Liselere Geçiş Sınavı örnek soruları yayınlandı, öğrenci ve öğretmenler şokta mı?

İçindekiler

Liselere Geçiş Sınavı örnek soruları yayınlandı, “öğrenci ve öğretmenler şokta!” diyenler var. LGS örnek soruları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Yayınlanan Liseye Giriş Sınavı örnek soruları ile birlikte milyonlarca öğrenci sınav öncesinde sınavda sorulacak sorular hakkında ipuçları edinmiş oldu. Peki gerçekten şok olacak bir durum var mı?

Liseye Giriş Sınavı örnek sorularının yayınlanmasının ardından Habertürk TV’de konuşan eğitimci Cihat Şener, bazı örnek soruları değerlendirdi.

Şener, yaptığı değerlendirmede “Milli Eğitim Bakanlığı’na teşekkür ederim. Bu soruları yayınlamakla hiç olmazsa sınav hakkındaki anlamsız ve gereksiz spekülasyonları ortadan kaldırdılar. Ne kadar net, ne kadar açık, ne kadar temiz olursa, kaygı da o kadar düşer. Çocuklar şu an 14 yaşındalar ve ‘ne soracaklar?’ın karşılığı yoktu. Sorulara baktığım zaman gördüğüm bir şey var, sorular çok da uçuk kaçık şeyler değil. Yani daha net söylemek gerekirse, çalışan ve emek veren bu işten alnının akıyla çıkar. Soruları seçerken titizlenmişler. Ben de onların yayınladıklarının içinden seçerken ben de titizlendim ve şunu gördüm; Bu sorular çocukların hiç de karşılaşmadığı şeyler değil. Biz yine çalışmalarımızı yaparken eski yıllarda adı TEOG olan hatta meşhur OKS olduğu dönemlerdeki örnekler de işe yarayabilir. İki bölüm soru yayınlandı.

Hepsinde ortak bir şey var. Okuma alışkanlığı olan çocuklar, bu işten artı çıkarlar. Ne demek okuma alışkanlığı olmak? Eğer çok okuyorsanız, kitap okuyorsanız sizin okuma alışkanlığınız vardır ve okuma hızınız yüksektir. Soruların metinleri uzun ve kitap okuma alışkanlığı olan çocukların artısı olacaktır. Sayısal bölümde de okuma alışkanlığınız olmasa da mantık yürütme, analitik düşünme gücü olan öğrencilerin ve problem çözme yeteneği yüksek öğrencilerin avantajı olacak.”

Habertürk

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.