İlahiyat Fakültesi mezunlarının iş imkanları ve çalışma alanları

İlahiyat Fakültesi mezunlarının iş imkanları ve çalışma alanları için yorumlar kapalı

İlahiyat Fakültesi mezunlarının iş imkanları ve çalışma alanları

İlahiyat mezunlarının iş imkanları hakkında en çok merak edilen konu öğretmen olma imkanının devam edip etmediği, aşağıda bu konuyla ilgili bilgiyi bulabilirsiniz.

İlahiyat Fakültesi Mezunları Din Kültürü Öğretmeni Olabilir mi?
İlahiyat mezunları formasyon aldıklarından Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ve İmam Hatip Lisesinde meslek dersleri öğretmenliği, Arapça öğretmenliği yapabilir. Ayrıca belirtmek isterim ki ilahiyat fakülteleri İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine göre daha yoğun ve daha içerikli bir eğitim vermektedir.

İlahiyat fakültesi mezunları ayrıca diyanetin sözlü ve yazılı sınavını geçtikleri ve KPSS’den yeterli puan aldıklarında imam, vaiz, kuran kursu öğreticisi ve diyanette görevli memur olabilirler. Gerekli yüksek lisans, doktoralarını yaptıklarında müftü, müftü yardımcısı olabilirler. Profesör olduklarında ise ilahiyat fakültelerinde dekan, rektör yardımcısı, diyanet işleri başkanlığı görevlerine gelebilirler. Umarım ilahiyat fakültesi adayları için bilgilendirici olabilmişimdir.

İlahiyat Fakültesi Tanımı:

Üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinden birisi olan ve lisans eğitimi veren bu fakülteler İslam dinini her yönüyle ele alan,özellikle de bilimsel olarak araştırmalar yapan,geçmişten günümüze kadar olan gelişimi ve değişimi hakkında bilgiler toplayan ülkemize ve dünyaya aydın din adamı yetiştirmekle görevli eğitim binalarıdır.

Mesleği Kimler Seçmeli:


İlahiyat Fakültesi 2020 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları için tıklayın!Eğer kendinizi İlahiyat alanında geliştirmek istiyorsanız öncelikle sabırlı ve araştırmacı bir yapınız olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra felsefe ile uğraşma konusunda son derece istekli olmanız da meslek için çok önemlidir. Kendinizi iyi derecede insanlara ifade edebilmelisiniz. Topluluk karşısında nasıl konuşmanız gerektiğinin bilincinde olmanız  gerekiyor.

İlahiyat Fakültesi Mezunları İş Olanakları: Ülkemizde bildiğiniz üzere bu bölümden mezun olanlar için bir çok iş imkanı vardır. Diyanet İşleri Başkanlığında çalışma imkanı verilmektedir. Yıl içerisinde bir çok personel ve memur alımı yapan bu kurumda sizlerde çalışabilirsiniz. Ayrıca İmam Hatip Mezunları da son yıllarda göz önüne alınmış ve onlara öğretmen olma şansları da verilmiştir. Bunun yanı sıra camilere görev alabilirsiniz. İl ve İlçe müftülüklerinde personel ya da memur olarak çalışabilirsiniz.

Sizlere meslek hakkında bilgiler aktardık. Mesleğin Tanımı,Kimlerin bu fakülteleri okuyabilecekleri, İlahiyat Bölümü Mezunları için iş imkanları ve çalışma alanlarının nereler olduğu hakkında kısa kısa bilgiler verdik. En fazla merak edilen konular arasında da kazandıkları para gelmektedir.Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Maaşları hakkında fikir edinmek için TIKLAYINIZ (Buradaki maaşlar 2015 yılının maaşlarıdır ve her yıl enflasyon oranında zam yapıldığı göz önünde bulundurulmalıdır).

İlahiyat mezunları ne iş yapar?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2018