Adalet Bölümü Mezunlarının İş İmkanları ve Çalışma Alanları

Adalet Bölümü Mezunlarının İş İmkanları ve Çalışma Alanları


Adalet programının amacı hakim ve savcılara yardımcı elemanlar yetiştirmektir. Mezunlar, mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı; icra memurluğu veya yardımcılığı görevlerine atanmaktadırlar. Ayrıca infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilen görevlere getirilebilirler. Yüksekokul mezunları resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde oldukça kolay iş bulabilmektedirler.

Adalet Bölümü ve DGS Dikey Geçiş Olanakları

Ön lisans bölümleri (iki yıllık) arasında en popüler olan bölümlerden bir tanesidir. Hem dikey geçiş imkanının olması hem de iş olanaklarının geniş olması, tercih edilmesinin sebepleri arasındadır. DGS’den başarılı olunduğu takdirde, bu bölüm öğrencilerinin Hukuk Fakültesine geçme imkanları bulunmaktadır.

2018 DGS Hukuk Fakültesi Dikey Geçiş Taban Puanları için tıklayın!Adalet Bölümü 2018 TYT Taban Puanları

Adalet Bölümüne Giriş ve Programda Okutulan Bazı Dersler

Adalet Bölümü hem örgün eğitim veren üniversitelerde hem de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında okutulmaktadır. Adalet Meslek Lisesi mezunu iseniz 2 Yıllık Adalet bölümüne sınavsız geçiş hakkı ile geçme şansınız var. Yahut herhangi bir üniversite öğrencisi iseniz veya mezun durumda iseniz AÖF Adalet bölümünü sınavsız ve puansız olarak okuyabilirsiniz.

Adalet yüksekokullarında öğrencilere adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Yüksekokulda kamu hukuku ve özel hukuk bilgisi, hukuk bilgisi, hukuk usulü bilgisi, ceza ve ceza usulü bilgisi, icra-iflas bilgisi, avukatlık ve noterlik mevzuatı, malimevzuat, hukuk dili, adli tıp, infaz bilgisi, kalem mevzuatı gibi hukuk bilgilerinin yanı sıra, daktilografi, Türkçe, yabancı dil muhasebe,işletme yönetimi, arşiv ve dosyalama teknikleri gibi teorik ve uygulamalı dersler okutulmaktadır.

Adalet Mezunlarının Unvanı ve Maaşları
Adalet bölümünü başarı ile bitirenlere Adalet Meslek Elemanı unvanı verilmektedir. Adalet mezunlarının çalışabildiği alanlar geniştir. Dolayısı ile atanılan her görev için genellikle farklı maaşlar alınabilmektedir. Yazı İşleri Müdürü olarak çalışanlar (2018 yılı itibariyle) 5 bin liraya kadar maaş alabilirken, sıradan bir Adalet meslek elemanının maaşı 2500 lira dolaylarındadır.

Adalet Bölümü İş Olanakları

Adalet bölümü mezunlarının mezun olduktan sonra yapabileceği işler şunlardır:


  • Üniversite mezunu oldukları için Ön Lisans KPSS’ye girilerek memur olarak atanabilirler.
  • Mezun olduktan sonra isteğe bağlı olarak, icra müdürlüğü sınavına girerek icra müdürü veya icra müdür yardımcısı olabilirler.
  • DGS (dikey geçiş sınavı)’ye girip yeterli puanı aldıktan sonra hukuk fakültesine geçiş yapabilirler.
  • Zabıt katipliği için başvurabilir ve zabıt katibi olarak çalışabilirler.
  • Yaşadığı yerlerde öğretmen ihtiyacı çoksa ve ücretli öğretmen alınacaksa ücretli olarak MEB’e bağlı olarak çalışabilirler.
  • Alanla ilgili özel sektörde çalışma imkanına sahipler.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Adalet Bölümü Mezunlarının İş İmkanları ve Çalışma Alanları (2 Yorum)

  1. lise bittikten sonra sınava girmeden dogrudan adalet bölümü olan meslek yuksek okullarına tercih yapılabiliyormu

    • Doğrudan derken sınavsız geçişi kastediyorsunuz galiba. Maalesef sınavsız geçiş mümkün değil. Önce (üniversite sınavına) YKS’ye girmeli ve yeterli TYT puanını almamlısınız.