Yeni bir meslek felsefi danışmanlık

İçindekiler

Felsefi Danışman ve Yazar Aykut Karahan Karar.com’a anlattı, biz de alıntıladık: Geleceğin meslekleri arasında yerini alan yeni bir meslek: Felsefi Danışmanlık. 

felsefi_danismanlik

Modern dünyanın gelişmesiyle birlikte mutsuzluğun da arttığını belirten Karahan insanların mutluluk arayışında olduğunu ifade ederek yeni bir meslek alanını daha açıklıyor:

“Modern yaşam, insanın hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda mutsuzluğunu da arttırdı. Atık zaman çok olmasına rağmen insanlar mutlu değil. İnsanların bu mutsuzluğuna psikoloji ve psikiyatri alanları da çare bulamadı. Yani insanoğlu bir arayışta. Bu arayış yeni bir meslek alanı daha doğurdu: Felsefi Danışmanlık. 15 yıl önce Almanya’da daha sonra ABD’de felsefi danışmanlık adıyla bir meslek sahneye çıktı. Felsefi danışmanlığının iddiası şudur: Günümüz insanın problemi varoluş problemidir. İnsanlar kendilerine bir varlık atfedemiyor. Bu nedenle kendilerini ve hayat amaçlarını kurgulayamıyorlar. Çünkü modern dünyadaki hızlı akış; insanın istediği hayatı düşündürmüyor. Bu nedenle Felsefi Danışmanlık; varoluş problemlerinin psikoloji bilimiyle değil felsefe bilimle çözülebileceğine inanan yeni meslek alanıdır.”

Karar.com

Prozac’ı Bırak Platon’a Bak (Felsefe Terapisi) Lou Marinoff  Profil Yayıncılık

felsefi_danismanlik-lou-marinoff“Felsefe (Marinoff için) aklın en derin kaynağı demek; günlük yaşamda en küçük detayına kadar kullanılması amaçlanıyor.”
-San Francisco Examiner

“Bu kitap, ‘felsefi danışmanlık’ hareketinin kutsal kitabı olacak gibi görünüyor.”
-Philadelphia Inquirer Dergisi

“Antik düşünürler felsefeyi genellikle ‘ruhun ilacı’ şeklinde tanımlamıştır. Marinoff bu hareketli sayfalar aracılığıyla ilaçtan cömert bir doz sunuyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum!”
-Dr. Tom Morris, Aristo General Motors’u Yönetseydi ve Yeni Başlayanlar için Felsefe eserlerinin yazarı

Bir ikilemle karşı karşıya kaldığınızda – bu ister ilişki yürütmek, etik bir yaşam sürmek, kariyer değişikliği ile mücadele etmek veya hayatınızın anlamını bulmak olsun – yüzyıllar önce yaşamış olan dünyanın en önemli düşünürleri, kişisel inançlarınıza uygun bir çözüm bulmanız için size kılavuzluk edecektir. Kierkegaard’ın ölümle başa çıkma hakkındaki düşüncelerinden, Yi Çing’in değişime uyum sağlama hakkındaki ilkelerine dek, bu eser felsefeyi erişilebilir hale getirmekte ve gündelik sorunlarınızı çözmek için felsefeden faydalanma yollarını göstermektedir.

Artık pahalı terapistlere, ilaç tedavisine ve uzun vadeli analize ihtiyacınız kalmayacak. Dr. Lou Marinoff’un tavsiyelerini kendi ihtiyaçlarınıza uyarlamanıza yardımcı olmak üzere ortak sorunlarla açık bir şekilde düzenlenen bu kitap, psikoterapi ile dişe diş bir mücadele veren kendi kendine iyileşme terapisi için akıllı, etkili ve ikna edici bir reçete sunmaktadır.

Kaynak ve satın alma için: İdefix

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.