Meslek lisesi mezunlarına ek puan verilen bölümler

İçindekiler

Meslek lisesi mezunlarına ek puan verilen bölümler hangileridir?

Meslek Lisesi mezun ve öğrencileri ÖSYS’de hangi bölümlere Ek-Puanla girebilirler? YKS adaylarının merak ettikleri sorunun cevabını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.ÖSYM tarafından 2018 yılında ilk kez yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sona erdikten sonra gözler tercihlere ve puanlara çevrildi. 1 Temmuz’da tamamlanan oturumlara katılan adaylar, sınav sorularını ve cevaplarını aynı gün gördü. Şimdi sonuçların açıklanmasını bekleyen öğrenciler, YKS ek puan sorusunda da birçok soru yöneltiyor.

Adayların da iyi bir şekilde bildiği üzere YKS puanları ve ortaöğretim başarı puanları (OBP), adayların YKS tercihinde sıralamalarını belirleyecek. Ancak ek puanla bir bölüme yerleştirilen aday, kayıt sırasında okul türü veya alanını belgelendirmek zorundadır. Aksi halde kayıt hakkını kaybeder.

YKS ek puan alacak önlisans bölümleri, YKS tercih kılavuzu içerisinde yer alıyor. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Ek Puanları İle Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları isimli Tablo 6-C’de lise alan adı, ek puan verilecek önlisans programı ve puan türü bilgileri detaylı şekilde veriliyor. Bu tabloya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
YKS ek puan alacak lisans bölümleri de Ortaöğretimdeki Bazı Alanların Yerleştirmede Ek Puan Alacağı Lisans Programları adıyla, Tablo 6-A’da verildi. Burada da mezun olunan okul türü, ek puan verilecek lisans bölümü ve puan türü bilgileri adaylara sunuluyor. Bu tabloyu da aşağıda sizlere sunduk.

YKS ek puan hesaplama nasıl yapılır? Yine adayların bildikleri üzere ortaöğretim kurumlarından mezun olan adayların yerleştirme puanları, OBP’nin 0,12 ile çarpılmasıyla elde ediliyor. Tablolarda verilen lise alanlarından mezun olan adaylar, yine tablodaki ilgili bölümleri tercih etmeleri durumunda ek puan alacak. Ek puanlar, OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla bulunup yerleştirme puanlarına eklenecek.

2020 YKS’de Meslek Liselilere Ek Puan var mı?

EK Puanlı Önlisans Programları

Mesleki ve Teknik Ortaögretim Kurumlarının Alanları ile Aynı veya Yakın Alanlardaki Lisans Programları

Ortaöğretimdeki Bazı Alanların Yerleştirmede Ek Puan Alacağı Lisans Programları Tablo3A

Teknoloji Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Turizm Fakültesi M.T.O.K. Lisans Programları Tablo 3B.22018 Ek Puanlı Lisans ve Ön Lisans Bölümleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.