Eğitim-Öğretimde Yeni Nefes; Temel Lise

İçindekiler

Güney Ege’de Nazmi Doylan “temel lise nedir?” sorusuna cevap veriyor.

“Dershanelerin kapatılması sürecinin bir eseri olarak ortaya çıkan temel liseler, devlet destekli dönüşüm okulları olarak tanımlanabilir. Temel liseler, oldukları binalarda dört yıl boyunca eğitim-öğretime devam edip 2019 yılı itibariyle Anadolu Liseleri standartlarını taşıyan yeni binalarında olmak zorunda olan kurumlardır.  Temel liselerle ilgili bir çok bilgi kirliliği olduğu için bu hafta sizleri bilgilendirmek istedim.”

“Temel lise dediğimiz okul türü tamamen Anadolu liselerine eş değer bir okul türüdür. Askeri okul sınavlarına giriş, yurtdışı eğitim programlarına katılım dahil olmak üzere üniversite sınavında kullanılan ortaöğretim başarı puanı anlamında da Anadolu liselerinden hiçbir farkı olmayan bir okul türü olarak karşımıza çıkmıştır. ( 5/7/2014 tarihli 29051 sayılı MEB Özel Öğretim Kurumları yönetmeliği 4. bölümünde ayrıntılı olarak açıklanmıştır)  Dershaneden dönüşen okullar oldukları için hakkında bir çok spekülasyon yapılan temel liseler aslında üniversite sınavına hazırlık adına çok avantajlıdır. Çünkü uygulanan dersler ve haftalık ders saatine bakıldığında liseler için formaliteden oluşan gereksiz dersler ya kaldırılmış ya da azaltılmıştır. Okul ve üniversite hazırlığın bir arada yapıldığı temel liseler, yarışın bu kadar zorlaştığı yükseköğretime hazırlık kapsamında eğitim öğretimde önemli bir eksiği kapatmak adına yol almaya başlamışlardır. Nitekim daha ilk yılından Türkiye genelinde yapılan deneme  sınavlarının sonucunda Anadolu liselerini geride bırakıp Fen liseleri ile yarışmaya başlamıştır.”

“Peki temel liseler bizim yöremiz için neyi ifade etmektedir? Muğla ili bazında düşündüğümüzde ortaokuldan sonra sürekli dışarıya beyin göçü veren bir il durumundayız…”

Nazmi Doylan’ın yazısının devamı için tıklayın!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.