Leonardo da Vinci kimdir?

Leonardo da Vinci kimdir?

Leonardo da Vinci’nin babası bir noter, annesi ise bir çiftçinin kızıydı. Babası, annesiyle evli değildi ve onları terk etmişti. Babası, onun doğduğu yıl ilk eşi ile evlendi. Leonardo, annesi ile yaşadı ve amcası dışında ailede kimseden sevgi görmedi. On dört yaşında babası ile birlikte Floransa’ya gitti ama evlilik dışı doğan çocukların üniversiteye gitmesi yasak olduğundan yüksek öğrenim göremedi.

Matematikte yaşıtlarından ilerdeydi, çok güzel resimler yapıyordu. Babası onu bu nedenle ünlü bir heykeltıraşın yanına çırak olarak verdi. Burada ünlü sanatçılarla tanıştı, resim yapmayı ve lir çalmayı öğrendi.
Daha sonra Milano dükünün hizmetine girdi. İşe alınmak için köprüler, silahlar, gemiler, heykeller yapabileceğini yazdığı ama göndermediği mektubu tüm zamanların en olağanüstü iş başvurusu kabul edilir. On yedi yıl burada resimler, heykeller yaptı ve festivaller organize etti. Bina, makine ve silah tasarımları yaptı. Uçan  makinelerin, kanalların, kilise ve kalelerin yapımıyla ilgilendi. Anatomi ve hidrolik konusunda öğrenciler yetiştirdi. İlgi alanı öylesine genişti ki başladığı işlerin çoğunu bitiremiyordu. Bu yüzden çalışmalarını bir deftere kaydetti. Ünlü eseri Mona Lisa’yı da bu seyahatlerinden birinde yaptı ve yanından hiç ayırmadı.

Babası öldükten sonra Floransa’ya döndü. Babasının mirasını alamadı ama amcası tüm servetini ona bıraktı. Üç yıl papanın hizmetinde çalışan Leonardo, kadavralar üzerinde çalışması yasaklanınca oradan ayrıldı ve altmış yedi yaşında hayata veda etti.
Leonardo da Vinci, bütün yasaklara rağmen yaptığı anatomi çalışmalarıyla 750’ye yakın çizim bırakmıştır. Kanın işlev ve dolaşımı ile ilgili fizyoloji çalışması bu bilim dalına yaptığı katkıların en önemlisidir. Harvey’in yüz yıl sonra doğruladığı kan dolaşımı hipotezini ortaya koymuştur. Astronomide Copernic’e (Kopernik) giden yolu açmıştır. Yerin Güneş çevresinde dönen bir gezegen olduğunu iddia etmiştir. Su ve havada dalga hareketleri, ses oluşumu gibi olgularla da ilgilenen Leonardo’ya jeolojinin öncüsü gözüyle  bakılmaktadır. Onun bilimsel yöntem anlayışı ile çağımızdaki arasında fark yoktur.

Tüm ilgi alanlarında evrensel bir deha olan Leonardo, son günlerinde “Nasıl yaşamam gerektiğini anlamaya başladığımda nasıl ölmekte olduğumu gördüm.” demiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.