MSB Askerlik Tecil Sürelerini Açıkladı: Değişiklik Yok!

MSB  Askerlik Tecil Sürelerini Açıkladı: Değişiklik yok. Son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından sosyal medyada gündeme getirilen askerlik tecillerinin ertelenip ertelenmediği yönündeki tartışmalara Milli Savunma Bakanlığı nokta koydu. Bakanlık, “Uygulamada değişiklik yok” açıklamasını yaptı.

Suriye’deki gelişmeler, Türkiye’deki terör saldırıları ve Rus elçisine suikast sosyal medyada askerlik tecillerinin ertelenip ertelenmediği tartışması başlattı. Sosyal medyada yaşanan ‘askerlik tecilleri iptal mi oldu’ sorusuna en üst düzeyde yanıt Milli Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

Milli Savunma Bakanlığı, “Uygulamada değişiklik yok” açıklamasını yaptı. Bakanlık, tartışmalara üç maddelik değerlendirme kapsamında açıklık getirdi.

 1. Öğrenci ertelemeleri 1111 sayılı Kanunun 35’nci Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre Üniversiteler tarafından kimlikleri bildirilen yükümlülerin askerlikleri:
  2 senelik öğrenim süresi için 4 yıl;
  4 senelik öğrenim süresi için 7 yıl;
  6 senelik öğrenim süresi için 9 yıl olarak okula ilk kayıt yaptırdıkları yıldan itibaren ertelenebilmektedir. Erteleme süreleri, lisans/ön lisan eğitimde 29 yaşını aşmamakta
  Lisans üstü eğitimlerde ise 35 yaşına çıkabilmektedir.
 2. Öğrencilerin mezuniyeti veya okulu terk etmelerinde ise, bu ertelemeleri iptal edilerek yükümlülerin yoklama için gerekli işlemleri başlatılmaktadır. Bununla birlikte öğrenciler öğrenimlerini terk ettikleri veya mezun oldukları tarihten itibaren 1 veya 2 sene süreyle sevk tehirleri haklarını kullanabilmektedirler.
 3. Örneğin 2012’de 4 senelik bir fakülteye kaydolan öğrencinin askerliği 2019 yılı sonuna kadar ertelenmektedir. Öğrenci 2016 yılında mezun olduğu takdirde mevcut erteleme süresi iptal edilerek yoklama için gerekli işlemler başlatılmaktadır. Bu nedenle, basında çıkan haberlerin yanlış yorumlamadan kaynaklandığı, uygulamada bir değişiklik olmadığı görülmektedir.

Kaynak: msb.gov.tr

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.