Metalurji (2 Yıllık) 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İçindekiler

Metalurji (2 Yıllık) 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

2022 YKS adayları için 2021 YKS yerleştirme sonuçlarına göre oluşan taban puanları ve yığınsal olarak hesaplanan başarı sırlamaları aşağıdaki tablodadır:..Üniversite AdıBölümPuan
Türü
Kont.Taban
Puanı
Başarı
Sırası
Ege Üniversitesi (İzmir) (Devlet)MetalurjiTYT50211,151284317
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (Zonguldak) (Devlet)MetalurjiTYT20DolmadıDolmadı
Düzce Üniversitesi (Düzce) (Devlet)MetalurjiTYT30DolmadıDolmadı
İskenderun Teknik Üniversitesi (Hatay) (Devlet)MetalurjiTYT40DolmadıDolmadı
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (Bilecik) (Devlet)MetalurjiTYT25DolmadıDolmadı
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Sakarya) (Devlet)MetalurjiTYT40DolmadıDolmadı
Dolmadı yazan programlar yeterli tercih olmadığı için taban puanı oluşmayan bölümlerdir, bu bölümleri ilgili puan türünde tercih hakkı olan herkes tercih edebilir ve büyük olasılıkla kazanır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

TYT AYT Felsefede 5’te 5 Yapacaksınız: TYT AYT Felsefe Grubu Uygulaması

TYT AYT Felsefe Psikoloji Sosyoloji Mantık Konu Anlatımı Konu Testleri Deneme Sınavları ve Sorularınıza Cevap Bulacağınız Bir Uygulama

Metalürji Nedir?

Metalürji, metallerin kullanım amacına göre ayrıştırılarak incelenmesini sağlayan bilim dalıdır. Metallerle ilgili yapılan tüm işlemleri kapsamaktadır. Metalürji bilimi hemen her türlü teknoloji sahasına girmiştir. Metallerin kullanımı tarihte çok eskiye dayanır. Teknoloji ile birlikte gelişim göstermiştir. Farklı sanayi sahalarında teknik ihtiyaçlar dolayısıyla metalürji mühendisleri alınmaktadır.

Metalürji Neyle İlgilenir?

Metalürji mühendisleri metallerin özellikleri ile ilgili incelemeler yapar. Metal parçalarının tasarımı ile ilgilenir ve üretimde yaşanabilecek sorunların çözümü için çalışır. Madenlerdeki malzemelerin işlenmesinde de katkıları olduğu için madencilik endüstrisinde de önemli bir yer edinmişlerdir. Altın, gümüş, demir, bakır ve alüminyum gibi metalleri faydalı duruma getirmek için farklı işleme yöntemleri kullanırlar. İnşaat mühendisliği, uçak üretimi, otomotiv mühendisliği ve savunma sanayii gibi mühendislik dallarında da iş bulma imkanına sahiptirler.

Metalürji mühendislerinin girmediği alan yoktur. Daktilo üretimi, jet motoru ve daha birçok alanda metal bulunan her şeyle metalürji yakından ilgilidir. Metalden yapılan her makinede mekanik özellikler önem taşır. Malzemeye etki eden özellikler şunlardır: malzemenin ısı iletkenliği, işlenebilirliği, elektrik iletkenliği, korozyona olan dayanımı, mukavemet.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2022