2015 TEOG 1. lise nakil sonuçları açıklandı: hala 230 bin kontenjan boş!

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında öğrenci alan liseler için yapılan ilk nakil döneminin sonuçları 24 Ağustos’ta açıklandı. http://www.temellise.biz/index.php?s=Te%C5%9Fvik+bursuİstediği liseye girmek isteyen adaylar 24 Ağustos’ta başlayıp 28 Ağustos’a kadar sürecek ikinci nakil döneminde de tercihlerini yapabilecek.

teog-2015-bos-kontenjanlar


Boş kontenjanlarla ilgili haberin detayını aşağıda okuyabilirsiniz. Ancak MEB, 14 Ağustos’ta TEOG yerleştirme sonuçlarını açıkladıktan hemen sonra boş kontenjanları il/ilçe/okul bazında sorgulama için bir sayfa açmışken, 24 Ağustos’ta 1. nakil başvuruları sonuçlarına göre boş kontenjanların il/ilçe/okul bazında son durumunu gösterir bir sayfa halen açmadı. 2. tercih yükseltme ve nakil başvurusu yapacak öğrenci ve veliler tercih edecekleri okullarda boş kontenjan var olup olmadığını bilmeden tercih yapmak durumunda. Tabii ki, bu tercih ve nakil sürecinin birer haftalık ve 3 dönemlik dinamik bir süreç olduğunun farkındayız ve bu süreçte dolu olan okullarda kontenjan boşluklarının açılmasının mümkün olduğunu da görüyoruz, ancak her hafta boş kontenjanları gösterir tablonun güncellenerek açıklanması sürecin şeffaflığı ve veli/öğrencilerin biraz daha önünü görerek tercih yapması açısından iyi olur.


Açık liseye yerleştirilenler, bulundukları okuldan memnun olmayanlar ile özele geçmek isteyenler için yapılan nakil döneminin ilki bitti. Sonuçlar ise, http://www.meb.gov.tr/ adresinde ilan edildi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre liselerde 230 bin kontenjan boş kaldı. 17-21 Ağustos tarihinde gerçekleşen yerleştirmeye esas nakil için 434 bin 615 öğrenci müracaatta bulundu. Bu öğrencilerden 101 bin 12’sinin tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakilleri yapıldı. Daha önceden tercihleri arasında örgün ortaöğretim kurumuna yerleşmiş olanlardan yer değişikliği gerçekleşen öğrenci sayısı 80 bin 154, ilk yerleştirmede tercihlerinden birine yerleşemediği için açık öğretime kaydedilen öğrencilerden nakil başvurusu yapıp yerleşen öğrenci sayısı 20 bin 858 olarak açıklandı.

2014-2015 öğretim yılı “Temel Eğitimden Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi” kapsamında ortaokulların 8’inci sınıflarına yönelik 6-16 Temmuz 2015 tarihlerinde tercih işlemleri alınmış, yerleştirme sonuçları da 14 Ağustos 2015 tarihinde açıklanmıştı. Toplam 1 milyon 108 bin 182 öğrenci tercih yapmış, 1 milyon 36 bin 809 öğrenci tercihlerinden birine yerleşmiş, 71 bin 373 öğrenci ise tercihlerinden birine yerleşemediğinden açık öğretim kurumlarına yönlendirilmişti.

İkinci dönem nakil başvuruları ise 28 Ağustos’a kadar devam ediyor. Üçüncü dönem nakil başvuruları ise 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Nakiller, 7 Eylül’de sona erecek.

teog 2015 1. nakil dönemi sonuçlarına göre 230 bin boş kontenjan

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.