Kadınlar ve Meslekler ya da Kadınlara Uygun Meslekler

Kadınlar ve Meslekler ya da Kadınlara Uygun Meslekler için yorumlar kapalı

İçindekiler

Kadınlar ve Meslekler ya da Kadınlara Uygun Meslekler

Kadınlar elbette erkeklerin yaptığı, hatta erkeklere özgü denilen bir çok işi en az erkekler kadar yapabildiklerini göstermiştir. Tır ve otobüs şoförküğünden, ticari taksi sürücülüğüne, çobanlıktan mühendisliğe aklınıza gelebilecek hemen her mesleği başarı ile ve yıllardır sürdüren kadınların haberleri zaman zaman medyada da görüşmektedir.

Ancak kadının, sosyal yaşamından taviz vermeden ve maddi anlamda hem kendisine yeter, hem de ailesine katkı yapar biçimde sürdürebileceği meslekler nelerdir sorusu, özellikle hemen her üniversite tercih döneminde bir kere daha ve milyonlarca sorular sorular arasında yer alıyor.

Biz de bu soruyu “kızlarsoruyor” sitesinden de yararlanarak cevapladık:…

Eczacılık

İnsanlara şifa dağıtmak kadar keyifli ne olabilir ki. Bazıları bu mesleği her ne kadar ‘raftan alıp verme’ olarak görse de işin aslı öyle değil.

‘Doktorun hatasını eczacı, eczacının hatasını mezarcı düzeltir.’
sözüne bakılacak olursa bu mesleğin gayet dikkat gerektiren bir meslek olduğu anlaşılıyor.Kadınların doğasında var olan iyileştirmek/yardımcı olmak konusunda kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz mesleklerden biridir.

Eczane açabilir, üniversitede eğitmen olabilir, hastanelerde, laboratuvarlarda veya ecza depolarında çalışabilirsiniz. Eczane açarsanız çalışma saatleri belli olduğundan fazla yorulmazsınız.

Size özel bir işyeri olduğundan aylık nöbetlerinize eşiniz veya ailenizden biri ile kalabilir böylece uykusuz geçebilecek uzun bir gecede güzel sohbet imkanı da bulursunuz veya arzu ettiğiniz takdirde bir dilekçe ile nöbetten muaf tutulmayı talep etme hakkınız da var.

Hastane çevrelerinde eczane açtığınızda geliriniz daha da artar. (Eczacılık Fakültesi Taban Puanları)

Doktorluk

Çeşitli branşlarda uzmanlaşabilirsiniz. Muayenehane veya klinik/hastanede çalışma seçenekleriniz vardır. Geliri yüksek bir meslektir.

Tek zorluğu eğer fazla hassas yapıda iseniz hastaların sıkıntılarından etkilenebilecek olmanızdır. (Tıp Fakültesi Taban Puan ve Kontenjanları)

Dekoratörlük/Mimarlık

Kadın ruhundaki zerafetin yansıyabileceği bir meslek dalı.

Hayal gücünüzü özgür bıraktığınızda olağanüstü güzellikteki yapılara imza atabilir veya içini en güzel şekilde döşeyebilirsiniz. (İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Taban Puanları) (Mimarlık Taban Puanları)

Hemşirelik

Hastane, klinik ve muayenehanelerde iş bulabilir, sağlık açısından yardımcı olabilmenin keyfini tadarsınız.

Gece nöbetleri tek yakınabileceğiniz kısmıdır ama mesai arkadaşlarınızla sohbet işin bu sıkıntılı yönünü unutturacaktır.

Bankacılık

Özel ya da devlet bankalarında çalışma imkanınız var. Tavsiyem özel bankalar.

Bu mesleğin de çalışma saatleri belli olduğundan eğer sayılarla aranız iyiyse fazla yorulmadan keyifle yapabileceğiniz mesleklerden biridir. (Bankacılık ve Finans Taban Puanları)

Avukatlık

Beyinlerindeki konuşma ve iletişim bölümünün erkeklere nazaran daha gelişmiş olması dolayısı ile bu da kadın için ideal mesleklerdendir.

Ayrıca boşanma, taciz, şiddet vb konularında kadının halinden en iyi kadın anlar açısından da bakılacak olursa hemcinslerine yardımcı olmanın mutluluğu da bir başka olur. (Hukuk Fakültesi Taban Puanları)

Kuaförlük
Kadını güzelleştiren yine kadındır. Onların farklı tarzları denemedeki cesaretleri ve yeniliğe açık oluşları bu mesleği de kadınlar için cazip kılıyor.

Senaryo yazarlığı

Hayal gücünüzün genişliğini böyle bir mesleği seçerek gösterebilirsiniz.

Kadın senaristler toplumsal olayları kadın gözüyle değerlendirdiklerinden olaya daha farklı bir bakış açısı katıyorlar.

Dizi ve filmlerle toplumu eğitebilir, aydınlatabilir ve mesaj verebilirsiniz.

Stilistlik/Modelistlik

Kadın, hemcinsinin üzerinde görmek istediğini değil en iyi yakışanı tasarlayacağından başarılı olunacak bir başka meslek dalı daha.

Özellikle son yıllardaki erkek modacıların kadınları giydireceğim derken şaklabana çevirdiklerini de göz önünde bulundurursak önemini daha iyi kavramış oluruz.

Veterinerlik

Hayvanlara sevginiz varsa doğanızdaki şefkat ile birleştirerek bu mesleği seçebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar hayvanların kadınlarla iletişiminin, onların nazik yaklaşımından dolayı erkeklerle olduğundan çok daha iyi olduğunu gösteriyor. (Veteriner Fakültesi En Güncel Başarı Sıralamaları ve Taban Puanları) (Veteriner nedir, veteriner hekim kimdir?)

Öğretmenlik

İstediğiniz dalda branşlaşabileceğiniz bir başka meslek dalı.

Yine kadının doğasında var olan çocuklarla iletişim ve şefkat, öğretme ve yetiştirme içgüdüsü ile birleşince toplumu şekillendirme konusunda aslında ne kadar önemli bir meslek olduğu daha iyi anlaşılır. (Kızlarsoruyor)

Halkla ilişkiler

Birkaç dalı birleştiren pazarlama, insan ilişkileri ve reklam… Bu sektör kendini sunmanın önemini bilen zeki ve güzel kadınlarla dolu. Sonuçta imaj onların işi ve bu durumu başarıya ulaştırma durumları oldukça yüksek. Lisans döneminde komünikasyon sektöründe staj yapanların %64’ü kadındır.

Restoran İşletmecisi

Kadınların mutfağı sevmesi, bu sektörü kamuya açması için en iyi neden aslında… Hijyen ve detaycılık konusuna önem vermeleri de bu işi çok iyi yapabildiklerini kanıtlıyor.

Yayıncılık

Kadınların okumayı çok sevdiği bir sır değil. AP’nin son dönemdeki araştırmasına göre kadınlar yılda 9 kitap okurken erkekler sadece 5 kitapta kalıyor. Ayrıca romanların %80’i de kadınlar tarafından okunuyor. Bu demek oluyor ki yayıncılık sektöründe olan birisinin kesinlikle kadın hayranları oluyor. Ancak bu sektörü ilk 10’da yayınlamamızın nedeni yayıncılık sektöründeki eğitimli ve yaratıcı kadınların fazlalığı. Kitap editörlerinin ve yayım evi çalışanlarının büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

Fitness antrenörlüğü

Vücutlarını seven kadınlar, bu alanda hem mutlu hem başarılı olabilirler. Yapılan araştırmalar, fitnessle ilgilenen ve bunu meslek haline getiren kadınların aile ve yakın çevreleriyle olan ilişkilerinin oldukça kuvvetli olduğunu gösterir.

Optisyenlik

Mesai derdi olmadan dükkanını ev olarak kullanır ve çocuğunuza zaman ayırabilirsiniz.

Kütüphanecilik

(Bilgi ve Belge Yönetimi)

Odyolog
Odyologlar, insanların normal şekilde duyup duymadıklarını ellerinde ki çeşitli cihazlar ile test ederler. Devlet hastanelerinde belirli çalışma saatleri vardır. Genel de sabahtan akşama kadar değil, öğlene kadar yada öğleden sonra çalışırlar. Tabi bu durum yoğunluğa göre değişir. (Odyoloji Bölümü Taban Puanları)

Çocuk gelişimi ve Psikoloji

Hayatın her alanında ve herkese hitap eden mesleğidir. İnsanların en çok değer verdikleri kişiler çocuklarıdır. Bu yüzden sürekli bir işiniz olacaktır ve siz sürekli birilerine faydalı olacaksınız. Bir ofisiniz olur ve çalışma saatlerini de kendiniz belirleyebilirseniz sizden iyisi olmaz herhalde…

İnsan Kaynakları

İç güdü konusunda kadınlara daha fazla güvenilir ve bu konularda haklı çıkarlar. Bir çok firma zaten insan kaynakları bölümlerinde kadınlara öncelik verir. Kolay bir meslektir ve tüm firmaların ihtiyaç duyduğu bir departman olduğu için sürekli bir çalışma alanı mevcuttur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2018