Liselere yerleştirmede tüm detaylar!

İçindekiler

Milli Eğitim  Bakanlığınca, liselere geçişte uygulanacak yeni sistem kapsamındaki mahalli  yerleştirmede kayıt önceliği kriterleri; tercih sırası, öğrencinin evine ve  eğitim gördüğü ortaokula yakınlık olarak belirlendi. Mahalli kayıt alan  okullarda eğitim görecek öğrenciler, eğitim bölgesinde bulunan liselere nakil  yaptırabilecek. Öğrenciler, farklı okul türleri arasında 10. sınıf sonuna kadar,  ikamet edilen eğitim bölgesi kriteri göz önünde bulundurularak nakil başvurusu  yapabilecek. Pansiyonlu okul tercihlerinde, pansiyona en uzak öğrenciler  avantajlı olacak. Sınava girenler, girmeyen öğrenciler ile aynı zamanda okul  tercihi yapacak. Sınav puanı ile tercihlerine yerleşemeyenler, diğer öğrenciler  gibi adreslerine bağlı olarak eğitim bölgelerinden yerleştirilecek.

Milli Eğitim  Bakanlığınca (MEB), liselere geçişte uygulanacak yeni sistem kapsamındaki mahalli  yerleştirmede kayıt önceliği kriterleri; tercih sırası, öğrencinin evine ve  eğitim gördüğü ortaokula yakınlık olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik  ve Spor Komisyonu üyesi milletvekillerine dün yaptığı sunumda, yeni liseye giriş  sistemine ilişkin detayları paylaştı.

Buna göre, sınavsız mahalli kayıtlar Anadolu, Mesleki ve Teknik  Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liselerini kapsayacak.

Liselerin tamamına yakını mahallinden öğrenci alacak şekilde il ve  ilçe müdürlükleri tarafından öğrenci, adres ve ortaokul bazlı olarak  gruplandırılarak “Eğitim ve Kayıt Bölgeleri” oluşturuldu.

Her bölgede, her okul türünden en az 9 okul yer alacak. Öğrenciler,  zorunlu 5 tercih yapacak. Ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin  öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de sınav ile  yerleştirilecek.

Haziran ayından önce eğitim bölgeleri, e-okul üzerinden veli ve  öğrencilerin bilgilerine sunulacak. Tercihlerin alınmasının ardından temmuz ayı  sonunda kayıt bilgileri ilan edilecek.

Mahalli kayıt alan okullarda öğrenim görecek öğrenciler, ikamet ettiği  eğitim bölgesinde bulunan liselere nakil yaptırabilecek. Okul türleri arasında  (Anadolu lisesinden meslek lisesine, meslek lisesinden Anadolu lisesine gibi) 10.  sınıfın sonuna kadar, ikamet edilen eğitim ve kayıt bölgesi kriteri göz önünde  bulundurularak nakil işlemleri yapılabilecek.

Kayıtlar ilan edildikten sonra boş kontenjanlar ek yerleştirme için  ayrıca duyurulacak ve aynı yöntemle tercih alınıp yerleştirme yapılacak.

TEOG sonucuna göre yerleşen ve halihazırda liselerde eğitim alan  öğrenciler, yerleştikleri taban puana göre nakil başvurusunda bulunabilecek.

Tercihler nasıl yapılacak?

Öğrenciler, haziran ayı içerisinde lise kayıt tercihlerini yapacak.  Sınavsız yerleştirilecek öğrenciler tercihlerini e-okul sistemi üzerinden  yapacak.

Öğrencilerin adrese dayalı eğitim ve kayıt bölgesi tercih ekranında,  ikamet ettiği eğitim bölgesinde farklı okul türlerinden toplam 9 lise yer alacak.  Öğrenciler, kendilerine sunulan bu 9 okul arasından 5 tercih yapacak. 9 okul,  bütün lise türlerini (Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu İmam Hatip  Lisesi) kapsayacak.  Öğrencilerden 9 okuldan mutlaka 5 tercih yapması  istenecek.

Yerleşememe durumu olmayacak

Mahalli yerleştirmede kayıt önceliği kriterleri; “öğrencinin tercih  sırası”, “öğrencinin evine yakınlık”, “öğrencinin ortaokuluna yakınlık” olarak  belirlendi. Hiçbir öğrenci için yerleşememe durumu söz konusu olmayacak.

Pansiyonlu okullarda pansiyon yatak sayısı kadar kontenjan, il içinden  farklı eğitim ve kayıt bölgelerinden tercihe açılacak. Pansiyonlu okulları  tercihlerde, pansiyona en uzak öğrenciler avantajlı olacak.

Tüm yerleştirme işlemleri temmuz ayı içerisinde tamamlanacak ve  açıklanacak.

Sınav ile öğrenci alan liselere kayıtlar

Sınavla öğrenci alan liseler ise Fen, Sosyal Bilimler ve Proje  okullarından oluşacak. Bu okullara, haziran ayı başında yapılan ve isteğe bağlı  girilen bir sınav ile kayıt yapılacak. Sınav, sadece 8. sınıf müfredatını  kapsayacak. 135 dakika sürecek sınavda 90 çoktan seçmeli soru sorulacak. Sınav,  sayısal ve sözel iki bölümden oluşacak. Matematik, Fen ve Türkçe testinden 20’şer  soru, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil  testinden 10’ar soru yöneltilecek. Sınavda, 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

Sınavla yerleştirme, yalnız sınav puanı ile yapılacak.

Her yıl haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak sınavın sonuçları,  yine bu ay içerisinde ilan edilecek.

Boş kontenjanlar için “ek yerleştirme” yapılacak. Örnek sorular, bu ay  içerinde yayınlanacak.

Sınava giren öğrenciler, girmeyen öğrenciler ile aynı zamanda okul  tercihi yapacak. Sınav puanı ile tercihlerine yerleşemeyenler, diğer öğrenciler  gibi adreslerine bağlı olarak eğitim bölgelerinden yerleştirilecek. Sınavla  öğrenci alan okullarda, boş kalan kontenjanlar doğrultusunda, sınav puanına göre  nakil yapılabilecek.

Yeni sistem ne getirecek?

Tüm veli ve öğrenciler ortaokula kayıtları sırasında, eğitim bölgesi  içerisinde gidebileceği liseyi bilecek. Akademik çeşitlilik okullar arası  rekabeti gerçekçi bir düzeye çekecek, öğrenci niteliğine dayanmadan öğretmen ve  okul yöneticilerinin niteliği ile ortaya çıkan bir akademik başarı süreci  gerçekleşecek.

Diğer lise türlerinde kayıt durumu

Güzel sanatlar liseleri ile spor liseleri, özel yetenek sınavı ile  öğrenci almaya devam edecek. Bu tür okullar için ayrı bir kayıt süreci  uygulanacak.

Mahallinden meslek lisesine kayıt yaptıran öğrenciler, 10. sınıfın  sonundan itibaren il genelinde spesifik bölümleri olan  (Sağlık meslek lisesi,  Denizcilik meslek lisesi gibi) meslek liselerine il genelinde tercihleri  doğrultusunda nakil başvurusu yapabilecekler. 10. sınıfın sonunda öğrenci, alan  tercihini ildeki farklı meslek liselerinden yapacak. Bu süreçte okuldaki eğitim,  öğrencinin yönelimi ve tercihi dikkate alınacak. Milliyet

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.