2018 YKS adayları, MSÜ sınavının sorularını kaçırmayın

2018 YKS adayları, MSÜ sınavının sorularını kaçırmayın

GEÇTİĞİMİZ ay Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı yapıldı. İşte bu sınavın soruları bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek adaylar için çok önemli. Çünkü adeta YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) bir anlamda provası.

Tıpkı YKS’de olduğu gibi sınavda 4 test yer aldı. 40 temel matematik, 40 Türkçe, 20 fen ve 20 sosyal bilimler sorusu yöneltildi. YKS’de olduğu gibi adaylara 135 dakikalık süre tanındı. Yani soruları ve süresiyle YKS’nin bire bir aynısı olan bir sınav. ÖSYM, soruların yüzde 10’unu açıkladı. Açıklanan sorular bile sizlere YKS’de ne tür sorularla karşılaşacağınızı göstermesi açısından önemli.

Örneğin Türkçe sorularına baktığınızda sadece 3 tanesinin ALES tarzında olduğu görülüyor. Yani bir metinden birden fazla soru çıkarılıyor. Bu da TYT’de bu soruların çıkacağını gösteriyor. Bu nedenle ALES sorularına göz atmanız doğru olur. Yine açıklanan bir sorunun yaklaşık 160 kelimeden oluşması uzun sorularla karşılaşacağınız anlamına geliyor. Bu da okuma alışkanlığına sahip adaylar için avantaj.

Temel Matematik Testi’nde ise açıklanan sorulardan birisi pizza dilimlerinin paylaşımı, diğeri medyan, biri de harita üzerinde ülkelerin rengini bulmakla ilgili. Bu soruların tümünü mantık yoluyla çözmek mümkün. Zekâ testi sorularına benziyor. Bu tarz sorulara bakabilirsiniz.

Sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerinde açıklanan sorular ise YGS ile benzer nitelikte. Zaten TYT örnek soruları da yayımlandığında eğitimciler YGS sorularıyla benzerlik gösterdiklerine dikkat çekmişti. O yüzden bu iki teste de tıpkı YGS’ye hazırlanır gibi çalışabilirsiniz. (Habertürk-P.Kaplan)

2018-MSÜ Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.