EBA girişi

İçindekiler

EBA girişi nasıl yapılır? EBA öğrenci girişi yaparak ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursu ders seçimleri nasıl yapılır? EBA nedir? Nasıl giriş yapılır, nasıl yararlanılır? E-Kurs sayfasına giriş için nasıl şifre alabilirsiniz? EBA kurs ve EBA Derse kimler, hangi öğrenciler giriş yapabilir? Eba girişi için alternatif bağlantılar nelerdir?

eba-ogrenci-girisi

Destekleme yetiştirme kursu ders seçimi için öncelikle http://odsgm.meb.gov.tr/kurslar/ adresine girmek gerekiyor.

EBA e-kurs girişi ile https://e-kurs.eba.gov.tr/giris/eba adresine giriş yapmak için EBA ya da MEBBİS girişlerini kullanılır. EBA Giriş için öncelikle EBA Giriş sayfasına gitmek gerekir.

Alternatif EBA Giriş sayfası.

 

EBA’ya nasıl giriş yapabilirim?

 • Özel okuldaki öğretmenler, ücretli öğretmenler ve devlet okulundaki öğrenciler EBA’ya ve EBA Ders’e e-okul şifreleriyle girebilirler.
 • Özel okuldaki öğrenciler EBA’ya e-okul şifreleriyle girebilirler.
 • Açıköğretim öğrencileri EBA’ya ve EBA Ders’e açıköğretim şifreleriyle girebilirler.
 • Devlet okulundaki öğretmenler EBA’ya ve EBA Ders’e MEBBİS şifreleriyle girebilirler.
 • MEBBİS kaydı olan tüm öğretmenler e-devlet şifreleriyle de EBA’ya ve EBA Ders’e giriş yapabilirler.

E-Kurs sayfasına giriş şifrem yok. Nasıl alabilirim?

E-kurs sayfasına MEBBİS, açıköğretim, e-okul gibi çeşitli yöntemlerle giriş yapılabilmektedir. Sahip olduğunuz bilgilerle (Örneğin sahip olduğunuz MEBBİS giriş bilgileriyle) giriş yapabilirsiniz. Bilgileriniz mevcut değilse Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

EBA’ya kimler, hangi öğrenciler girebilir?

 • Mezun öğrenciler maalesef EBA’ya ve EBA Ders’e giriş yapamamaktadır.
 • MEBBİS şifresi olan tüm öğretmenlerimiz ile e-okul şifresi olan tüm öğrencilerimiz EBA’ya giriş yapabilirler. Fakat:
  • EBA Ders’e sadece:
  • (1) devlet okulundaki, özel okuldaki öğretmenler ve ücretli öğretmenler
  • (2) devlet okulundaki öğrenciler ve
  • (3) açıköğretim öğrencileri girebilmektedir.

Destekleme Yetiştirme Kursları Öğrenci Ders Seçimi nasıl yapılır?


MEB-EBA’dan LYS Öncesi Elektronik LYS Değerlendirme Sınavı

 

EBA Girişi Videolu Anlatım

eba-lys-online-deneme-sinavi


Öğrenci girişi için öğrencinin T.C. Kimlik Numarası ve okuldan alınacak olan öğrenci şifresi gerekiyor. Sonrasında T.C. Kimlik Numarası ve şifremizle girişi yapabiliriz:

eba-ogrenci-girisi-1111EBA Öğrenci Girişi için tıklayın!

EBA Açık Öğretim Modülüne Öğrenci Girişi Açıldı

EBA Açık Öğretim Modülü Açıldı, Nasıl Öğrenci Girişi Yapılır, Nasıl Faydalanılır? EBA’da Neler Var? Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Bakanlığımızca hazırlanan sosyal eğitim platformu olan Eğitim… Açık Öğretim Modülüne Öğrenci Girişi

Eğitim Bilişim Ağı (EBA)

Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.

Bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA,  sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirilmeye devam etmektedir.

MEB ve içeriklerini paylaşmaya gönüllü eğitim firmaları tarafından hazırlanan pek çok dijital kaynak EBA’da yayınlanırken öğretmen ve öğrenciler de ürettikleri içerikleri sunma imkânı bulabileceklerdir.  Böylece bir kaynak havuzu oluşturulmuş ve öğrenmeye hevesli herkesin kullanımına sunulmuş olacaktır. Bu da eğitimin kapılarını bütün insanlara açıp dört duvar dışında da gerçekleştirilmesine zemin sağlayacaktır.  Yani eğitim hayatın ayrılmaz bir parçası olacaktır.  Öğrencilerin ezberci zihniyetten kurtularak kendi başına karar verebilen ve kendi kendine öğrenebilen bireyler olmasını sağlayacaktır. Ayrıca öğrenciler EBA çatısında buluşunca Türkiye’nin her bir köşesindeki akranlarıyla iş birliği yapmış ve ekip çalışmasını öğrenmiş olacaktır. Öğretmen merkezli eğitimden sıyrılıp öğrenci merkezli eğitimin hayata geçirilmesi daha da kolaylaşacaktır. Bu da ezberci zihniyetten uzak, iyi hazırlanmış kaynakları süzüp araştıran, yorumlayan ve bilgiden bilgi üretebilen bireylerin yetiştiği bir ülkenin temellerinin atılmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca veliler de çocuklarına verilen eğitimin niteliğini EBA üzerinden takip ederek görebilecek, eğitimin iyileşmesine ve kalitesine katkıda bulunabilecek ve böylece eğitimde eskisinden daha fazla rol almış olacaklardır. Artık toplum olarak eğitim bizlerin sorumluluğunda olacak, katkılarımızla büyüyecek ve kendi geleceğimizi şekillendirme imkânını değerlendirmiş olacağız.

Bütün bu özellikleriyle EBA; eşit olarak dağıtılan eğitim fırsatını öğrencilerimize ve dünyaya sunmaya adaydır. Eğitimin tüm paydaşlarını kapsayan EBA sizlerin katkılarıyla daha da büyüyecek, güçlenecek ve gelişecektir.

Öğretmen ve öğrenciler başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları için tasarlanan EBA;

·  Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak,

·  Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak,

·  İçerikle ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vermek,

·  Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak,

·  Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak,

·  Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek,

·  Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamak,

·  Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini sağlamak,

·  Teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformudur.

EBA, içinde bir dolu dünya barındırır. Bunlar;

1-  Haber Modülü:

Öğretmen ve öğrencilerin yaptığı birbirinden güzel çalışmaları herkesin duyması, görmesi, örnek alarak daha da iyisini geliştirebilmesi amacıyla tasarlanan bir modüldür. Yapılan her türlü etkinlik ya da haber değeri taşıyan faaliyet buraya eklenir ve EBA topluluk mekanizmasından sonra yayınlanır.

Eğitimle ilgili haberleri takip edebileceğiniz, yerel ve ulusal çalışmalarınızı duyurabileceğiniz, haber niteliği taşıyan her türlü bilgiyi öğrenebileceğiniz “haber modülü” ile artık hem siz herkesten haberdarsınız, hem de herkes sizden haberdar…

Sizden gelen küçük bir duvar takvimi çalışması da bir haberdir, kültürel bir başarı da… Öğrencilerin spor dalındaki başarıları, yarışmalarda aldıkları dereceler, okulların katıldığı projeler… Kısacası sizin yaptığınız her çalışma bizim için görülmeye değer bir haberdir.

2-  Dünya Modülü:

Hayata geçmek üzere olan bu modülde çeşitli oyunlar, interaktif uygulamalar, eğitici simülasyonlar ve birbirinden farklı e-içeriklerin olması planlanmaktadır.

Ayrıca Eğitim Bilişim Ağı’nın şu anda aktif olan e-içerik modülü de Dünya modülünün içerisinde yer alarak birbirinden bağımsız eğitim portallerini aynı adreste buluşturacak, böylece okul ağı içerisinde ücretsiz olarak kullanılmaya devam edecektir.

3-  e-kitap:

Eğitim Bilişim Ağı’nın e-kitap modülü derslerinizde kullandığınız ders kitaplarını e-kitap olarak PDF haliyle tabletinize veya tahtanıza indirebilmeniz ve buralarda kullanabilmeniz için tasarlanan bir modüldür. Sınıfınızı ve indirmek istediğiniz kitabı seçerek tablet bilgisayarınıza yükleyeceğiniz ders kitabınızı istediğiniz her yerde açıp okuyabilirsiniz. e-kitap modülüyle artık öğretmen ve öğrenci kitaplarını yanında taşımak zorunda kalmadan istediği her yerde tabletlerinden kitaplarına ulaşabilecekler.

4-  Video Modülü:

Eğitim Bilişim Ağı’nın video modülü derslerinizde gösterebileceğiniz eğitsel amaçlı videoları tek adreste bulabilmeniz için tasarlandı. Ders destek, kişisel gelişim, belgesel, çizgi film, rehberlik, meslekî eğitim gibi alanlarda bireysel ve toplu öğrenmeyi destekleyen video programlarının yer aldığı bu modülde kimya dersinden matematik dersine, dil ve anlatım dersinden İlköğretim Hayat Bilgisi’ne kadar geniş bir yelpazede derslerinizde kullanabileceğiniz videoları bulabilirsiniz. Ayrıca önemli günlerde izletebileceğiniz videolar, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yapılan videolar, derslerinizi daha da zenginleştirecek çeşitli belgeseller de burada…

Öğretmen ve öğrencilerimizin göndereceği videolarla daha da zenginleşecek bu modül sayesinde zaman içerisinde birbirinden farklı video içerikler üretilecek ve öğrenme daha da keyifli hale gelecektir.

5-  Ses Modülü:

Bu modül sayesinde ses tabanlı ders destek, kişisel gelişim, tarih ve kültür programları, sesli kitaplar, yabancı dil dinleme metinlerini tabletinize veya müzik çalarınıza indirebilirsiniz.  Yürürken, spor yaparken, metroda-otobüste-trafikte zaman geçirirken dinlemeniz için hazırlanmış; sesli kitaplar, eğitici radyo programları, müzik arşivimizden örnekler sizleri bekliyor. Ayrıca sizler de hazırlayacağınız ses dosyalarını paylaşabilirsiniz.

6-  Görsel Modülü:

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü arşivinden seçilen fotoğraflar derslerinizdeki görsel malzemeyi zenginleştirmek için artık EBA görsel modülünde. Zaman içerisinde öğretmenlerimizin de katılımıyla eğitimin görsel tarihine dönüşmesi planlanan bu modülde sizler için hazırlanan harita, grafik, animasyon ve simülasyonlar da yer alacak. Farklı derslerde kullanabileceğiniz bu materyallerle dersinizin görselliğini zenginleştirecek, konunun daha iyi kavranmasını sağlayabilecek ve öğrencilerinize verdiğiniz ödevlerde güvenilir kaynak olarak önerebileceğiniz bir fotoğraf arşivi olacaktır.

7-  Tartışalım Modülü:

Eğitim Bilişim Ağı’nın tartışalım bölümü, sistemin daha verimli olması, etkin kullanılması amacıyla tasarlandı. Eğitimle ilgili her türlü yeni fikirlerinizi, hangi e-içeriğin hangi noktada daha faydalı olduğu konusundaki düşüncelerinizi burada paylaşabilir; meslektaşlarınızla fikir alışverişi yaparken diğer öğretmenlerin nelerden nasıl faydalandığını da öğrenebilirsiniz. Böylece hiçbir öğretmen artık yalnız başına kalmayacak meslektaşlarının fikirleriyle aydınlanacak ve kendi görüşleriyle meslektaşlarına “Yalnız değilsiniz!”, “Ben de buradayım!” diyebilecektir. Yeni modül önerilerinizi, z-kitap kullanırken yaşadığınız deneyimleri, nasıl bir e-içeriğe ihtiyacınız olduğunu hep birlikte tartışıp yorumlayabilirsiniz. Ayrıca öğrencileriniz de burada soru sorabilir ve sorulan sorulara cevap verebilir.

Bu modül sayesinde eğitimle ilgili kararlar; öğretmenlerin, öğrencilerin ve eğitimle ilgilenen herkesin görüşleriyle şekillenecek ve daha gerçekçi çözümler üretilebilecektir.

EBA Market:

Eğitimde FATİH Projesi kapsamında dağıtılan tablet bilgisayarlarda yüklü olarak gelen uygulama marketidir. EBA Market ile yeni uygulamalar indirebilecek, var olanları güncelleyebileceksiniz. İçerisinde z-kitaplar, dergiler, sözlük, hesap makinesi gibi yardımcı kaynaklar, eğitici ve öğretici oyunlar, sesli hikâyeler yer alan market uygulaması gün geçtikçe büyümekte ve seçenekleri zenginleşmekte…

Çalışmaları devam edenler; 

e-ders modülü:

Bu uygulama video modülünün altına konularak çeşitli sağlık sorunlarından veya doğal afetlerden dolayı bir süre okula gidemeyen öğrencilerimiz elektronik ortamda izledikleri videolarla derslerini kaçırmayacaklar.  Ayrıntılı konu anlatım videolarını izleyerek bilgisini pekiştirecek, öğrendiklerini sağlamlaştıracak. Aynı konu farklı tekniklerle, farklı öğretmenlerle anlatılırken öğrenciler sıkılmayacak, tekrar ederek çalışmak kolaylaşacak.

 

Deneyler:

Fizik-kimya-biyoloji gibi derslerde kullanmanız için deneyler çeşitli ortamlarda çekilerek video halinde sisteme yüklenecek. Böylece öğrenciler hem izleyecek hem de izlediklerini uygulayarak öğrenme seviyelerini yükseltebilecekler.

Kırkambar Modülü:

Bu modülün amacı nesilden nesle aktarılacak elektronik bir ansiklopedi oluşturmaktır. İlk etapta bu modülün içeriğini bakanlıkların kendi bünyesinde oluşturduğu ve üçüncü şahıslardan alım yoluyla sağlanan kaynaklar oluşturacaktır. Zamanla öğretmen, öğrenci ve EBA’yı kullanan bütün herkesin katkılarıyla zenginleşecek bir uygulama olacaktır. Bu modül sayesinde bugüne kadar paylaşılmamış kültürel kaynakların burada paylaşılması sağlanacak böylece bütün herkesin paylaşımıyla Türkiye’nin ilk güvenilir elektronik kaynağı oluşturulmuş olacaktır.

Neden e-içerik?

Çağımız toplumları artık bilgiyi öğrenmekle yetinmiyor. Bilgiyi en doğru yerde, en doğru hâliyle kullanıyor, bilgiden bilgi üretiyor.

Teknolojik gelişmelerin gittikçe hız kazandığı 21. yüzyılda bir önceki nesil, bir sonraki neslin hızına yetişemiyor.

Bilim dalları gittikçe artarken bilgiler derinleşiyor, alanlar özel uzmanlık istiyor. Eğitimde teknoloji kullanımını giderek arttırıyor, bilgi toplumuna uyum sağlayan bireyler yetiştirmek yeni hedef hâline geliyor.

Derslerde bilişim teknolojilerinin kullanılmasıyla sınıf seviyesine uygun ve güvenilir e-içerik ihtiyacı artıyor.

e-içerik; elektronik tabanlı öğrenmenin temel bileşenidir.

Öğretmenin yeni ders araç gerecidir.

Bazen bir web sayfasıdır, bazen bir video…

Bazen bir sunudur, bazen bir animasyon…

Bazen bir ses dosyasıdır, bazen bir fotoğraf…

Bir vaka çalışması da e-içeriğiniz olabilir, bir animasyon veya harita da…

Paylaşmak istediğiniz bir haber de e-içerik olabilir, “eğitimde iyi örnek” olarak gösterilebilecek bir uygulama da…

E-içerik elektronik ortama aktardığınız veya elektronik herhangi bir ortamdan aldığınız her türlü eğitim materyalidir aslında…

Bu büyük havuza eklenen eğitimle ilgili her dosya, sizin gelecekteki e-içeriğiniz olmaya adaydır.

Şu anda test yayınında olan EBA, sizlerin desteğiyle gün geçtikçe büyüyecek. Çektiğiniz ders videolarını, ürettiğiniz içerikleri zaman içerisinde EBA’ya yükleyebilecek, tüm Türkiye ile paylaşabileceksiniz. EBA sizin katkılarıyla büyüyecek… Daha aydınlık bir gelecek için el ele eğitimi aydınlığa götürelim…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

EBA girişi (1 Yorum)