TEOG nakil başvuruları nasıl yapılır? MEB TEOG nakil başvuruları!

TEOG nakil başvuruları nasıl yapılır? MEB TEOG nakil başvuruları hakkında açıklamalarda bulundu. Açık öğretim lisesine yönlendirilen ve örgün öğretimde eğitim görmek isteyen bazı öğrencilerin nakil ve geçiş başvuruları devam ediyor. Peki başvurular ne zaman sona erecek?

MEB TEOG nakil ve geçiş başvuruları hakkında açıklama yayımladı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, Açıköğretime yönlendirilen öğrenilerin örgün orta öğretim kurumlarına nakil ve geçiş işlemleri 21 Ekim’de e-okul üzerinden açıklanacak. Öğrenciler başvurularını e-okul sistemi üzerinden 20 Ekim tarihine kadar yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamanın detaylarını haberimizden görebilirsiniz. İşte TEOG nakil ve geçiş başvuruları hakkındaki detaylı açıklamalar.

TEOG nakil başvurusu yapmak için tıkla

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, açıköğretime yönlendirilen öğrencilerin örgün ortaöğretim kurumlarına nakil ve geçiş işlemlerinin 21 Ekim’de okul müdürlerince değerlendirilerek, e-okul üzerinden açıklanacağını duyurdu. Duyuruda:

“Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş, tercih, yerleştirme ve nakil işlemleri 2015 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e- Kılavuzu ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmıştır.

Bu süreçte örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen bazı öğrencilerimiz, tercih yapmadıkları veya tercih ettikleri herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemedikleri için açık öğretim lisesine yönlendirilmişlerdir.

Söz konusu öğrenciler 20 Ekim 2015 tarihi mesai bitimine kadar herhangi bir ortaöğretim kurumuna başvurarak nakil ve geçiş talebinde bulunabileceklerdir. Bu öğrencilerin nakil ve geçiş işlemleri,  örgün ortaöğretim kurumlarına devam eden diğer öğrencilerin nakil ve geçiş talepleri ile birlikte taban puan ve açık kontenjan esasına göre 21 Ekim 2015 tarihinde okul müdürlüklerince değerlendirilerek, e-okul üzerinden açıklanacaktır.”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamaları

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı AA Editörü masasına konuk oldu. Eğitimle ilgili önemli başlıkları değerlendiren Avcı TEOG nakil işlemleri hakkında da bilgi verdi.

“Talep yoğunluğunu göz önüne alarak ay sonunu beklemiyoruz”

Temel eğitimden ortaöğretime geçişte TEOG sınavlarının olduğunu anımsatan BakanAvcı, bu sınavların sonuçlarına göre öğrencileri okullara dağıttıklarını bildirdi.

Herhangi bir okula kaydını yaptıramamış öğrencileri de açık liseye kaydettiklerine dikkati çeken Bakan Avcı, şunları söyledi:

“Fakat okullardaki kontenjan durumu netleştikçe boş kontenjanlar oluştukça bu öğrencilerden örgün eğitime geçmek isteyenlere nakil fırsatı veriyoruz. Bunu daha önce üç aşamada yaptık ama bundan sonraki süreçte ´Ekim ayı sonuna kadar boş kontenjanlar ilan edilecek, öğrenciler müracaatını yapacaklar ve kaydolacaklar´ demiştik. Fakat talep yoğunluğunu göz önüne alarak ay sonunu beklemiyoruz.

Öğrencilerimiz 20 Ekim saat 17.00´ye kadar nakil talebine bulunacak. Biz de 21 Ekim günü o çocuklarımızdan uygun olanları, uygun kontenjanlara yerleştirmiş olacağız. Taban puan ve açık kontenjan esasına bağlı olarak yapılacak. Her nakil talebinde bulunanı da hemen boş kontenjana yerleştirme şansımız yok. Böylece müjdemizi vermiş oluruz, veliler ve öğrenciler bunu bekliyorlardı.”
2015 TEOG açık lise ek yerleştirme nakil başvuruları ne zaman bitiyor?

Bakanlık örgün ortaöğretim kurumlarına yerleşemeyen öğrencilere ilişkin illere yazı gönderdi. Yazıda, temel eğitimden ortaöğretime geçiş, tercih, yerleştirme ve nakil işlemlerinin 2015 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ile Ortaögretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre yapıldığı belirtildi. Ancak örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen bazı öğrencilerin tercih yapmadıkları veya tercih ettikleri uygun herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna yerleşemedikleri için açıköğretim liselerine yönlendirildikleri ifade edildi.

2015 TEOG açık lise ek yerleştirme nakil başvuruları uzatıldı. Milli Eğitim Bakanı Avcı, TEOG sonuçlarına göre açık liselerden örgün eğitime geçmek isteyen öğrencilerin nakil başvurularının 20 Ekim Salı günü sona ereceğini açıkladı.

Açık lise ek yerleştirme başvuruları nasıl gerçekleşecek?

Bu uygulamadan sonra örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için bugün itibarıyla gerçekleştirilen nakil ve kabuller sonucu boş kalan kontenjanlar ilan edildi. Bu kapsamdaki öğrenciler, il veya ilçe mili eğitim müdürlüklerince e-Okul üzerinden görülecek. Boş kontenjan ilan edilen okullar için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuracak. Öğrenciler 3 tercihte bulunabilecek.

Buna rağmen hala herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen ancak örgün ortaöğretimde okumak isteyen öğrenciler, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca taban puan ve kontenjan esasına göre yerleştirilecek. Lise eğitimin zorunlu olması sebebiyle tüm bu işlemlerden sonra herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerin kesin kayıtları ise açık liseye yapılmış sayılacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.