Belirtilen dönemde online sınav giriş yetkiniz yoktur uyarısı ne anlama geliyor?

Belirtilen dönemde online sınav giriş yetkiniz yoktur uyarısı ne anlama geliyor? için yorumlar kapalı

“Belirtilen dönemde online sınav giriş yetkiniz yoktur” uyarısı ne anlama geliyor? 3. dönem sınavının online sınav olacağını gösterir mi?

2021 2022 Açık Öğretim Okulları 3. dönem sınavını bekleyen açık liseli öğrenciler sisteme öğrenci girişi yaparak kendi sayfalarına geldiklerinde “Online Sınav Giriş” butonu görüyor. Ancak butona tıkladıklarında karşılarına “Belirtilen dönemde sınava giriş yetkiniz yoktur!” uyarısı çıkıyor. Bunun anlamı ve sebebi nedir?

Sistemde “Online Sınav” butonu sadece cezaevlerinde olup Aralık ayında 1. dönem online sınavına giremeyen öğrenciler için açıldı. Bu nedenle bu öğrenciler dışındaki öğrenciler için “Belirtilen dönemde sınava giriş yetkiniz yoktur!” uyarısı çıkıyor.

Açık Öğretim Lisesi’nde her sınava her öğrenci giremediği için bu durum normal bir durumdur. 3. dönem sınavı için yaş şartı tutan ve kayıt yenileme ücretini 11-29 Nisan tarihleri arasında yatıran bütün öğrencilerin Temmuz ayına kadar sabretmeleri ve duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Bu uyarı 3. dönem sınavının şekliyle, online mı yoksa e-sınav mı olacağı ile ilgili bir işaret değildir.


Aynı uyarı geçmiş dönemlerde de karşımıza çıkmıştı!

27-28 Temmuz 2021 tarihlerinde yapılan online Telafi sınavına girmeyi deneyen açık liseli öğrencilerin çoğu aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaştılar.

Uyarı karşınızda çıktığında telafi sınavına girme hakkınızın olmadığı anlamına gelir. AÖL resmi sitesinden yayınlanan Telafi sınavı duyurusunda da belirtildiği gibi:

27-28 Temmuz 2021 tarihlerinde yapılacak olan Telafi sınavına sadece 2020-1. dönem kayıt işlemlerini yaptıran, ancak herhangi bir sebeple 25 Şubat – 1 Mart 2021 tarihinde yapılan 1. dönem sınavına giremeyen öğrencilerin girme hakkı var. Bu durumdaki öğrenciler kayıt ücreti yatırmadan ve ders seçimi otomatik olarak yapılmış şekilde Telafi sınavına girebilecekler.

Telafi sınavı EK SINAV DEĞİLDİR, BU İKİ SINAV AYRI SINAVLARDIR!

Telafi sınavına girebilen öğrenci sayısı normal bir dönem sınavına göre çok küçük bir sayıda kalacaktır.  Mezun olmak için Aralık ayını beklemeyen, bir online sınava daha girerek kredilerini artırmak isteyen öğrenciler EK Sınavı bekliyor. Ek sınav ile ilgili Ağustos ayı başında bir resmi duyuru yayınlanmış olacak. Ek sınav ile ilgili son durum ve gelişmeleri takip etmek için YouTube Açık Tercih Açıköğretim Kanalımızı takip edin.

2021 Yılı İçinde Kaç Açık Lise Sınavı Var?

Son günlerde peş peşe gündeme gelen Telafi Sınavı ve EK Sınav açık liselilerin kafasını karıştırdı. “2021 Yılı İçinde Kaç Açık Lise Sınavı Var?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 7 Haziran 2022