Tezyinat nedir?

İçindekiler

Tezyinat aslında birçok anlamı içersinde barındıran bir terim. Tezyinat: Bezekler, süsler. Süsler. Ziynetler. (Osmanlıca’da yazılışı: tezyinât). İçerisinde birçok dekoratif sanat ve zanaatları anlam olarak içerisinde barındıran tezyinat, birkaç farklı şekilde tanımlanabilir.

Mesela tezyinat için bir yerin süslemesi, belirli bir yerin, bir abidenin, bir eşyanın daha da güzelleştirilmesi için uygulanan şekil, resim ve motiflerle değerlendirilmesi şeklinde tanımlama yapılabilmektedir. Osmanlıca sözlük anlamında ise hem bezeme hem de süsleme kavramları karşılığı olarak kullanılmaktadır. Bir objeyi ya da bir yapıyı güzel göstermek için yapılan şekiller olarak da değerlendirilmektedir. Yazma Eser terimi olarak ise tezyinat; Hat, cilt minyatür gibi şeylerin süslenmesidir. Tezyinat ayrıca Zeyyene fiilinden üretilmiştir. İslam sanatında ise tezyinat, camii, mescit, külliye veya saray gibi mimari yapılarda gerçekleştirilen süslemelere denir.


Arapça’da zeyn, süslemek anlamına gelmektedir ve bu kökten türeyen tezyin’de süslemek, bezemek, donatmak demektir. Osmanlılar ise tezyinat için bezek ve bezeme demek istemişlerdir. Bunun içinde bu tür süsleme işlemlerine tezyinat demişlerdir. Tezyin etmek, süslemek, tezyinat ise tezyinin çoğulu yani süslemeler demektir. Yani tezyin tekil, tezyinat çoğul bir anlam taşımaktadır. Bu nedenledir ki bugün, süsleme ya da bezeme sanatlarına bezeme sanatları da denilmektedir.Tezyin ve tezyinatın Türk kültüründe ayrı ve önemli bir yeri vardır. Yüzyıllar boyunca geçmişten gelen Türk tarzının ince zevki ahenkli çizgilerle motifler ve desenlerle çizilmişlerdir. Bunlara zaman zaman altın varaklarda eşlik ederek dönemin hatta günümüzün en ünlü eserleri ve yapıları haline gelmişlerdir. Tezyin ve tezyinatın kelime anlamı olarak birçok anlamı bir arada barındırdığı gibi birçok uygulama alanını da içerisinde barındırmaktadır. Kitap kabı, tezhip, hüsn-i hat, ebru, katıa gibi kitap sanatları, taş ve ahşap üstü bezemeler, metal işleri, kalem işi, revzen, tekstil, dokuma, işlemeler, tezyini sanatların yani tezyinatın çatısı altında bir araya gelmektedir.
Bu uygulamalardan hüsn-i hat, ebru, kilim dokuma ve bazı işlemeler dışında hepsinin ortak özelliği yani ortak noktası, motif ve desenin aynı olmasıdır. Farklı olan ise kullanılan malzeme ve uygulanan tekniklerdir. Bu arada Arapça, Osmanlı ve Türkçe derken Avrupa’da ise tezyinatın karşılığı dekoratif sanatlardır.
Kaynak: www.tezyinat.com.tr
Ayrıca geleneksel Türk Sanatları:

Tezyinat nedir?

Naht sanatı nedir?

Tezhip Nedir? Tezhip Sanatı Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.