Temel Lise nedir? Ne değildir?

İçindekiler

Temel Lise nedir, kimler temel lise açabilir, temel lise açma koşulları nelerdir?Nereye başvuru yapılır? vb. cevap bekleyene sorulardan daha önemlisi, kimler temel liseye gidebilir, hangi yaş grubundaki öğrenciler temel liseye kayıt yaptırabilecek, temel liseye başvuru çok olur mu, olursa özel kolejler öğrenci kaybeder mi, temel lise yıllık kayıt ücretleri ne kadar olacak, haftada kaç saat ders görülecek, uzaktan eğitim desteği şart olacak mı, dersler sadece gündüz ve hafta içinde mi olacak, derslere akşam girmek mümkün olacak mı, hafta sonu sınıfları da açılacak mı, ders saatlerini belirlemede temel lise yöneticilerinin ve sahiplerinin insiyatifi olacak mı, temel liselerin denetim ve teftişleri nasıl olacak, müfredatları normal anadolu liselerinden farklı mı olacak? Bu benzeri sorulara cevapları netleşti ve temel liseler açılmaya başladı.

Temel Lise, dershanelerin dönüşümü programı çerçevesinde açılacak olan lise (orta öğretim) düzeyindeki okulların adıdır. 14 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6528 sayılı kanun ve 13 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne uygun olarak ortaöğretim düzeyinde eğitim verecek, dönüşüm programına alınan kurumların (dershanelerin) kurucuları tarafından açılan ortaöğretim özel okullarına verilen addır.
Daha bilinen tanımlarla Temel Lise, lise veya üniversite için sınavlara hazırlık eğitimi veren özel dershanelerin, bu alanda yıllardır edindikleri bilgi ve tecrübelerinin, millî eğitim sistemi içinde kullanılmasını sağlayacak bir dönüşüm projesidir.

Temel liselerin diğer liselerden bir farkı var mı? Temel lise mezunlarının askeri okullar, üniversiteler v.b. girişte bir dezanatajı olacak mı?

Temel Liseler Anadolu Lisesi diploması veren eğitim kurumlarıdır. Askeri okul sınavlarına giriş ve yurtdışı eğitim programlarına katılım açısından diğer anadolu liselerinden hiç bir farkı yoktur. ( 5/7/2014 tarihli 29051 sayılı MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.)

  • Akademik başarıya yönelik eğitim verilen devlet destekli liselerdir.
  • Formalitelerden uzak “Okul + Üniversite Hazırlık” eğitimi bir arada verilir.

Temel Lise Öğrencilerinin OBP’sinde (Ortaöğretim Başarı Puanı) bir farklılık olacak mı?

Üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken ortaöğretimden mezun olan her öğrenci görmüş olduğu derslerden aldığı notlara göre belli bir formülle hesaplanan OBP alır. Temel liseye geçiş yapan öğrencinin OBP’sinde herhangi bir düşme söz konusu olmayacaktır. Dolayısıyla öğrenci temel liseye geçiş yaptığı yıldan itibaren öğrencinin temel lisede almış olduğu notlar da OBP’ye katkı sağlayacaktır.


Temel Lise müredatı veya Özel Temel Lise Haftalık Ders Çizelgesi nasıl, haftada kaç saat ders olacak, hangi dersler var, spor ve sanat dersleri zorunlu mu, uzaktan öğretim ile hangi dersler verilecek, uzaktan eğitim şart mı? Bu ve benzeri soruların cevapları temel lise müfredat çizelgesinde.


Ancak Temel Lise ile ilgili açıklık kazanması gereken kritik sorular var. Bu soruları sayfanın yukarısında ifade edeceğiz. Siz de aklınıza takılan soruları iletişim formunu kullanarak bize ulaştırabilir ve böylece, Akademik Lise üzerinden yürüyen eğitim sorunu ile ilgili tartışmalara katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.