Dostoyevski’nin baba oğul çatışması romanı: Karamazov Kardeşler

İçindekiler

Tolstoy’un psikolojik sorunlar yaşayıp 1910 yılında Moskova’da tren garında soğuktan sertleşmiş cansız bedeni bulunduğunda yanında Karamazov Kardeşler vardı. Dostoyevski’nin baba oğul çatışmasının, bir babanın oğlu tarafından öldürülüşünün anlatıldığı roman, Dostoyevski’nin dünya edebiyatına kazandırdığı son kitap olma özelliğini taşıyor.

 

Dostoyevski kitapları üzerine ahkâm kesmek pek de kolay olmasa gerek. Ünü dünyaya yayılmış, eserleri hemen herkes tarafından ezbere bilinen büyük edebiyat dehası, yazar, düşünür, filozof…

DOSTOYEVSKİ’Yİ YAZMAYA İTEN NEDENLER

Çağın güçlü kalemi Dostoyevski, yazdığı her eserinde insanın iç dünyasına hitap ederek, gizli saklı kalmış duyguları bütün halinde okurlara yansıtmasıyla bilinen, realizm edebiyat akımının özelliklerini çıplak şekilde eserlerine sürekli yansıtmıştır. 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra Tolstoy, İvan Turgenyev gibi yazarların yanında Batı dünyasından tanınmaya başlanan Dostoyevski, 1821’de Moskova’da bir sonbahar gününde doğdu.

Babasının yavuz karakteristik özelliğe sahip olması, emrinde yaşayan köylülere ve çalışanlarına kötü davranması, ileride Dostoyevski’nin yazma süreci için bir başlangıç olacaktır. Edebiyatla artık içli dışlı olan büyük yazar, Fransız edebiyatçı Honore De Balzac’ın Egunie Grandet’ini Rusçaya çevirdi.

ÖLDÜRÜLMEKTEN SON ANDA KURTULDU

Dönemin Rusya’sının çetin politikasına maruz kaldı, sürgün hayatı yaşadı. Bir sabah yatağından Çar polisleri tarafından alınıp kurşuna dizilmek üzere götürüldüğünde, ölüm cezası son anda hapse çevrildi. Tarihin cilvesi mi diyelim ya da başka bir şey mi bilemiyorum. Büyük romancı, diğer kurbanlar gibi kurşuna dizilseydi eğer, bir edebiyat dehası daha doğmadan göç edecekti bu dünyadan.
Suç ve Ceza, Ölüler Evinden Anılar, Yeraltından Notlar, Beyaz Geceler, Ezilmişler, Delikanlı, Budala, Kumarbaz, Ecinniler, Ev Sahibesi, Amcanın Rüyası, Tatsız Bir OlayBeyaz Geceler, gibi yapıtları dünya edebiyatına armağan etmiştir. Çağdaşı ve vatandaşı Tolstoy’un psikolojik sorunlar yaşayıp 1910 yılında Moskova’da tren garında soğuktan sertleşmiş cansız bedeni bulunduğunda yanında Karamazov Kardeşler vardı.

HAYATTAYKEN YAZDIĞI SON ROMAN

Yaklaşık 400 bin kelimeden oluşan bu dev roman, Dostoyevski’nin hayatından önemli kesitler taşıyor. Karamazov Kardeşler, aile dramı ve baba-oğul ekseninde gelişen bunun yanında cinayet yapıtı üzerine kurulan destansı ve büyük bir sanat eseridir. Ünlü yazarın hayattayken yazdığı son roman olan Karamazov Kardeşler yaklaşık iki sene gibi bir sürede yazılarak 1880’de yayımlanmıştır. Yazar, ünlü eserini yayımladıktan sonra dört ay sonra 9 Şubat 1881’de hayata veda etti.

BÜYÜK BİR GÜNAHKARIN YAŞAM ÖYKÜSÜ

Dostoyevski’nin “Büyük Bir Günahkârın Yaşam Öyküsü” adıyla daha önce yazmak istediği roman, sonraki demlerde Karamazov Kardeşler olarak yazmıştır. Oğlu Alyoşa’nın henüz hayatının baharındayken ölmesi romanın bir kahramanında Alyoşa ismini taşıması belki de bu yüzdendir.

Roman, baba Fyodor Pavloviç Karamazov’un esrarengiz biçimde ölmesiyle son bulurken, onu miras için oğlu Dimitri Fyodoroviç’in öldürdüğünü düşünenler çoğunluktadır. Mahkemede suçsuz olduğunu anlatsa da, jüri heyeti tarafından suçlu bulunur. Dimitri Fyodoroviç “babasını öldürdüğü” gerekçesiyle ceza alır.

Dostoyevski, çocukluğu, yaşamı ve yazarlığı arasındaki ilişkiyi vurgulayan psikolojik bir biyoğrafi denemesi için tıklayın!

RİCHARD BROOKS TARAFINDAN FİLME UYARLANDI

İvan Fyodoroviç Karamazov, ve Aleksey Fyodoroviç ise baba Fyodor Pavloviç’in diğer oğullarıdır. Romanda karakterlerin çokça olması okurların kafasını karıştırdığı sıkça yapılan bir eleştiridir. Karamazov Kardeşler için yapılan tek yergi de sanırım bundan öteye geçmemektedir.

Yordam Kitap tarafından yeni baskısı yapıldı

Rus edebiyatının Puşkinler, Tolstoylar, Turgenyevlerle “soylu edebiyatı” halini aldığı 19. yüzyıla, yoksulluğun, acziyetin, suçun, sokağın, “halkın” sesini yüklenerek damgasını vuran büyük yazar Dostoyevski’nin ölmeden önce yazdığı son romandır Karamazov Kardeşler. Tüm edebî veriminin doruk noktasıdır. Karamazov Kardeşler, yazarın inanç ve akıl çelişkisini işleyişi bakımından, roman türünün diğer örneklerinden çok İlahi Komedya, Faust gibi metinlerle karşılaştırılabilir. Romanın bir diğer önemi, Rus aile yapısındaki (Dostoyevski’nin daha önce Delikanlı romanında işaret ettiği) bozulmayı iyice gözler önüne sermesidir. İçkici, şehvet düşkünü, ahlaksız bir babanın, oğullarından biri tarafından öldürülüşü, romanın hikâyesini oluşturur. Ancak bu cinayet bile, adalet kavramının tartışıldığı zeminlerden sadece biri olacaktır. “Tanrı varsa dünyada neden adalet yok?” sorusunun, aynı zamanda derin bir acının yansıması olduğunun ifadesi gibidir tüm roman. Dünyanın her yerinden, aralarında Freud, Einstein, Kafka, Camus, Sartre’ın da sayılabileceği geniş bir okur kitlesine, ilerleyen yıllarda da edebiyat ve felsefede yeni akımlara öncülük edecektir. Yordam Edebiyat bu büyük eseri, usta çevirmen Leyla Soykut’un Türkçesiyle sunuyor. Satın almak için tıklayın!

Orijinal Ad:Brat’ya Karamazovy
Kitap No:10028
ISBN:978-605-172-235-1
Sayfa Sayısı:608
Baskı:1. Baskı, Kasım 2017, İstanbul
Editör:Dilan KEYVAN
Düzeltme:Duygu ERGÜN
Yayın Yönetmeni:
Kapak Tasarım:Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım:Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni:Gönül GÖNER
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.