Neden Mesleki ve Teknik Eğitim Okulları?

İçindekiler

Neden Mesleki ve Teknik Eğitim Okulları?

Bilim, sanayi ve teknolojinin sürekli geliştiği bir dünyada bireylerin hayal ettikleri meslekte çalışmaları için; yeniliğe açık, girişimci ve yaratıcı olmaları beklenmektedir. Bu yolda amaçlarına ulaşıp, mesleklerinde yetkin bireyler olabilmeleri için öğrencilerimize mesleki ve teknik eğitim okullarında tercih ettikleri alan ve dalda eğitim alma şansı sağlanmaktadır. Bu kapsamda, 53 alan ve 205 dalda eğitim verilmekte ve öğrencilerimizin tercih seçeneğinin oldukça fazla olduğu görülmektedir.(Alan /dal listesini görmek için tıklayınız.)
Öğrencilerimiz liseyi bitirdiklerinde eğitim gördükleri alan ve dalda hem diploma hem de işyeri açma belgesine sahip olup teknisyenlik unvanı kazanırlar. Ayrıca mezun olan öğrencilerimiz; aldığı ve başardığı modülleri, dersleri ve kredileri gösteren belge ve yurt dışı iş başvurularında, eğitim sertifikalarını ve diplomalarını sunma ve açıklama konusunda yardımcı olan EUROPASS Sertifika Eklerine sahip olurlar.
Sayısı yüzbinleri geçen lisans mezunlarının işsiz olması, işverenlerin ise meslek lisesi mezunlarını tercih etmesi mesleki ve teknik eğitim kurumlarının önemini ortaya koymaktadır.
 

Anadolu Teknik Programı ve Anadolu Meslek Programı

Mesleki ve teknik eğitim okulları TEOG puanına göre öğrenci alır. Okullarımızda Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Programları bulunur. 9.sınıfta ortak programda eğitim verilir. 9.sınıfın sonunda öğrenciler, Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek programlarında yer alan alanlara ayrılırlar*.
9.SINIF (ORTAK EĞİTİM)

  1. ANADOLU MESLEK PROGRAMI
  2. ANADOLU TEKNİK PROGRAMI

*9.sınıf sonunda öğrenciler Anadolu teknik veya Anadolu meslek programlarına ayırılırlar.

  • Anadolu Meslek programında, bir mesleğe yönelik bilgi ve becerilerin yanında genel bilgi dersleri de yer almaktadır.
  • Anadolu Teknik programında ise bir mesleğe yönelik bilgi ve becerilerin yanında matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri 4 yıl boyunca ağırlıklı olarak

Her iki programda da 10.sınıfta mesleki alan eğitimi, 11 ve 12. sınıfta meslek alanına bağlı olarak dal eğitimi verilir**.

**9.sınıfı tamamlayan öğrenciler 10.sınıftan itibaren meslek alanıyla ilgili öğrenim görmeye başlarlar.

İşletmelerde Mesleki Eğitim ve Staj

Öğrencilerimiz  mesleki  eğitim  uygulamalarını,  işletmelerde  mesleki  eğitim ve stajla yapmaktadır.
İşletmelerde mesleki eğitim; Anadolu meslek programı öğrencilerinin mesleki bilgi, görgü ve becerilerini artırmak amacıyla 12.sınıfta 3 gün işletmede öğrenim gördüğü bir uygulamadır.
Staj ise Anadolu teknik program öğrencilerinin mesleki bilgi, beceri, tutum ve davranışlarını geliştirmelerini, iş hayatına uyumlarını, gerçek üretim ve hizmet ortamında yetişmelerini ve okulda olmayan tesis, araç-gereci tanımalarını sağlamak amacıyla 40 iş günü işletmelerde uygulama eğitimi gördüğü mesleki eğitimdir.
İşletmelerde mesleki eğitim gören ve staj yapan öğrencilerimiz; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre işletmelerde meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı sigortalanırlar. Ayrıca işletmelerde mesleki eğitim ve staj gören  öğrencilere işveren tarafından yaşlarına uygun olarak asgari ücretin %30’undan  az olmamak kaydıyla ücret ödenir.

Bursluluk İmkanları

Maddi imkânları yetersiz olan öğrencilerimiz isterlerse yatılılık imkanlarından ve bursluluk sınavına girerek sınav sonucuna göre burs imkanlarından faydalanabilirler.

Mesleki Eğitim Merkezleri

Mesleki eğitim merkezlerimizde 27 alan 140 meslek dalında eğitim verilmektedir. Mesleki eğitim merkezi mezunlarımız ustalık belgesi almaktadır. Mezunlarımız isterlerse fark derslerini alarak mesleki ve teknik ortaöğretim diplomasına sahip olabilirler. Ayrıca yükseköğretime devam etme hakkına da sahiptirler.

Yükseköğretime Geçiş

Mesleki ve teknik eğitim okullarından mezun olan öğrencilerimiz isterlerse yükseköğretime devam hakkına sahiptirler. Mezun oldukları alanla ilgili ön lisans (2 yıllık) ya da lisans(4 yıllık) programlarını tercih edebilirler. Üniversiteye geçiş sınav sonucuna göre alanında eğitim yapmak isteyen öğrencilerimize meslek yüksekokullarına geçişte ek puan verilir. Mezunlarımız yükseköğretime geçerken hiçbir hak kaybına uğramazlar.

Mesleki ve teknik eğitim okullarından mezun olanların kazandıkları hak, sertifika ve diplomalar;

Mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören bir öğrenci, meslek eğitimine 10.sınıfta başlar, meslek derslerinin yanında genel kültür derslerini de almaya devam eder. Lisedeyken mesleki eğitim uygulamalarını yapar, meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sigortalanır. Ayrıca  Anadolu Meslek programının 12.sınıfında öğrenim gören öğrenci, işletmelerde mesleki eğitimini yaparken 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen hükme göre işveren tarafından kendisine ücret verilir. Mesleki ve teknik eğitim okulundan mezun olan öğrenci eğitim gördüğü meslek alanıyla ilgili;

  • Diplomaya
  • İşyeri açma belgesine
  • EUROPASS Sertifika Eklerine
  • Teknisyenlik unvanına

sahip olur.
Böylece okullarımızda öğrenimini tamamlayan bireyler; işverenlerin aradığı özelliklere sahip, nitelikli “ ana “ eleman olarak kendi ve ailesinin geleceğine yön veren ve ülke kalkınmasında rol alan öncü bir nesil olma şansına sahiptirler.

Sevgili öğrencimiz;

TEOG tercih sürecinde okullarımız ve tercih etmeniz halinde sahip olacağınız fırsatlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için rehberlik ve araştırma merkezleri (RAM) ile okul rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli rehberlik öğretmenleri tarafından size tercih danışmanlığı hizmeti sunulmaktadır.
Ayrıca tercih etmek istediğin okullara dair detaylı bilgiyi okullarımızın internet sayfasında bulabileceksin.
Sen de hemen meslek sahibi olmak ve işverenlerin öncelikli tercih edeceği kişi olarak iş hayatına katılmak istiyorsan seni ailemizin bir parçası olmaya davet ediyoruz.
Unutma! Gelecek, seninle güzel olacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.