Mavi Balina: 50. emir intihar!

İçindekiler

50 adet emir içeriyor. Gençler başta zararsız gibi görünen bu emirlere uyarak kontrollerini yavaş yavaş bu oyunun yöneticilerine kaptırıyorlar. Son emre kadar ilerleyen genç intihar ediyor, zira 50. emir intihar!

Ali Turhan’dan gençlerimiz için önemli bir uyarı içeren bir yazı; konusu sonu intiharla biten yeni bir oyun: Mavi Balina

… Örneğimiz nedir derseniz, Mavi Balina adlı bir oyun! Gençleri intihara kadar sürükleyen bu oyun öyle uygulama marketlerinden indirilen , bir merkezi olan bildiğimiz türden bir oyun değil.. Sosyal medya üzerinden yayılan ve birebir iletişim yolu ile kurbanlarına iletilen 50 adet emir içeriyor. Gençler başta zararsız gibi görünen bu emirlere uyarak kontrollerini yavaş yavaş bu oyunun yöneticilerine kaptırıyorlar. Aileleri sorunu fark etmezlerse son emre kadar ilerleyen genç intihar ediyor, zira 50. emir intihar! Dünyada bilinen 130 adet Mavi Balina intihar vakası var içlerinde müslüman gençler de var ve biri de Türk! Son emre kadar ilerlemeyen ama vücutlarına kalıcı hasarlar veren genç sayısı ise on binlerle ifade ediliyor. Örneğin en masumu koluna jiletle balina resmi çizmek ile başlayan bir dizi emir en sonunda vücutta ve yüzde kalıcı izler bırakacak hale geliyor gençler. Sürekli psikolojik telkinlerle de genç intihara sürükleniyor.

Rusya’da bu oyunu ilk çıkarak kişi tutuklandı… Oyunu “dünyadan beyinsizleri temizlemek”için çıkardığını da itiraf etti. Ancak oyun durmadı , sosyal medya üzerinde hızla yayıldı. Emirler sosyal medya mesajları üzerinden yayıldığı için engellenemedi. Devletimiz , ilk refleks olarak Rus sosyal medya sitesi VK’ya erişimi kapattı ancak çözüm olmadığı anlaşılınca tekrar açıldı.. Zira sosyal medya sitelerinin çok sayıda normal kullanıcısı da var. Terör her zamanki gibi normal insanların arasına saklanarak yayılıyor. Bakınız, ulaştırma bakanımız Sn. Ahmet Arslan Mavi Balina sapıklığı hakkında ne demiş : “Bu oyun kullanıcılar arasında özel linklerle oynanan bir oyun. Oyunu oyun yöneticisi adı verilen korsanlar yönetiyor. Bu en tehlikeli kısım. Diğer zararlı içerikleri engellediğimiz gibi bunu engelleme şansımız yok. Bunun da cezai müeyyideleri var. Kullanıcılar bu tip yanlış eylemlerle, bildirimlerle karşılaştıklarında bize bildirsinler. BTK ve İçişleri Bakanlığımız buna karşı alınacak tedbirlere çalışıyorlar. Başlangıçta masum görünen ve günün sonunda gençlerimize zarar veren oyunları kaldırmak için çalışmalar yapıyoruz. Zararlı içerikli yayınları BTK olarak durdurabiliyoruz ama böyle özel linklerle çalışan oyunlara bir şey yapamıyoruz. Üzerinde çalışıyoruz. BTK ve emniyet uzmanları çalışma yapıyor.”

Yani sorun sadece bizim devletimizin değil tüm devletlerin sorunu. Başta zikrettiğimiz gibi en büyük sorumluluk da ailelere düşüyor. Çocuklarımızı dinine, ümmetine , milletine , devletine bağlı yetiştirirken uyanık olmak ve çocukları sürekli gözlemlememiz elzemdir. Ani bedensel ve ruhsal değişiklikler halinde alarm durumuna geçmeliyiz. Çocuklarımızın aklını kimseye ipotek ettirmemeliyiz, akıllarını ipotek ettiren apoletli robotların 15 Temmuz gecesinde yaptıkları hain katliamları unutmayalım. Akıl en büyük nimettir, akıl olmazsa iman dahi olmaz. Lütfen çocuklarımızın zihinlerinin istikamet üzre olmalarını sağlayalım ve bu konuda hep diken üstünde duralım. Gençlerde inanç boşluğunun sonuçları facialara dönüşebilmektedir. Çocuklarımızın maddi eğitimini önemsediğimiz kadar manevi eğitimlerini de önemsemeli, bu konuda üzerlerine titremeliyiz.

Saygılarımızla.

Seslimakale.com
9 Ekim 2017

Mavi Balina intihar oyunundan kurtulanlar anlatıyor

Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Şen isimli bir çocuk ile Türkiye’de yaşayan 24 yaşındaki Evrim Mertin isimli gencin intiharlarının arkasında da “sanal şantajın” olduğu düşünülüyor.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor.

50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor.

‘Mavi Balina’ adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.

WhatsApp mesajı ile gelen bir link ile katıldı

Hindistan’ın güney doğusundaki Karaikal şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Alexander isimli bir kişi de, intihar oyunundan kardeşinin durumdan haberdar olarak polise haber vermesi ile kurtuldu.

22 yaşındaki genç adam, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp mesajlaşma programı üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığı ile tanıştığını açıklayarak şunları söyledi:

“Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00’da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor.

Alexander, 50 aşamadan oluşan sürecin en ünlü görevlerinden birini yerine getirdiğini de anlatıyor:

“Akkaraivattam mezarlığına da gece yarısı gibi gittim ve burada bir selfie çekerek sosyal medyada bu fotoğrafı paylaştım. Her gün yalnız başıma korku filmleri izlemek zorundaydım ki bunun da amacı kurbanların korku içinde yaşamasını sağlamaktı

“Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı… Çok acı verici bir tecrübe. Oyuna katıldıktan sonra insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım.”

NDTV isimli yayın kuruluşunun haberine göre, Alexander, polis evine geldiği sırada koluna bıçakla balina kazımak üzereydi.

‘Eğer tamamlamazsam annem ölecekti’

Ölümlü vakaların son aylarda giderek arttığı Hindistan’da, 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzere iken kurtarıldı.

Oyuna telefonu aracılığı ile katıldığını ifade eden kız, güvenlik görevlilerine “son aşamayı” yerine getirmek üzere olduğunu da söyledi.

Genç kızın, kendisini kurtaran polis memuruna, “Eğer görevi tamamlamazsam annem ölecekti” dediği belirtildi.

Temmuz ayı içerisinde 14 yaşındaki Manpreet Singh isimli bir Hintli çocuk da Mavi Balina isimli oyunu oynadığını arkadaşlarına söyledikten birkaç gün sonra intihar etmişti.

‘Oyunun sonu, zamanın doldu’

2015 yılında Rusya’da başlayan akımın kurbanları çoğunlukla “daha kolay yönlendirilebilir” 18 yaş altı gençlerden oluşuyordu.

Ancak yıllar içinde vakaların yaş aralığı da değişmeye başladı. Haziran ayı içinde Arjantin’de kendisini bir su tankının üzerinden atmak isterken kurtarılan kişi 22 yaşında bir anneydi.

Genç kadının kendisini kurtaran polislere, Mavi Balina oyununu oynadığını söylediği aktarıldı.

22 yaşındaki Arjantinli annenin intihara kalkışmadan önce, “Oyunun sonu, zamanın doldu” isimli bir mesaj aldığını söylediği de ifade edildi.

Kurbanlarını ‘biyolojik atıklar’ olarak tanımlamıştı

Oyunun kurucusu 22 yaşındaki Philipp Budeikin, Rusya’da çıkarıldığı mahkeme tarafından 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak en az 15 intihar vakası ile ilişkilendirilen Budeikin’e verilen bu ceza Rus kamuoyunda tartışma yarattı.

2016 yılı Kasım ayında tutuklanan, Budeikin, duruşmalardan birinde, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımlamıştı.

BBC

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.