2015-2016 TEOG sınav kılavuzu yayınladı

2015-2016 TEOG Ortak Sınavlar için e-kılavuz yayınlandı. İlk dönem sınavlar 25 ve 26 Kasım’da, mazeret sınavları ise 12 ve 13 Aralık’ta yapılacak

 

Sonuçları liselere geçişte kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavları için e-kılavuz yayınlandı. Kılavuza Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) sitesinden ulaşmak mümkün. 8. sınıflar 6 dersten yılda toplam 12 sınava giriyor. Bu sınavların ilk 6’sı birinci dönem, ikinci 6’sı da ikinci dönem yapılıyor. Kılavuza göre, birinci dönem ortak sınavlar 25 ve 26 Kasım’da, mazeret sınavları 12 ve 13 Aralık’ta, ikinci dönem ortak sınavları 27 ve 28 Nisan’da, mazeret sınavları ise 14 ve 15 Mayıs’ta yapılacak.

TEOG DERSLERİ NEDİR?

TEOG sınavları Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılıyor. Sınavlar 1 günde 3 ders olmak üzere toplam 2 günde tamamlanıyor. Her sınav ayrı oturumlar halinde yapılıyor. Öğrencilere her dersin sınavından çoktan seçmeli 20’şer soru yöneltiliyor ve 40 dakika süre veriliyor. Sınavlar arasında yarım saatlik molalar var.

8 GÜN DERS YOK

TEOG ilk gün sınavları 25 Kasım’da saat 09.00’da Türkçe ile başlayacak, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ile sürecek. İkinci gün ise fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile son bulacak. Sınav yapılan günlerde okullar tatil olacak. Mazeret sınavları da dikkate alındığında TEOG sınavları nedeniyle yılda 8 gün öğrenciler ders işlememiş olacak. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek. Sınavlar 700 tam puan üzerinden hesaplanacak. Bu puan, liselere giriş için kullanılacak yerleştirme puanının oluşmasında yüzde 70 oranında etkili olacak. Yerleştirme puanının yüzde 30’unu ise öğrencinin 6., 7. ve 8. sınıf notları oluşturacak. Yerleştirme puanı da 500 tam puan üzerinden açıklanacak. Her sınavda 4 farklı soru kitapçığı kullanılacak. Yanlış cevaplar doğruları etkilemeyecek.

TEOG Ortak Sınavlar E-Kılavuzu indirmek için tıkla!

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.