Halkbilim Bölümü 2019 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Halkbilim Bölümü 2019 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Halkbilim 2018 YKS Taban Puanı ve Başarı Sıralaması, 2019 üniversite adayları için 2018 yerleştirme sonuçlarına göre:…

Halkbilim Bölümü 2019 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması
ÜniversiteŞehirProgramSürePuan Türü2018 Kont. Gn2018 Başarı Sıralaması2018 Taban Puan
Ankara ÜniversitesiAnkaraHalkbilim4SÖZ40244.006295,25122

Türk Halkbilimi Bölümü 2019 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması için tıklayın!
Halkbilim nedir? Halkbilim bölümü ne kazandırır?

Halkbilim, toplumsal ve siyasal yapıdan ekonomik örgütlenmeye, sözlü gelenek, değerler sistemi ve inançlardan yiyecek-giyecek üretimi, mimari, süsleme sanatları gibi maddi kültür ürünlerine kadar kültürel yaşamın bütününü inceleyen bir disiplindir. Doğumdan ölüme kadar insanların yaşantısında yer alan maddi ve manevi bütün kültür öğelerini bilimsel olarak derleyen, araştıran, değerlendiren ve bunların sistematik bir açıklamasını yaparak insanlığın kültür tarihini ve özellikle halk kültürünün genel gelişme kurallarını inceleyen, kültürler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları belirleyip ortaya koyan bir bilim dalıdır.

Kültürün sürekliliği kadar değişmesini ve bu değişmeye neden olan siyasal, ekonomik, teknolojik ve psikolojik etmenleri de çözümlemek, bu disiplinin asli amacıdır. Halkbilim, bir ülkede yaşayan halkın olduğu kadar çeşitli etno-kültürel grupların ortaya koyduğu gelenekleri, inançları, töreleri, müziği, oyunları, anonim veya bireysel sözlü geleneklerden kaynaklanan edebi ürünleri, el sanatlarını, halk hekimliğini, mimariyi, ayrıca, somut oImayan kültürel miras (SOKÜM) ve müzecilik konularında inceleme ve araştırmalarda bulunmaktadır. Bu nedenle, Halkbilim yalnızca geleneksel olanı ele almakla kalmaz, modern ve güncel pek çok dinamik üzerinde de ilgisini odaklaştırır.

Doğa bilimlerinden sosyal bilimlere, edebiyat ve sanata kadar farklı insani etkinlik alanlarına yönelik disiplinlerarası bir ilgiye sahip olan Halkbilim Bölümü bünyesinde verilen derslerle, öğrencilere insan, kültür ve toplum üzerine değerlendirme yaparken daha geniş karşılaştırmalı bir perspektif ve çok yönlü bakış açısı kazandırılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin çift anadal- yandal yapma, Erasmus Öğrenci Değişim Programlarıyla yurtdışında da eğitim alma imkânları bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın