Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yapılır, Zorunlu mudur?

İçindekiler

Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yapılır, Zorunlu mudur? 2019 2020 2. Dönem AÖL Ders Seçme İşlemleri

Açık Öğretim Lisesi 2019 2020 2. Dönem Kayıtları başladı. Kayıt ücretini yatıran, kayıt işlemlerini tamamlayan Açık Liseli öğrencilerimiz için ders seçim ekranı aynı gün akşam açılacak. Peki ders seçimini ne zamana yapılır, en son ders seçimi tarihi nedir, ders seçmek zorunlu mudur, ders seçimini nasıl yapacaksınız, hangi dersleri seçebilirsiniz, kredisi tamamlanmış olan açık liseye nakil öğrenciler ortak dersler dışında ders seçmek zorunda mıdır? Ders seçimi ile ilgili bu ve benzeri soruların cevaplarını Açık Öğretim Lisesi Kayıt Kılavuzuna dayalı olarak aşağıda cevapladık:


Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi 2020-3. dönem kayıt yenileme ve ders seçimleri 30 Nisan itibariyle ara verildi. Peki ders seçimi yapamayanlar ne yapacak? Sorunu cevabını şu videoda bulabilirsiniz.


Ders seçimi yapmak zorunlu mudur?A’dan Z’ye Açık Lise Ders Seçimi: Yeni kaydolanlar, 12’den Geçenler ve Online Sınav Bekleyenler

Sınav sonucunda mezun olamayan öğrencilerin bir sonraki dönem için kayıt yenileme ve ders seçim işlemlerini yapması zorunludur.

2019 2020 Açık Lise 2. dönem ders seçimi ne zaman yapılır, en son ayın kaçına, hangi tarih ve saate kadar ders seçimi yapılabilir?

Ders seçme işlemi en geç kayıt yenileme tarihinin son günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde ,“Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” menüsü altında yer alan “Ders Seçme İşlemi“ seçeneğinden yapılır. Ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı açıklama resmî web sitemizde yer almaktadır.

Kimler ders seçimi yapabilir? Ya da ders seçimi ne yapabilmek için ne gerekir?

Olaya tersten bakanlar için sorduğumuz ve cevapladığımız bir soru: Elbette kayıt yenileme tarihleri içinde kayıt yenileme ücretini yatırmak ve durumunun aktif hale gelmesi. Kayıt yenileme yaptırmayan ders seçimi de yapamaz.

➢ Dikkat bunlar da önemli:

İletişim bilgilerinizi ve sınav merkezinizi güncelleyin:

  • Açık Öğretim Lisesinde kayıt yenileme işleminiz yapılarak öğrencilik durumunuzu sistem üzerinde “Aktif” hale geldikten sonra iletişim bilgilerinizi (Telefon, adres) ve sınava girmek istediğiniz il/ilçe merkezini mutlaka güncelleyiniz.

Bir gün içinde durumunuz aktif olmamışsa mutlaka Halk Eğitim Merkezine başvurun:

  • Kayıt yenileme ücretini yatırdıktan en geç bir iş günü sonra öğrencilik durumunuz kayıt yenilediğiniz dönem için aktif olmamış ise / kayıt yenileme işleminiz yapılmamış ise kayıt yenile işleminizi yaptırmak için halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ediniz.

Süresi içinde ders seçimi yapılmazsa ne olur?Süresi içerisinde ders seçme işlemini yapmayan/yapamayan öğrencilerin ders seçme işlemleri sistem tarafından yapılır. Öğrenciler seçilen derslerden sınava girmek zorundadır.

Dikkat:

Aşağıda özellikle erken mezun olmak isteyenler için doğru ders seçimi tüyoları ve sıkça sorulan sorulara cevaplar vardır ve bu tüyolar gökten inmemiştir, tamamen Açık Lise mezuniyet şartlarına dayalı olarak belirlenmiş tüyolardır. Bu nedenle yazının en altındaki mezuniyet şartlarına mutlaka bakın:

Sadece ortak dersleri seçmek yeterli mi?

Özellikle örgün liseden son sınıfta (12. sınıfta) AÖL’e geçen öğrencilerin toplam kredileri zaten 192’den fazla olabiliyor, toplam kredisi mezun olmak için gerekli olan alt kredi sınırını (192 krediyi) geçen öğrencilerin sadece ortak dersleri seçmeleri yeterlidir. Ortak dersleri geçtikleri ve kalan zorunlu ders sayısı 0 (sıfır) olduğunda mezun olabilirler.

Bir ortak dersten kaldım, tekrar seçmek zorunda mıyım?

Ortak dersleri geçinceye veya muaf oluncaya kadar seçmek ve sınavlarına girmek zorundasınız. (Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet yok, geçmek zorunludur.)

Matematik, Fizik gibi ortak dersleri geçemiyorum, muaf olmak için ne yapmalıyım?

Arkadaşlar 3 kere seçmek ve sınavına girmek şartıyla (Türk Dili ve Edebiyatı dersi hariç) muaf olabilirsiniz. Burada şuna dikkat edin: Matematik 1-2-3-4 şeklinde 4 ayrı Ortak Matematik dersi var. Her birinden de ayrı ayrı üçer kere sınava girdikten sonra muaf olabilirsiniz. Bazı arkadaşlar Matematik 1’den 2 kere, Matematik 2’den 1 kere sınava girince her ikisinden de muaf olmayı bekliyor, ben neden muaf olmadım diye isyan ediyor. Etmeyin, her birinden üçer kere sınava girip girmediğinize bakın.

Kaç kredilik ders seçebilirim?

Bir dönemde 35 kredilik ders seçebilirsiniz.

Ders seçiminde önceliği hangi derslere vermeliyim?

Öncelik daima ortak derslerdedir. Örneğin, eğer 35 krediden fazla ortak dersiniz varsa hiçbir seçmeli ders seçemezsiniz, tamamını ortak derslerden seçmeniz gerekir.

Seçilen derslerin kitapları nasıl ve nereden alınır?

Ders seçimi yapan öğrenci sistem üzerinden seçmiş olduğu derslerin listesi ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kitaplarını alacaktır.

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları➢ Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,

➢ Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,

➢ Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,

➢ Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması (AÖL’e nakil yaptıran öğrenciler için) gerekmektedir.

AÖL ders seçimi ile ilgili yorum bölümüne yazdığınız sorularınızı cevaplıyoruz…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.