Tezhip Nedir? Tezhip Sanatı Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Tezhip Nedir? Tezhip Sanatı Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır? Dilimize Farsçadan geçen tezhip kelimesi altın ve boya ile yapılan süsleme anlamına gelir. Bu sanatı icra eden erkeklere müzehhip, kadınlara müzehhibe denir.

Tarihi Türklerin İslam’la tanışmasından öncesine dayanan tezhip sanatı, Türk kültürünün bir ögesidir. Osmanlı döneminde ferman, Kur’an ayetleri gibi değerli evrak ve levhaların değerini ifade etmek amacıyla icra edilmeye başlanmış ve kendini geliştirmiş, Kanuni döneminde ise devletin tezhibe verdiği önem ve destekle zirveye ulaşmıştır. Kanuni döneminde hanedanın giydiği kıyafetlerde dahi kullanılmaya başlamıştır.


Altına renk verilerek çeşitli renklerde uygulanabilir. Kanuni döneminin favori rengi lacivertti.
Günümüzde fazla var olmasa da tezhip, geçmişinden Türk toplumuna miras kalan bir sanattır. Osmanlı zamanında ve özellikle Kanuni zamanında en güzel eserleri üretilen tezhip sanatı, Osmanlı kültürünün yanında İslam’la da son derece alakalı. Kuran-ı Kerim süslemelerinde kullanılan ve dönemin kıyafetlerine işlenen tezhip örnekleri, sanatla ilgilenen ilgilenmeyen herkesin beğenisini kazanacak türden eserlerdir.Peki tezhip sanatı nedir, nasıl yapılır, geçmişten günümüze nerelerde kullanılır?

Tezhip Sanatı Nasıl Yapılır?

Tezhipte temel olarak altın veya boya kullanılır. Altın hammade dövülerek çok ince bir tabaka haline getirilir ve jelatin malzeme ile karıştırılır. Böylece kıvam alması sağlanır. Boya kullanılacaksa genelde toprak boyalar tercih edilir. Ancak günümüzde daha çok sentetik boyalar kullanılmakta.
Devamı ve Tezhip Nerelerde Kullanılır? başlığı için tıklayın: Simurgsanatevi!
Ayrıca geleneksel Türk Sanatları:

Tezyinat nedir?

Naht sanatı nedir?

Tezhip Nedir? Tezhip Sanatı Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın