Meslek Lisesine Mühendislik Yolu

Meslek Lisesine Mühendislik Yolu, Meslek liselilere mühendislik piyangosu vurdu. TBMM Eğitim Komisyonu’nda kabul edilen yasal düzenlemeler ile meslek liselerine getirilecek ayrıcalıklar şöyle olacak:

Meslek lisesi sınavsız geçiş hakkı kaldırılıyor mu, ek puan uygulaması bitiyor mu filan derken meslek lisesi mezunlarına piyango gibi kararlar alındı. Mühendislik hakkı, staj ve sigorta düzenlemesi ve döner sermaye hakkı gibi bir dizi düzenleme başladı. Gerekli düzenlemelerin YÖK, ÖSYM ve MEB tarafından yapılması biraz zaman alabilir, ancak TBMM Eğitim Komisyonu ilk adımı attı, arkası gelir.

Meslek lisesini tamamlayıp, teknik öğretmen unvanını elde edenler için mühendislik fakültelerinde açılacak tamamlama programlarına katılanlar, fark derslerini verip mühendis olacak.


Mühendislik Tamamlama Sınavı nasıl, ne zaman, kimler, taban puanları, bölümler için tıklayın!


DÖNER SERMAYE: Özel mesleki ve teknik okulların atölye ve laboratuvarlarında üretim yapılması ve bu ürünlerin döner sermaye işletmesiyle satışının yapılması sağlanacak. Bu satışlardan elde edilen gelirlerden öğrenciler de çalışmaları karşılığında pay alabilecek.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI: MEB, mesleki ve teknik okullarda eğitim gören öğrencileri iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı özel sağlık sigortasıyla sigortalayacak.

STAJ ZORUNLU: 4 yıllık lise eğitiminin 1 yılında öğrenciler sektörde zorunlu staj yapacak. Bu staj zorunlu eğitim kapsamında değerlendirilecek. 1.8 milyon öğren ci: MEB’e bağlı 3 bine yakın mesleki ve teknik eğitim lisesinde 1.8 milyon öğrenci eğitim alıyor. MEB, bu öğrencilerin her birisini nitelikli işgücü haline dönüştürerek, Türkiye’nin ara eleman ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.

DEVLET ÖDEYECEK

Meslek lisesi öğrencilerinin işletmelerde yaptığı staj karşılığında alacakları asgari ücretin yüzde 30’u kadar ödenecek ücretin 3’te 2’sini devlet karşılayacak. Büyük işletmelerde ise 3’te 1’i devlet tarafından ödenecek. Ödeme işsizlik fonundan karşılanacak.

BURS YAĞIYOR

MEB, mesleki teknik eğitimde teknik eleman ihtiyacı duyan Metal Sanayicileri Sendikası ile yaptığı protokol ile bu alanda eğitim alan öğrencilere 10’uncu sınıftan itibaren aylık 200 lira burs sağlanacak. MEB yetkilileri, teknik eleman ihtiyacı olan işverenlerin öğrencilere burs çalışmalarının sürdüğünü söyledi…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.