Üniversite Öğrenci ve Mezunlarının Açıköğretime Kayıt Yaptırmaları

İçindekiler

Yükseköğretim kurumlarının örgün/uzaktan eğitim programlarında kaydı olan öğrenciler veya mezun olanlar ile açıköğretim programlarından mezun olanların açıköğretim programlarına kaydolmalarına ilişkin esaslar

Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, ön lisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak, aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir. Ancak;

 1. Örgün/uzaktan eğitim yükseköğretim programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programların mezunlarından,
  1. Meslek yüksekokullarına devam edenler/ mezun olanlar ile örgün lisans programlarından ön lisans diploması alarak ayrılmış olanlar,
  2. Lisans programlarına devam edenler/mezun olanlar,
  3. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar (halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar) ve diğer yükseköğretim kurumlarının açıköğretim programlarına devam edenler/ mezun olanlar;
 • Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans/lisans programlarından birine,
 • Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine;kayıtlı oldukları veya mezun oldukları alanlarda olmamak koşuluyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilirler.

 1. İkinci üniversite kapsamında açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime YÖK zorunlu dersleri hariç olmak üzere ders ve kredi transferi yaptıramaz.
 2. Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.
 3. ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC’deki üniversitelerde kayıtlı öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.
 4. Bir yükseköğretim programından kaydı silinen, herhangi bir yükseköğretim programında kaydı bulunmayan veya Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakültelerde öğrenimine devam edenler “İkinci Üniversite” kapsamında kayıt yaptıramaz.
 5. Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakültelerin bir programında öğrenci iken devam ettiği alan dışındaki örgün yükseköğretim programlarından birine yerleştirilen adayların kayıtları silinmez.
 6. Bir örgün yükseköğretim programına devam edenlerden veya bu programdan mezun olanlardan, Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakültelerin bir programına kaydolanlar, askerlik işlemleri dışında tüm öğrencilik haklarından yararlanır.
 7. Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakültelerin programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün programından kaydını sildiren öğrenci, bu durumunu belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik haklarından yararlanır.
 8. Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar, sınava girmeden “İkinci Üniversite” kapsamında kayıt yaptırabilir.

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Açık Öğretim Programları

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Açıköğretim Programları; Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, İşletme, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi, İktisat, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler Lisans (4 yıllık) ile Dış Ticaret, İlahiyat Ön Lisans (2 yıllık) programlarıdır. Bu programlara; Avrupa ülkelerinde en az 6 aylık oturma iznine sahip olan ve Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan “Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)” sonucuna göre başarılı olan adaylar kabul edilmektedir. Programlar ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi almak için, aşağıdaki adres ve telefon numaralarına başvurulabilir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi:

Merkez Büro Batı Avrupa Programları 26470 Eskişehir/TÜRKİYE Tel: 222-335 05 81/3916-17 Fax: 222-330 93 26 veya

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa İrtibat Bürosu Friesenplatz 13, 50672 Köln/DEUTSCHLAND

Tel: +49 221-511 044 Fax: +49 221-521149

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.