Kültür ve İletişim Bilimleri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İçindekiler

Kültür ve İletişim Bilimleri 2022 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü Taban Puanları 2023

Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü, hangi üniversitelerde var? Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları ile ilgili detayları aşağıdaki tablo aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

ÜniversiteBölüm AdıPuan TürüKontenjanYerleşen Kişi SayısıBaşarı SırasıTaban Puanı
Türk-Alman ÜniversitesiKültür ve İletişim Bilimleri (4 Yıllık) (4 Yıllık)SÖZ37+1
37+1
37+1
37+1
38
38
38
38
4.369
4.416
6.170
10.698
438,37351 (2022)
393,86994 (2021)
417,00521 (2020)
407,82087 (2019)

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü

Dört senelik bir lisans programı olan Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü, mezunlarına temel bir bilimsel eğitim fırsatı sunarken aynı zamanda Türk-Alman kökenli veya uluslararası düzlemdeki firma ve kurumlarda meslek sahibi olma imkanı sağlamaktadır.

Bu bölümde okuyan öğrenciler, hem kültür hem de iletişim bilimleri alanında temel mesleki bilgileri edinme olanağı yakalarken, program kapsamında bu iki disiplin ortak konular ve yarıyıl ana konuları ekseninde birbiriyle ilişkili hale getirilir. Öğrenciler edindikleri bilgileri Türk- Alman Üniversitesi’nin öğrenim konseptine uygun projeler ve uygulama dersleri aracılığıyla derinleştirir ve bu bilgilerden  pratik alanda faydalanır. Projeleri stajlarla ilişkili olarak yapmak da sunulan olanaklardan birisidir. Bölümdeki derslerin bir kısmı (yaklaşık üçte biri) Almanca olarak verilmektedir.

Bölümün temel bilimsel konsepti, öğrencilere -seçilen sorunsallar ve farklı teorik bakış açıları üzerinden- kültürel bağlamlar üzerinde düşünme ve iletişim kurabilme temel becerisi kazandırmak üzerine kuruludur. Programın odak noktasında, kültürel varlıkların birbirini karşılıklı olarak etkileyen değişim, dönüşüm ve etkileşim süreçleri ve çağdaş medya dünyasının -özellikle yeni medya alanındaki- yüksek dinamik karakteri yer alır. Bu iki taraflı dinamiğin bilimsel olarak hakkını verebilmek için kültür ve medya tarihi ile kültürel bilginin uzun vadeli aktarımı konularında  köklü bir eğitim verilmek zorundadır. Bu konsept, aynı zamanda bölümün içerdiği iki alanın neden birlikte sunulduğu sorusunun da cevabı niteliğindedir.

Kültür ve İletişim Bilimleri bölümü, mezunlarına hem Türkiye hem de Almanya’da iletişimle alakalı çeşitli mesleklerde kendi işlerini kurabilecek bir donanım edinme imkanı sağlar. Bölüm aynı zamanda iki ülkedeki yüksek lisans programlarında alınması düşünülen eğitimler için bir temel teşkil etmektedir. Bir “Türk-Alman” üniversitesi olarak TAÜ’nün hususi karakterine uygun olarak öğrenciler öğrenimlerinin bir kısmını Almanya’daki partner üniversitelerden birinde burslu yaz okulu –ya da istenildiği takdirde– Erasmus değişim programı çerçevesinde Almanya’da tamamlayabilirler. İmkan bulunması durumunda Almanya’da staj imkanları da seçenekler arasındadır.

Bölümün amacı – Türkiye ve Almanya’daki yüksek lisans programlarında alınacak eğitim dışında- Türk-Alman ve dolayısıyla uluslararası ölçekteki firmaların yönetiminde ve resmi kurumların üst makamlarında görev alabilecek mesleki yeterlilik kazandırmaktır. Almanya’da bulunan Türk firmaları ya da Türkiye’de bulunan Alman şirketleri ile her iki ülkenin bakanlıkları, dernekleri ve kültür enstitüleri de bu çerçeveye dahildir.

Kültür ve İletişim Bilimleri bölümünün yürütülmesinden Almanya tarafında  Kültür Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Christoph Bochinger tarafından temsil edilen  Bayreuth Üniversitesi sorumludur.

Mezuniyet için gereken toplam kredi sayısı: 240 AKTS + Lisans Bitirme Çalışması

Sınav düzenlemeleri ve notlandırma çizelgesi:

Lisans düzeyinde verilen tüm derslerde sınav düzenlemeleri her dersin bir vize bir final olacak şekilde vize değerlendirme oranı %40 final ise %60 olarak tasarlanmıştır. Ders geçme notu finalde 50’dir

İş Yeri Yerleştirmeleri

Bölüm mezunları gazete, dergi, radyo-televizyon, internet, sosyal medya mecralarında, sivil toplum kuruluşlarında, haber ajanslarında, büyük elçiliklerde, bakanlıklarda, şirketlerin ilgili departmanlarında ve uluslararası firmalarda çalışma imkanı bulabilirler. Bölüm mezunları ayrıca kültür yönetimi, turizm ve kültür planlamacılığı gibi iş alanlarında istihdam bulabilmektedirler. (Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.