7. sınıflar TEOG’a girecek mi? Üniversite Sınav Sistemi’nde değişiklik olacak mı?

2016’da Liselere ve üniversiteye giriş sınavlarında bir değişiklik var mı, yok mu?

sinav-sisteminde-degislik

Bir yandan Kasım’daki seçimler ve ona bağlı olarak hortlayan terör ülke gündemini fazlasıyla meşgul ediyor. Ancak öte yandan üniversitelerde kayıt işlemleri büyük ölçüde tamamlandı ve eğitim-öğretim başlıyor. Yine nakil ve kayıtların artık son aşamalarına gelindiği şu günlerde Kurban Bayramı sonrasında da ilk-orta okullar ile liselerde eğitim-öğretim başlayacak.

Veli ve öğrenciler bir yandan kayıt işlemlerini tamamlamaya ve eğitim-öğretim hazırlıklarını yapmaya devam ediyor.

Ancak kafalarda da sorular var:

Orta okul öğrencileri seneye TEOG sisteminde bir değişiklik olup olmayacağını, seneye 7. sınıfların da TEOG Ortak Sınavlarına girip girmeyeceğini merak ediyor. Hatırlanacağı üzere, 3 yıla yayılan SBS’den TEOG Sistemine geçerken, Ortak Sınavların öncelikle sadece 8. sınıflarda, ilerleyen tarihlerde ise 6 ve 7. sınıflarda da yapılacağı söylenmişti.

Öte yandan üniversiteye giriş sınavları ile ilgili çoktan seçmeli testlere dayalı YGS-LYS’nin kaldırılacağı, yerine yeni ve klasik yazılı tarzına dayalı bir sistem üzerinde çalışıldığı, bununla ilgili pilot uygulamaların devam ettiği kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Yine bu yıl 100 bine yakın kontenjan boş kaldı, tercih aşamasında başarı sıralaması barajı getirilen tıp ve fakültelerinin kontenjanları dolmadı, ve şimdi bu yıl mühendislik fakültelerine de baraj getirileceği bizzat YÖK Başkanı tarafından açıklandı.

Başka fakültelere de örneğin eğitim fakültelerine de baraj gelecek mi?

Öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminde, sınavlarında bir değişiklik olacak mı?

Başta sorduk: 7. sınıflar da TEOG Ortak sınavlarına girecek mi?

Birilerinin “maç ortasında kural değişikliği” söylemleri ile karşılaşmamak için ve daha önemlisi, insanların kafalarının rahat şekilde eğitim-öğretime başlayabilmesi için yukarıdaki soruların Sayın Bakan veya MEB yetkileri tarafından bir açıklama ile cevaplanması en iyisi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.