YKS soru örnekleri ve puan hesaplama

İçindekiler

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumu TYT, 30 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Bu sene ilk defa uygulanacak olan YKS sınavında ne tarz sorular sorulacağını merak eden adaylar araştırmalara başladı. Peki, YKS sınavı soruları nasıl olacak? İşte, ÖSYM tarafından yayınlanan YKS ilk oturumu TYT örnek soruları…

YKS sınavının 2018 yılında ilk defa yapılacak olması adaylar için ayrıca heyecan sebebi. Adayların alışık olmadığı ve geçmiş yıllarda uygulanan sınavlar ile kıyas yapamayacakları YKS sınavı soruları merak konusu oldu. Bu sene yaklaşık 2.3 milyon adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumu 30 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Adayların ilk olarak ter dökeceği sınav olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) örnek soruları yayınlandı. Peki, 3 oturumda tamamlanacak olan YKS sınavında sorular nasıl olacak? ÖSYM tarafından kökten değişikliğe gidilen üniversite sınavının ilk aşaması TYT örnek soruları ve cevaplarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. İşte, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) örnek soruları ve cevapları…

Örnek Soru kitapçığını indirmek için tıklayınız…

YKS soruları nasıl olacak?
2018 yılında ilk olarak uygulanacak olan üniversiteye geçişte yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumu TYT cumartesi günü yapılacak. Sınav sorularının nasıl olacağını merak eden adaylara soruların geçmiş yıllarda uygulanan sınavlarda sorulanlardan farklı olacağını söyleyen uzmanlar, TYT sorularının küçük bir IQ testi kıvanımda olacağını ve sınavın ALES tarzı paragraf sorulardan oluşacağını belirtmişti.

Temel Yeterlilik Testi (TYT)’de adaylara 40’ar Türkçe ve matematik, 20 sosyal bilimler (dinden muaflar için ekstra 5 felsefe), 20 fen bilimleri sorusu sorulacak. Sosyalde 5’er tarih, coğrafya, felsefe ile din kültürü ahlak bilgisi; fende ise 7’şer fizik ve kimya, 6 biyoloji sorusu yer alacak.

Aşağıdaki googledrive’a yüklü TYT deneme sınavlarının ilk ikisi YKS ile ilgili ilk açıklamaların yayınlandığı, TYT’de sadece 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusunun yer alacağı dönemde yayınlanan soruları içeriyor. Sonuncusu ise ÖSYM’nin yayınladığı örnek soruları içeren örnek TYT soru kitapçığı:


DENEME-1

DENEME-1 CEVAP ANAHTARI


DENEME-2

DENEME-2 CEVAP ANAHTARI


DENEME-3

DENEME-3 CEVAP ANAHTARI

 

Örnek Kitapçık Temel Matematik Testi Çözümleri (01 – 20)
Örnek Kitapçık Temel Matematik Testi Çözümleri (21 – 40)
Fizik Çözümleri

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI BİRİNCİ OTURUM – TYT Testleri Linkleri:

Fencebir Yayınlarının Katkısı ile Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı Türkçe Testi

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı Sosyal Bilimler Testi

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı Matematik Testi

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı Fen Bilimleri Testi

Soru örneklerinin eski sistemdeki YGS sorularına benzerlik göstermediğini göreceksiniz. Sorular daha çok anlamaya bağlı sözel ve sayısal mantık soruları formatında. Bu yüzden 40’ar soruluk Türkçe ve matematik testlerinde kesinlikle bol soru çözmelisiniz. Türkçe’de paragraf; matematikte ise problem soruları sınavın belirleyicisi olacaktır.

YKS kaç oturumda gerçekleşecek?

– YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi *(TYT) tüm adaylar için zorunludur.

30 Haziran 2018 Cumartesi – 135 dakika)

– YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): İsteğe bağlıdır.

1 Temmuz 2018 Pazar – 180 dakika)

– YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): İsteğe bağlıdır.

1 Temmuz 2018 Pazar – 120 dakika)

YKS puan hesaplama nasıl yapılacak?

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur.

TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir. TYT puanının, YKS puan türlerinin (SAY, SÖZ, EA, DİL) hesaplanmasındaki katkısı % 40’dır.

YKS’de Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) nasıl hesaplanacak?

Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) katkı oranında ve hesaplanma şeklinde bir değişiklik yoktur. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülür. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır.

Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır. OBP 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenip yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.