Basım Teknolojileri

Basım Teknolojileri için yorumlar kapalı

İçindekiler

Basım Teknolojileri 2018 YKS Yaban Puanları

Basım Teknolojileri 2018 YKS Yaban Puanları, 2019 YKS adayları için 2018 YKS yerleştirme sonuçlarına göre aşağıdaki tabloda yer alıyor. Basım Teknolojileri bölümü, 2017 ve önceki yıllarda YGS 3 puanıyla öğrenci alan Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünün yerini almış ve sadece Marmara Üniversitesi’nde devam etmektedir.

Ün. TürüÜniversiteŞehirProgramÖzelliklerSüre2018 YKS Puan Türü2018 Kont. Gn2018 Taban Puanı
DevletMarmara ÜniversitesiİstanbulBasım Teknolojileri4SAY40200,34469

Neden Basım Teknolojileri sorusunun cevabını 2 yıllık önlisans programı olarak devam eden İstanbul Bilgi Üniversitesi “Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü’nden alıntıyla cevap veriyoruz. 

Modern yaşamın oluşmasına ve toplumların gelişmesine hız kazandıran matbaa, görsel iletişimin ve dijital teknolojinin de katkısıyla, bilginin çoğaltılmasını ve büyük kitlelere ulaştırılmasını sağlamış bu bağlamda yayıncılık olgusu da toplumsal gelişim için büyük önem kazanmıştır. Yayıncılık, yıllar içerisinde görsel ve yazılı iletişimde dergi, kitap, gazete, afiş, broşür, vb. birçok basım alanlarını ve farklı baskı çeşitlerini de içine alacak şekilde büyümüştür. Çağın gerekliliklerine her geçen gün yeni cevaplar veren teknolojik gelişmeler, beraberinde “basım yayın” alanında da teknik bilgiye ve uygulama becerisine sahip bireylere gereksinim duyulmasına neden olmuştur.

Basım ve Yayın Teknolojileri Programı’nın bu gereksinim doğrultusundaki amacı, basım sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik bilgiye sahip, teknolojik gelişmelerden ve güncel uygulamalardan haberdar; baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası departmanlarında görev alabilecek teknik elemanlar yetiştirmektir. Uygulamaya ve üretime öncelik veren bir eğitim anlayışı çerçevesinde tasarlanan ders programı, teorik altyapı ile de öğrencilerinin entelektüel seviyelerini yükseltmek ve ayrıcalıklı bir eğitimle farklı bir donanıma sahip olmalarını amaçlamaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri Önlisans Programı mezunları, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirilirler ve medyanın -televizyon, gazete, internet ve radyo gibi- her alanında aktif görev yapabilecek seviyeye ulaşırlar.

Basım ve Yayın Teknolojileri mezunları Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İstanbul Bilgi Üniversitesi ya da diğer üniversitelerin Basım ve Yayın, Fotoğraf ve Video, Grafik Tasarım, Görsel İletişim Tasarımı, Reklamcılık ve benzeri alanlarla ilgili lisans programlarında eğitimlerine devam edebilirler. Profesyonel iş yaşamında çalışmayı tercih edenler, yayıncılık sektörünün her alanında çalışma imkânı bulabilirler. Basım ve Yayın Teknolojileri mezunlarının iş alanlarından bazıları şunlardır:

  • Matbaalar ve Basımevleri
  • Darphaneler
  • Reklam Ajansları
  • Radyo ve Televizyon Kanalları
  • Gazeteler ve diğer Yayıncılık Şirketleri
  • Medya ve İletişim Şirketleri
  • İnternet Yayıncılığı ve Tasarım Şirketleri
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2018