Milli Savunma Üniversitesi

Milli Savunma Üniversitesi hangi okullardan oluşmaktadır, Kara Harp, Hava Harp, Deniz Harp ve Sahil Güvenlik Okullarına giriş şartları, sınavları ve başvuru tarihleri nelerdir, YKS öncesinde hangi sınava girmek gerekir, hangi astsubay meslek yüksek okulları vardır, YKS’den hangi puan türlerinden öğrenci alınmaktadır vb soruların cevapları ve daha fazlası 2021 YKS Milli Savunma Üniversitesi duyurusunu baz alarak  aşağıda verdik. Harp Okullarında okumayı, subay ve/veya Astsubay olmayı düşünenler baştan sona dikkatle okuyun:

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ HARP OKULLARI VE ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULLARI HAKKINDA DUYURU

1.  GENEL BİLGİLER

 1. 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılında Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarında eğitim ve öğretim görmek isteyen adayların ÖSYM tarafından 04 Nisan 2021 tarihinde uygulanacak olan 2021 Millî Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) katılmaları Bahse konu sınava girmeyen hiçbir aday Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları giriş sınavlarının diğer aşamalarına katılamayacaktır.
 2. 2021 Millî Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2021-MSÜ) müracaatları 27 Ocak – 23 Şubat 2021 tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınmaktadır. (Geç Başvuru Tarihi: 03 Mart 2021)

 

2. ADAY TERCİH İŞLEMLERİ

 • 2021-MSÜ’ye katılan adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından belirlenecek tarihler arasında https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir. Bu tarihler arasında internet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar 2’nci Seçim Aşamalarınaçağrılmayacaktır.

Adaylar Harp Okulları için;

 • Kara Harp Okulu (KHO),
 • Deniz Harp Okulu (DHO),
 • Hava Harp Okulu (HHO),
 • Sahil Güvenlik (Deniz Harp Okulunda eğitim görecektir.)

Astsubay Meslek Yüksekokulları için;

 • Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu (Kara MYO),
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu (Deniz MYO),
 • Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (Hava MYO),
 • Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu (Bando MYO),
 • Sahil Güvenlik (Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunda eğitim görecektir.) okullarına
  tercih yapabilecektir.

* Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna temin edilecek öğrenciler mezun olduklarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapacaklardır.

Astsubay Meslek Yüksekokulları için;
2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir (2020-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar ÖSYM’nin belirlediği diğer şartları taşıması halinde 2021-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler ancak, MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar).

2’nci seçim aşamalarına çağrı yapılacak puan türleri;

 

Kara Harp Okulu (KHO)

2021-MSÜ Sayısal Puanı 2021-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı

2021-MSÜ Sözel Puanı

Deniz Harp Okulu (DHO)2021-MSÜ Sayısal Puanı
Hava Harp Okulu (HHO)2021-MSÜ Sayısal Puanı
 

Kara Asb.MYO

2021-MSÜ Sayısal Puanı

2021-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı 2021-MSÜ Genel Puanı

 

Deniz Asb.MYO

2021-MSÜ Sayısal Puanı 2021-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı

2021-MSÜ Genel Puanı

 

Hava Asb.MYO

2021-MSÜ Sayısal Puanı

2021-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı 2021-MSÜ Genel Puanı

Bando Asb.MYO2021-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan
 • Belirlenen çağrı taban puanı ve bu puandan daha yüksek puan alan adayların 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılması ile ilgili hususlar ve çağrı tarihleri https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Ayrıca posta ile çağrı/tebligat yapılmayacaktır.
  • Şehit ve gazi çocuklarının 2’nci seçim aşamalarına çağrılmasıyla ilgili olarak; 2021-MSÜ sınavında belirlenecek “Seçim Aşamaları Çağrı Taban Puanının” %90’ını alanlar, 2’nci Seçim Aşamalarına çağırılacaktır. Aday çağrı sayıları kontenjan miktarına göre
 • Harp Okulları ve/veya Astsubay Meslek Yüksekokulları seçim aşamalarına katılarak, bu aşamaların herhangi birinden elenmek/ayrılmak, diğer yükseköğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmayacaktır.

3. HARP OKULLARI VE ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULLARI 2’NCİ SEÇİM AŞAMALARI:

 • 2’nci seçim aşamalarına çağrılan adaylar; internette ilân edilecek tarih ve saatte, Kara Harp Okulu Komutanlığı/Ankara sınav merkezinde hazır bulunacaklardır. 2’nci seçim aşamaları, sağlık raporu bölümü hariç olmak üzere;
 • Hava Harp Okulu adayları için birinci gün Evrak Kontrol, Kişilik DeğerIendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün Psikomotor Testi, üçüncü gün mülakat sınavları yapılacak şekilde 3 gün,
 • Diğer Okulların adayları için birinci gün Evrak Kontrol, Kişilik DeğerIendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacak şekilde 2 gün sürecektir.
 • 2021-MSÜ sınavına katılan ve TYT (2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri ve başvuru yaptıkları takdirde 2021-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir ancak 2020-TYT puanı ile 2021-TYT sınavına girmeyecek adaylar, MSB tarafından TYT puanına bir taban puan belirleneceği hususunu göz önünde bulundurmalıdırlar.)/AYT sınavı başvurusu yapan adaylardan birinci tercihi Hava Harp Okulu olanların (birinci tercihler yeterli olmaz ise diğer tercihlere göre) 2021-MSU Sayısal Puanı en yüksekten başlayarak oluşturulacak sıralama listesine göre önceden belirlenen kontenjan miktarı kadar aday Hava Harp Okulu adayı olarak belirlenecek, diğer adayların Hava Harp Okulu adaylıkları sonlandırılacaktır. Bu adaylar 2’nci seçim aşamalarında diğer adaylardan farklı olarak Psikomotor Testine tabi tutulacaktır. 2’nci seçim aşamaları sonunda başarılı olan adaylardan “Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişlidir.” raporu alanlar, 2021-MSÜ Sayısal Puanı (100’lük sisteme dönüştürülerek), FYT ve Mülakat notları, MSB’lığının belirleyeceği oranlar dahilinde hesaplanarak sıralanır. Bu adaylardan Öğrenci Seçim Uçuşu (ÖSU) kontenjanına girmeye hak kazananlar ÖSU eğitimine başlatılacaktır. Kontenjana giremeyen adayların Hava Harp Okulu adaylığı sonlandırılacak, varsa diğer tercihleri için adaylıkları devam edecektir. ÖSU’yu başarı ile bitiren adaylar HHO kontenjanı dahilinde yerleştirme esaslarına göre sıralamaya tabi tutulacaklardır.

4.  2’NCİ SEÇİM AŞAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ, SONUÇLARIN İLANI VE ADAY YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

 1. Adaylar tercih ettikleri okullara Aday Değerlendirme Puanına göre tercih öncelikleri dikkate alınarak yerleştirileceklerdir. Aday Değerlendirme Puanı;
 • Üniversite Sınavı Puanı: Harp Okulları için 2021-YKS (Orta Öğretim Başarı Puanı Eklenmemiş), Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2021-TYT (Orta Öğretim Başarı Puanı Eklenmemiş) puanı,
 • Fiziki Yeterlilik Testi Puanı,
 • Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Puanı ( Sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Adayları için),
 • Mülakat Puanından oluşmaktadır.

 

Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Yerleştirme Puan Türleri

KHO2021-YKS Sayısal, Eşit Ağırlık ve Sözel Puanı
DHO2021-YKS Sayısal Puanı
HHO2021-YKS Sayısal Puanı
Asb.MYO2021- YKS TYT Puanı

(2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri ve başvuru yaptıkları takdirde 2021-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir. Ancak 2020-TYT puanı ile 2021-TYT sınavına girmeyecek adaylar, MSB tarafından TYT puanına bir taban puan belirleneceği hususunu göz önünde bulundurmalıdırlar.) (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu dahil)

 1. Yukarıdaki puan türlerine göre yapılacak olan yerleştirme işlemlerinde, ihtiyaç duyulması halinde Milli Savunma Bakanlığınca değişiklik yapılabilecektir.
 2. 2’nci seçim aşamalarında başarılı olan adaylara ait, Fiziki Yeterlilik Testleri ve mülakat aşamasında aldıkları puanlar ile Üniversite Sınavı Puanı (Harp Okulları için 2021-YKS Sayısal, Eşit Ağırlık ve Sözel Sınav Puanı, Astsubay Meslek Yüksekokulları için TYT Sınav Puanı(2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri ve başvuru yaptıkları takdirde 2021-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir ancak. 2020-TYT puanı ile 2021-TYT sınavına girmeyecek adaylar, MSB tarafından TYT puanına bir taban puan belirleneceği hususunu göz önünde bulundurmalıdırlar.), Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için yerleştirme aşamasında TYT sınav puanı(2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri ve başvuru yaptıkları takdirde 2021-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir ancak 2020-TYT puanı ile 2021-TYT sınavına girmeyecek adaylar, MSB tarafından TYT puanına bir taban puan belirleneceği hususunu göz önünde bulundurmalıdırlar.) ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Puanı kullanılacaktır.) türlerinde aldıkları puanlar dikkate alınarak oluşturulan “Aday Değerlendirme Puanları” tespit 2’nci Seçim Aşamaları sona erdiğinde sonuçları https://personeltemin.msb.gov.tr adresinde ilan edilecek, ayrıca posta yolu ile bir duyuru yapılmayacak, belge gönderilmeyecektir.
 • Aday DeğerIendirme Puanlarına göre değerlendirilerek kontenjana giren ve sevk edildikleri hastanelerden “Sağlık Muayenesi” bölümünde belirtilen olumlu sağlık raporunu alan adayların kayıt işlemleri yapılacaktır. Kayıtlar ilgili okullarda yapılacak olup, adaylar İntibak Eğitimini müteakip eğitim ve öğretime başlayacaklardır. Kesin kayıt için adaylardan istenecek belgeler 2’nci seçim aşaması sonuçlarının açıklandığı tarihte https://personeltemin.msb.gov.tr adresinde ilan edilecektir.
 1. Adaylar, Aday Değerlendirme Puanları ve tercih sıralarına göre kontenjan sayıları dikkate alınarak okullara yerleştirilecektir. Hava Harp Okulu’na Öğrenci Seçme Uçuşu(ÖSU)’nda başarılı olup, kontenjana giren adaylar yerleştirilecektir. HHO kontenjanına giremeyen adaylar ÖSU ‘da başarılı olsa dahi HHO’na ÖSU’da başarılı olup da HHO Kontenjanına giremeyen adaylar ile Öğrenci Seçme

Uçuşundan elenip diğer okullara tercihleri bulunan adaylar kontenjanlara girmeleri halinde ilgili okullara yerleştirilecektir.

 1. Seçim aşamalarında başarılı olan şehit ve gazi çocukları, yerleştirme için Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2021-YKS TYT’den(2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri ve başvuru yaptıkları takdirde 2021-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir ancak 2020-TYT puanı ile 2021-TYT sınavına girmeyecek adaylar, MSB tarafından TYT puanına bir taban puan belirleneceği hususunu göz önünde bulundurmalıdırlar.), Harp Okulları için 2021-YKS Sayısal, Eşit Ağırlık ve Sözel’den (Sadece Kara Harp Okulu) Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek taban puanın %90’ını almış olmak şartıyla kendi aralarında sıralanarak kontenjanın % 5’i kadarı okullara kayıt yaptırma hakkını elde ederler. Kendi puanı ile okula kayıt yaptırma hakkını elde eden adaylar % 5’lik kontenjanın dışında
 2. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Yeterlilik Sınavı” uygulanacak, yeterli notu alan ve muafiyet için gerekli diğer şartları sağlayan öğrenciler, belirlenecek kontenjan dâhilinde hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.
 3. Yukarıda belirtilen faaliyetlerle ilgili tüm duyuru, açıklamalar ve değişiklikler zamanı geldikçe Milli Savunma Bakanlığı ile Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğünün internet sitesinden yayımlanacaktır. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinden (https://personeltemin.msb.gov.tr) duyuru ve açıklamaların takip edilmesi gerekmektedir.
 • Yerleştirme işlemlerinde adayın Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu tercihleri ayrı ayrı değerlendirilecektir, Tüm adaylar Aday Değerlendirme Puanlarına göre sıralanacak, tercih durumlarına göre ilgili okullardaki sıra numarası belirlenecek ve adaylara duyurulacaktır. Aday tercihleri ve sıralama puanları dikkate alınarak yerleştirme işlemleri MSÜ Rektörlüğünce “Faaliyet Takvimi’nde belirtilen tarihlerde yapılacaktır. 2’nci Seçim Aşamalarını tamamlayan ve 2021-YKS Puanı’ndan belirlenen taban puanı ve üzerinde puan alan adaylar, tercih ettikleri okullardaki ADP sıralarını ve ilgili okulda kaydı alınan en son adayın ADP sırasını “Aday Yerleştirme İşlemleri” süresince her gün www.msu.edu.tr adresinden T.C. Kimlik Numaraları ile sorgulayabileceklerdir. Adaylar “Yerleştirme İşlemleri” süresince tercih öncelikleri ve ADP sıraları dikkate alınarak yerleştirileceklerdir. “Ek Yerleştirme” sürecinde ise adaylar tercih önceliklerine bakılmaksızın intibak eğitimlerinin belirlenen zamanda ve etkin olarak icrası ile Harp Okulları ve Asb.MYO’ların belirlenen zamanda eğitim ve öğretime başlayabilmesi maksadıyla okullardaki eksik kontenjanlarda tercih önceliğine bakılmaksızın tercihleri arasında bulunan ve sıralarının geldiği ilgili okullara yerleştirilecektir. Harp Okulları ve Asb.MYO tercihleri olan adaylardan Harp Okullarına yerleşen hiçbir aday MYO tercihlerinde sıra gelse dahi geçiş yapamayacaktır.

NOT: Adaylar detaylı bilgilere Millî Savunma Bakanlığının https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresi ile Millî Savunma Üniversitesinin www.msu.edu.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

 

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ HARP OKULLARI VE ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULLARINI TANITICI BİLGİLER

KARA HARP OKULU

 • Kara Harp Okulu; Ankara’da eğitim ve öğretime devam etmekte olup eğitim süresi, hazırlık sınıfı dâhil 5 yıldır. Okula, kadın ve erkek öğrenci alınmaktadır.
 • Mezun olan öğrencilere, subay diplomasıyla birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait lisans diploması da verilmektedir. Mezun olan Harbiyeliler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Teğmen rütbesiyle göreve başlamaktadır.
 • Öğrencilerin bütün ihtiyaçları (beslenme, yatma, giyim, eğitim-öğretim, sağlık sigortası vb.) devlet tarafından karşılanmakta, ayrıca öğrencilere harçlık verilmektedir.
 • KHO’da eğitim alabilmek için, adaylar hem 2021 yılı Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) hem de 2021 YKS’nin TYT ve AYT oturumuna girmeleri gerekmektedir. Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavında (2021-MSÜ) yeterli puanı alan adaylara yönelik 2’nci seçim aşamalarına katılım duyurusu, msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

Eğitim Verilen Lisans Programları

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Savunma Yönetimi
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Uluslararası İlişkiler
 • İnşaat Mühendisliği
 • Tarih
 • Makine Mühendisliği

 

DENİZ HARP OKULU

 • Deniz Harp Okulu; İstanbul’da eğitim ve öğretime devam etmekte olup eğitim süresi, hazırlık sınıfı dâhil 5 yıldır. Okula, kadın ve erkek öğrenci alınmaktadır.
 • Mezun olan öğrencilere, subay diplomasıyla birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait lisans diploması da verilmektedir. Mezun olan Bahriyeliler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Teğmen rütbesiyle göreve başlamaktadır.
 • Öğrencilerin bütün ihtiyaçları (beslenme, yatma, giyim, eğitim-öğretim, sağlık sigortası vb.) devlet tarafından karşılanmakta, ayrıca öğrencilere harçlık verilmektedir.
 • DHO’da eğitim alabilmek için, adaylar hem 2021 yılı Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) hem de 2021 YKS’nin TYT ve AYT oturumuna girmeleri gerekmektedir. Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavında (2021-MSÜ) yeterli puanı alan adaylara yönelik 2’nci seçim aşamalarına katılım duyurusu, msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

Eğitim Verilen Lisans Programları

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

 

HAVA HARP OKULU

 • Hava Harp Okulu; İstanbul’da eğitim ve öğretime devam etmekte olup eğitim süresi, hazırlık sınıfı dâhil 5 yıldır. Okula, kadın ve erkek öğrenci alınmaktadır.
 • Mezun olan öğrencilere, subay diplomasıyla birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait lisans diploması da verilmektedir. Mezun olan Harbiyeliler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Teğmen rütbesiyle göreve başlamaktadır.
 • Öğrencilerin bütün ihtiyaçları (beslenme, yatma, giyim, eğitim-öğretim, sağlık sigortası vb.) devlet tarafından karşılanmakta, ayrıca öğrencilere harçlık
 • HHO’da eğitim alabilmek için, adaylar hem 2021 yılı Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) hem de 2021 YKS’nin TYT ve AYT oturumuna girmeleri gerekmektedir. Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavında (2021-MSÜ) yeterli puanı alan adaylara yönelik 2’nci seçim aşamalarına katılım duyurusu, msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

Eğitim Verilen Lisans Programları

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği

 

KARA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

 • Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu; Balıkesir’de eğitim ve öğretime devam etmekte olup eğitim süresi 2 yıldır. Okula, sadece erkek öğrenci alınmaktadır.
 • Mezun olan öğrencilere, astsubay diplomasıyla birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait ön lisans diploması da verilmektedir. Mezun olan öğrenciler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Astsubay Çavuş rütbesiyle göreve başlamaktadır.
 • Öğrencilerin bütün ihtiyaçları (beslenme, yatma, giyim, eğitim-öğretim, sağlık sigortası vb.) devlet tarafından karşılanmakta, ayrıca öğrencilere harçlık verilmektedir.
 • Kara MYO’da eğitim alabilmek için, adaylar hem 2021 yılı Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) hem de 2021 YKS’nin TYT oturumuna girmeleri gerekmektedir. Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavında (2021-MSÜ) yeterli puanı alan adaylara yönelik 2’nci seçim aşamalarına katılım duyurusu, personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

Eğitim Verilen Ön Lisans Programları

 • Bilgisayar Teknolojisi
 • Elektrik
 • Elektronik Haberleşme Teknolojisi
 • İşletme Yönetimi
 • İnşaat Teknolojisi
 • Mekatronik
 • Otomotiv Teknolojisi
 • Uçak Teknolojisi
 • Yapı Tesisat Teknolojisi

 

DENİZ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu; Yalova’da eğitim ve öğretime devam etmekte olup eğitim süresi 2 yıldır. Okula, sadece erkek öğrenci alınmaktadır.
 • Mezun olan öğrencilere, astsubay diplomasıyla birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait ön lisans diploması da verilmektedir. Mezun olan öğrenciler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Astsubay Çavuş rütbesiyle göreve başlamaktadır.
 • Öğrencilerin bütün ihtiyaçları (beslenme, yatma, giyim, eğitim-öğretim, sağlık sigortası vb.) devlet tarafından karşılanmakta, ayrıca öğrencilere harçlık verilmektedir.
 • Deniz MYO’da eğitim alabilmek için, adaylar hem 2021 yılı Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) hem de 2021 YKS’nin TYT oturumuna girmeleri gerekmektedir. Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavında (2021-MSÜ) yeterli puanı alan adaylara yönelik 2’nci seçim aşamalarına katılım duyurusu, personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

Eğitim Verilen Ön Lisans Programları

 • Bilgisayar Programcılığı
 • Elektronik Teknolojisi
 • Büro Yönetimi ve Yönetici
 • Gemi Makineleri İşletme Asistanlığı
 • Deniz Ulaştırma ve İşletme
 • İşletme Yönetimi
 • Elektrik
 • Uçak Teknolojileri

 

HAVA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

 • Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu; İzmir’de eğitim ve öğretime devam etmekte olup eğitim süresi 2 yıldır. Okula, sadece erkek öğrenci alınmaktadır.
 • Mezun olan öğrencilere, astsubay diplomasıyla birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait ön lisans diploması da verilmektedir. Mezun olan öğrenciler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Astsubay Çavuş rütbesiyle göreve başlamaktadır.
 • Öğrencilerin bütün ihtiyaçları (beslenme, yatma, giyim, eğitim-öğretim, sağlık sigortası vb.) devlet tarafından karşılanmakta, ayrıca öğrencilere harçlık verilmektedir.
 • Hava MYO’da eğitim alabilmek için, adaylar hem 2021 yılı Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) hem de 2021 YKS’nin TYT oturumuna girmeleri gerekmektedir. Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavında (2021-MSÜ) yeterli puanı alan adaylara yönelik 2’nci seçim aşamalarına katılım duyurusu, personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

Eğitim Verilen Ön Lisans Programları

 • Aviyonik Uçak Teknolojisi
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Elektronik Haberleşme Teknolojisi
 • Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı
 • İnşaat Teknolojisi
 • Elektrik
 • Mekanik Uçak Teknolojisi
 • Güvenlik ve Koruma
 • Otomotiv Teknolojisi
 • Hava Trafik Kontrol
 • Lojistik
 • Mekatronik

 

BANDO ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

 • Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu; Ankara’da eğitim ve öğretime devam etmekte olup eğitim süresi 2 yıldır. Okula, sadece erkek öğrenci alınmaktadır.
 • Mezun olan öğrencilere, astsubay diplomasıyla birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait ön lisans diploması da verilmektedir. Mezun olan öğrenciler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Astsubay Çavuş rütbesiyle göreve başlamaktadır.
 • Öğrencilerin bütün ihtiyaçları (beslenme, yatma, giyim, eğitim-öğretim, sağlık sigortası vb.) devlet tarafından karşılanmakta, ayrıca öğrencilere harçlık verilmektedir.
 • Bando MYO’da eğitim alabilmek için, adaylar hem 2021 yılı Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) hem de 2021 YKS’nin TYT oturumuna girmeleri gerekmektedir. Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavında (2021-MSÜ) yeterli puanı alan adaylara yönelik 2’nci seçim aşamalarına katılım duyurusu, personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

Eğitim Verilen Ön Lisans Programları

 • Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar
 • Çalgı Bakım Onarım

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları hakkında ayrıntılı bilgi için;

Başvuru Tarihleri              : 27 Ocak – 23 Şubat 2021

Geç Başvuru Tarihi           : 03 Mart 2021

Sınav Tarihi                       : 04 Nisan 2021

Bu tarihler her yıl yeniden belirlenir, ancak yukarıdaki tarihler yaklaşık olarak bir fikir vermesi açısından önemlidir. 2022’de de muhtemelen yine aynı aylarda sadece gün farklılıkları ile uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2021

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın