2020 YKS’de Meslek Liselilere Ek Puan var mı?

Meslek Liselilere Ek Puan YKS’de var mı? Meslek Liselilere Ek Puan uygulaması kaldırıldı mı? v.b. sorular üniversite tercihi yapacak meslek liselilerin cevabını en çok aradığı sorular arasında yer alıyor. Aşağıda meslek liselilere ek puan ve sınavsız geçiş hakkı konusundaki son durumu vereceğiz….

Sınavsız geçiş devam ediyor mu?Meslek lisesi mezunuyum sınavsız tercih hakkım var mı?

2017 yılından itibaren ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunları bitirdiği programın devamı niteliğinde ya da buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleşebiliyordu. YÖK tarafından 2016 yılında hazırlanan ve sınavsız geçişin kaldırılmasını içeren yasa taslağı tartışmalara neden oldu. Çünkü 77 bin 814 adayın sınavsız geçiş hakkına başvurduğu için 2016 YGS’ye girmediği unutuldu. Ancak daha sonra YÖK tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulan, 2547 sayılı YÖK Kanunu’nda yapılması öngörülen kanun tasarısında yer alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunlarının sınavsız geçiş uygulamasını kaldıracak düzenlemeye ilişkin önerileri dikkate alındı. Getirilen düzenleme ile sınavsız geçişin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin 2017 yılından itibaren geçerli olmasına karar verildi. Böylece 2017 yılından itibaren ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı kaldırılmış oldu.

Meslek Lisesi öğrenci ve mezunları için ek puan hakkı var mı? sorusunu Lisans ve Önlisans tercihleri için ayrı ayrı cevapladık:

Lisans tercihlerinde ek puan var mı?Geçen yıl meslek lisesinden mezun oldum. Bu yıl sınava girdiğimde mezuniyet alanımla ilgili lisans programlarına yerleştirme işleminde ek puan alabilecek miyim?

Geçen yıl meslek lisesinden mezun oldum. Bu yıl sınava girdiğimde mezuniyet alanımla ilgili lisans programlarına yerleştirme işleminde ek puan alabilecek miyim? Bu kapsamda ek puan uygulaması sadece 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmaz.

Geçen yıl meslek lisesinden mezun oldum. Bu yıl sınava girdiğimde mezuniyet alanımla ilgili ön lisans programlarına yerleştirme işleminde ek puan alabilecek miyim?

Evet. 2020-YKS Kılavuzu Tablo 3C’yi inceleyiniz.

Açarak anlatalım:

Ek puan uygulaması sadece 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanır. Mesleki ortaöğretim kurumlarına 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmaz.

Mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencilerin, tüm öğrencilerde olduğu gibi yerleştirme puanları Ortaöğretim Başarı Puanları’nın (OBP) 0.12 katsayı ile çarpılması sonucunda hesaplanıyordu. Bu öğrenciler eğer kendi alanlarında lisans programlarını tercih ettiklerinde bu kez yerleştirme puanları 0.06 ek puan katılıyordu. Örneğin öğretmen lisesinde okuyan öğrenci öğretmenlik programlarını tercih ettiğinde lise mezuniyet başarısına göre 30 ile 15 puan arasında ek puan alıyordu. Aynı durum imam hatip lisesi öğrencileri Arap Dili ve Edebiyatı ile ilahiyat fakülteleri tercih ettiklerinde de geçerli oluyordu. Güzel sanatlar ya da spor lisesi öğrencileri de rekreasyon ile spor yöneticiliği alanlarında okumak istediklerinde 0.06 ek puan alma hakkına sahipti.

Ancak ÖSYM’nin yayınladığı “2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu”nda ek puan uygulamasını kaldıran ifade “Ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo-3A ve Tablo-3B1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır” şeklinde yer aldı.

Önlisans tercih eden meslek liseliler için ek puan devam ediyor
Meslek lisesi öğrencileri alanlarının devamı niteliğindeki programları tercih ettiklerinde tüm öğrenciler gibi önce Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) 0.12 katsayı ile çarpılıyor ardından da 0.06 ek puanla çarpılıyordu. Bu uygulama 2016 yılında kaldırıldı. Ancak 2017 yılı başında eğitim alanını düzenleyen 6764 sayılı yasa ile ek puan önlisans programları için geri geldi. Buna göre meslek liseli öğrenci önlisans programı tercih ettiğinde önce Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) tüm adaylar gibi önce 0.12 ile ardından da bu kez ek puan 0.06 ile çarpılacak ve yerleştirme puanına ekleniyor.

Ek Puanla Girilen Öğretmenlik Bölümleri

Ek Puanla Girilen Öğretmenlik Bölümleri hangileridir, Spor Lisesi ek puanlı bölümleri, Sanat ve Güzel Sanat Lisesi  ek puanlı bölümleri, Yeni sistemde Öğretmen ve Anadolu Öğretmen… Devamı ve tablo için tıklayın!

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı / Yakın Alanlardaki Lisans Programları

TABLO 3B.1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı / Yakın Alanlardaki Lisans Programları Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar… Devamı ve tablo için tıklayın! Tablonun devamı için buraya tıklayın!

(M.T.O.K.) Teknoloji Fakültesi / Sanat ve Tasarım Fakültesi / Turizm Fakültesi Lisans Programları

TABLO 3B.2 Teknoloji Fakültesi / Sanat ve Tasarım Fakültesi / Turizm Fakültesi Lisans Programları Teknoloji Fakültelerinin / Sanat ve Tasarım Fakültelerinin / Turizm Fakültelerinin… Devamı ve tablo için tıklayın!Meslek Lisesi, İmam Hatip ve Sağlık Astsubay Lisesi mezunlarının EK Puanları ile tercih edebilecekleri Önlisans Programları:

İmam Hatip ve Sağlık Astsubay Lisesi Mezunlarının Ek Puanları İle Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları

TABLO 3C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Ek Puanları İle Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar,… Devamı ve tablo için tıklayın!

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Ek Puanları İle Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları

TABLO 3C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Ek Puanları İle Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar,… Devamı ve tablo için başlığa tıklayın!

Kaynaklar:

ÖSYM Sık Sorulan Sorular

ÖSYM 2018 YKS Kılavuzu

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Ağustos 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

2020 YKS’de Meslek Liselilere Ek Puan var mı? (8 Yorum)

 1. Merhaba hocam. Ben meslek lisesi mezunuyum kendi dalımda bir yeri yazarsam ama alınmazsam ek puan veya orta okul basari puaninda eksilme olur mu?

  • Yerleştirilmezsen düşme olmaz, gelecek yıl yine YKS’ye girdiğinde aynı şekilde 2 yıllık bölümler için ek-obp almaya devam edersin

 2. Merhaba, ben geçen yıl meslek lisesinden mezun oldum. Üniversite sınavına da girdim fakat tercih yapmadım. Bu yıl sınava tekrar gireceğim. Kendi bölümümden 4 yıllık bir tercih yapsam ek puanımdan yararlanabilir miyim?

  • Geçen yıl sınava girmeniz hiçbir hakkınızda bir kısıtlama veya kesintiye yol açmaz. Ancak meslek lisesi mezunlarına 4 yıllık lisans bölümlerinde ek puan yok, sadece 2 yıllık meslek yüksek okullarında ek puan var. 2 yıllık bölüm tercihlerinizde (kendi alanınızın devamı niteliğinde olan bölümlerde) ek puandan yararlanabilirsiniz.

 3. merhaba hocam kolay gelsin öncelikle.geçen yıl üniversite kazandım tıbbi sekreterlik ama bu yıl tekrar giricem tyt’ye geçen yıl bana verilen ek puan olan 21 bana bu yılda verilir mi?

  • Ek puan, kendi alanının devamı olan 2 yıllık bölümleri tercih ettiğinde yine verilir. Ancak geçen yıl bir üniversiteye yerleştirildiğin için OBP puanının ve ek obp puanının yarısı kesilir. Yani geçen yıl ek dahil 70 verildi ise bu yıl 35’e düşer. Kesinti olayı bir sonraki yıl değil, sadece bu takibeden yıl yapılır.

 4. merhaba meslek lisesi öğrencisiyim 12.sınıfım alanım dışında bölüm okumak istiyorum 2 yıllık anestezi veya paramedik düşünüyorum ek puan alır mıyım? inşaat teknolojisi alanım ek puanda bi fark olur mu diploma notum 70 yerleşiceğim üniversite için ek puanım geçerli olucak mı ?

  • Ek puan sadece kendi alanınızın devamı niteliğindeki 2 yıllık bölümler için var. İnşaat okuyorsanız sağlıkla ilgili bölümler için ek puan alamazsınız.