Geoteknik (2 Yıllık) 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İçindekiler

Geoteknik (2 Yıllık) 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

2022 YKS adayları için 2021 YKS yerleştirme sonuçlarına göre oluşan taban puanları ve yığınsal olarak hesaplanan başarı sırlamaları aşağıdaki tablodadır:..TYT AYT Felsefede 5’te 5 Yapacaksınız: TYT AYT Felsefe Grubu Uygulaması

TYT AYT Felsefe Psikoloji Sosyoloji Mantık Konu Anlatımı Konu Testleri Deneme Sınavları ve Sorularınıza Cevap Bulacağınız Bir Uygulama

Üniversite AdıBölümPuan
Türü
Kont.Taban
Puanı
Başarı
Sırası
Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) (Devlet)GeoteknikTYT40208,431324568
Geoteknik Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Geoteknik bölümü; karayolu, demiryolu, nükleer enerji santralleri, tünel, köprü, baraj, liman, bina gibi yapıların inşa edileceği arazinin fiziksel ve mekanik özelliklerinin ortaya çıkarılması alanında çalışan meslek elemanı yetiştirmek amacıyla kurulmuş olan bir önlisans programıdır.

Geoteknik programının temel dersleri Zemin Mekaniği, Yapı Mekaniği, Kaya Mekaniği, Topografik ve Jeolojik Harita Bilgisi, Jeoloji ve Kayaç Bilgisi, Sondaj Tekniği, Hidrojeoloji dir. Laboratuvar dersleri kapsamında Kaya mekaniği laboratuvarı, zemin mekaniği laboratuvarı, mikroskop laboratuvarında kayaçların mikroyapısal, fiziksel ve mekanik özellikleri uygulamalı olarak gösterilmektedir.

Geoteknik mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Geoteknik mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Devlet Su İşleri ve bağlı birimleri

2- Köy Hizmetleri

3- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı merkez teşkilatı ile diğer bağlı birimleri

4- Karayolları Genel Müdürlüğü

5- İller Bankası

6- Özel Kuruluşlar

Geoteknik Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Geoteknik mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Geoteknik mezunlarının görevleri şunlardır:

1- İnşaat mühendisinin, jeoloji mühendisinin gözetimi altında veya iş sahibi kişi, kurum, kuruluşların istekleri doğrultusunda incelenmesi istenen araziyle ilgili arazi ve laboratuvar çalışmaları yapar.

2- Arazinin yapısına göre ve talimatlar doğrultusunda gerekli sıklık ve derinlikten numuneler alır.

3- Alınan numuneleri analiz eder.

4- Arazi ve laboratuvar deneylerinin analiz sonuçlarını raporlaştırır ve ilgili birimlere sunar.

5- Mühendisle çalışanlar arasındaki teknik iletişimi sağlar.

 Geoteknik Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Geoteknik çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Geoteknik mezunları şu ortamlarda çalışacaktır:

Geoteknik teknikerleri arazi deneyleri ve numune alımı için açık arazide, çeşitli kimyasal analizler için de laboratuar ortamında çalışır. Açık arazi çalışmasında soğuk, sıcak, nemli, gürültülü ortamlarda bulunurlar. Karavan, çadır gibi mekanlarda barınmak durumunda kalabilirler.

Geoteknik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Geoteknik bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Geoteknik dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-İnşaat Mühendisliği

-Jeofizik Mühendisliği

-Jeoloji Mühendisliği

-Maden Mühendisliği

-Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2022