Enerji Yönetimi Taban Puanları ve İş Alanları

İçindekiler

Enerji Yönetimi 2018 YKS Taban Puanları

Enerji Yönetimi 2018 YKS Taban Puanları, 2019 YKS üniversite adayları için alternatif bir bölüm olan, son bir kaç yüzyıldır savaşların temel odağında yer alan, uluslararası ticaretin en önemli gündem maddesi ve ulusların-devletlerin en temel stratejik konusu olan enerji alanına doğru ve iyi bir giriş yapmak, enerji sektöründe çalışmak isteyen gençler için iyi bir seçenek olan Enerji Yönetimi bölümü ve Enerji Yönetimi 2018 YKS Taban Puanları, kontenjan ve burs bilgileri ile aşağıdaki tabloda yer alıyor:…

Enerji Yönetimi 2018 YKS Taban Puanları

Ün. TürüÜniversiteŞehirProgramÖzelliklerSüre2018 YKS Puan Türü2018 Kont. Gn2018 Yer-leşen2018 Taban Puan
VakıfKTO Karatay ÜniversitesiKonyaEnerji Yönetimi(Ücretli)4EA50
VakıfKTO Karatay ÜniversitesiKonyaEnerji Yönetimi(Burslu)4EA1010288,97014
VakıfKTO Karatay ÜniversitesiKonyaEnerji Yönetimi(%75 İnd.)4EA1010245,38844
VakıfKTO Karatay ÜniversitesiKonyaEnerji Yönetimi(%50 İnd.)4EA157218,65881

KTO Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölümü’nden Mezunlar İçin Çalışma Alanları ve İş Olanakları:

Enerji Yönetimi Bölümü mezunları;

  • Kamu kurumları adına denetleme ve analiz yapan; hizmetler sektöründe faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında,
  • Enerji alanında AR-GE yapan kurum kuruluş, dernek ve vakıflarda ve benzeri kuruluşlarda,
  • Enerji santralleri ve tesislerine yatırım yapan şirket ve kurumlarda çalışabilirler.

KTO Karatay Üniversitesi Türkiye’de bir ilk olan Enerji Yönetimi Bölümünü açtı.

Enerji ihtiyaçlarının giderek daha fazla önem kazandığı gelişen ve değişen dünyada, artan enerji ihtiyacının karşılanması için elektrik, doğal gaz ve petrol gibi enerji kaynakları günümüzde piyasa kanunları temelinde özel sektörün katılımına açılmış ve devletlerin bu alanlarda faaliyetleri oyuncu olmaktan çok piyasaları düzenleyen ve denetleyen bir konuma indirgenmiştir. İnsan ve toplum hayatı için vazgeçilmez ihtiyaç olan enerjinin piyasa kanunları çerçevesinde düzenlemesi disiplinler arası bir formasyonu zorunlu kılmıştır. Bu formasyonu mühendislik bilgisinin yanı sıra hukuk, iktisat ve işletme bilgisini harmanlayarak sağlayacak uzmanlar yetiştirmek için, KTO Karatay Üniversitesi Türkiye’de bir ilk olan Enerji Yönetimi Bölümünü açtı.

Enerji sektöründe istihdam ihtiyacı sadece mühendislik değil bunun yanında gelişen ve değişen mevzuatı takip eden buna göre pozisyon almayı bilebilecek piyasayı iktisat ve işletme bilgisi ile yoğurarak bir sentez ortay koyacak yetişmiş insan gücünü zorunlu kılmaktadır. Bu ihtiyacı gören KTO Karatay Üniversitesi dünyada diğer nadir ülke örneklerine paralel olarak Türkiye’de ilk olan Enerji Yönetimi Bölümü için bu konuda deneyimli olan ve bilimsel çalışmalar yapan akademik kadrosu ile yüksek öğrenim kurumundan izin almış olup bu yıl ilk defa öğrenci alacak.

KTO Karatay Üniversitesi enerji sektöründe faaliyet gösteren önemli sivil toplum kuruluşları, kamu kuruluşları ile iş birliği anlaşmaları imzalayacak olup bu anlaşmalar çerçevesinde piyasaların ihtiyacı olan yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayacak ve sektöre yön verecek Ar-Ge çalışmaları yürütecektir.

Bu bölümden mezun olacak öğrenciler özel ve kamu sektörünün ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip olacak ve gerek özel sektör gerek kamu sektöründe kolayca istihdam imkanı bulacaktır. Geleceğin favori meslek grupları arasında şimdiden yerini alan KTO Karatay Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Enerji Yönetimi Bölümü şimdiden ilgi odağı haline geldi. (Milliyet)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.