TYT’ye fen ve sosyal girdi sınav YGS’ye döndü

YÖK, 29 gün içinde ikinci kez YKS’de değişiklik yaptı. 40’ar Türkçe ve matematik sorularından oluşan TYT’ye 20’şer adet fen ve sosyal bilimler soruları eklendi. Soru sayısı 120 oldu. Sınav bu haliyle 40 soru eksilmiş YGS’ye döndü

YÖK, bu yıl ilk kez uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 29 gün içinde ikinci kez değişiklik yaptığını  duyurdu. İlk açıklamada puan hesaplaması ile alan testlerinin adı ve içeriğini değiştiren YÖK, bu kez de tüm adayların girmek zorunda olduğu Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) iki test daha ekledi, soru sayısını artırdı, tek günde iki oturumda yapılacak YKS oturumları arasına bir gün ara koydu.

Gazete Habertürk’ün haberine göre, YÖK’ün önceki gece duyurduğu değişiklikler şöyle:

40 SORU DAHA: 40 Türkçe, 40 Temel Matematik olmak üzere toplam 80 sorudan oluşan Temel Yeterlilik Testi’ne iki test  daha eklendi. 40 Türkçe sorusuna 20’şer Sosyal (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) ve Fen Bilimleri  (Biyoloji, Fizik, Kimya) sorusu da eklendi. TYT soru sayısı da 120 oldu. Süresi de 135 dakikaya çıktı.

YGS’DEN 40 EKSİK OLDU: Bu haliyle TYT değişip 40 soru eksikle YGS’ye döndü. YGS’nin Sosyal Bilimler Testi’nde 12 coğrafya sorusu TYT’de 5’e, 8 felsefe sorusu 5’e, 15 tarih sorusu 5’e indi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları YGS’de olduğu gibi 5 tane olarak kaldı. Fen Bilimleri’ne gelince, burada da YGS’deki 13  biyoloji sorusu 6’ya, 14 fizik sorusu 7’ye, 13 kimya sorusu da 7’ye düştü. YGS’de 160 olan soru sayısı TYT’de 120 oldu.

SINAV 2 GÜNDE: Sabah ve öğleden sonra yapılacak YKS’de oturumlara bir gün ara verildi. Temel Yeterlilik Testi 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturum 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah yapılacak. Dil sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra gerçekleştirilecek.

DİL SINAVI: 80 soruluk dil sınavında değişiklik yok.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.