dışı sınavlarının internet üzerinden yapılacak olması. Son aylarda bizim sınavlarda internet üzerinden yapılamaz mı diye soran arkadaşlar, Yurt Dışı sınavları için bu gerçek oldu. Darısı yurt içi Açık Lise sınavlarına. Ancak yurt içinde 2 milyondan fazla açık liseli var ve herkesin internet erişimi var mı, bilinmiyor. Bu nedenle şimdilik açık lise sınavlarının yurt içinde eskisi gibi bir hafta sonunda ve okullarda uygulanması bir süre daha devam edecek görünüyor. Tabii bu virüs salgını bir çok şeyi değiştirdiği gibi bunu da eninde sonunda değiştirecek, zaten normal (örgün) okullarda bile eğitimin/derslerin uzaktan eğitime çok büyük oranda dönüşmesi yolunda önemli adımlar da atılıyor. Bakan Ziya Selçuk, MEB’in Mart 2020 itibariyle hızlandırdığı online içerik (sınav, test, konu anlatımı video ve dokümanları) üretme işini kalıcı hale getireceğini duyurdu. Bildiğiniz gibi MEB bu dokümanları ve videoları EBA ve OGDM sitesi üzerinden yayınlıyor. Zengin bir içerik bu sitelerde. özellikle EBA’da mevcut.Sonuç olarak 25-26 Temmuz 2020 tarihlerinde 2. dönem sınavları seçtiğiniz derslerden geçen yıllardaki soru ve kapsamın benzeri ile uygulanacak. İnternet üzerinden sınav için umudumuzu sonraki dönemlere saklayacağız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İndirin, Açık Lise Sınavları Sorun Olmaktan Çıksın!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

2. dönem sınav tarihi, sınav soruları ve sınavda sorumlu olunan konular değişti mi? (4 Yorum)

  1. merhaba,geçtiğimiz haftasonu yapılan sınavlardan sonra sanırım mezuniyet için 41 kredim kalacak,(kaza bela olmaz ise 30 tam alıcam)aynı zaman da üniversite imtahınında da 244 aldım.Üniversiteye kayıt zamanı geldiğinde mezuniyet ile ilgili mağduriyet yaşarmıyım acaba.Ek sınav vs. olacak mı.
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    İyi çalışmalar.